Obchodné centrum Spektrum v Ružomberku

Chátrajúcej budove ružomberskej Hypernovy odzvonilo. Poznáme jej nástupcu

Partneri sekcie:

Developerská spoločnosť Mayflower Group prinesie na trh 4 800 m2 prenajímateľnej plochy na prelome rokov 2023 a 2024. V obchodnom centre nájde prácu približne 100 ľudí.

Bývalá Hypernova sa nachádza medzi kasárňami a centrom okresného mesta v Žilinskom kraji, ktoré má takmer 30-tisíc obyvateľov. Bratislavský Mayflower Group  deklaruje, že rozloha výstavby nepresiahne plochu súčasného objektu.

Výstavba sa nedotkne sa priľahlého kaštieľa a prestavba nezasiahne do jeho pôvodného stavu. Aktuálne developer na budove realizuje búracie a prípravné práce. Hypernovu otvorili v roku 2003 a uzatvorili k 31. januáru 2016. „K znovuotvoreniu príde po približne ôsmich rokoch,“ informoval.

Súčasný stav.
Súčasný stav. | Zdroj: Angelina Lisova

Pôvodná prístavba Hypernovy, ktorá je súčasťou hlavnej budovy, bude asanovaná tak, aby vznikol vzdušný priestor. Ten opticky zväčší a presvetlí okolité prostredie. Zmení sa aj spôsob parkovania, ktorý pôvodne obyvatelia mesta využívali na streche budovy.

Na nej developer plánuje umiestniť fotovoltické panely, ktoré pokryjú veľkú časť vlastnej spotreby energie. „Z technických príčin nebolo možné aktuálnu strechu objektu prerobiť na tzv. zelenú, v rámci projektu sa však počíta s 398 m2 nových zelených plôch,“ odpovedal developer na otázku ASB, prečo nebude mať nový objekt zelenú strechu. Keďže pôjde o obnovovanú budovu, predpokladá získanie certifikátu energetickej triedy podľa primárnej energie A1.

Spoločnosť je na trhu aktívna najmä v oblasti retailu a potenciálne lokality si vyberá vždy individuálne v závislosti od projektu. Developer plánuje rozširovať značku obchodných centier Spektrum. Podieľal sa na projektoch OC Slanica v Námestove, na nákupnom centre Zvolenská Európa, OC HOME BOX Nitra a spolupracoval v rámci návrhu a prenájmu OC Eperia v Prešove a ďalších.

Súčasný stav.
Súčasný stav. | Zdroj: Angelina Lisova

Spektrum Ružomberok

Developer: Mayflower Group
Investícia: 10 miliónov eur
Architekt: MV ARCHITECTURE
Prenajímateľná plocha: 4 800 m2
Počet parkovacích miest: 100
Realizácia: 03/2023 – 12/2023