Interiér chalupy
Galéria(12)

Chalupa v Českom raji

Partneri sekcie:

Len málokomu by napadlo osloviť architekta, keď treba zmeniť a vylepšiť pár vecí na chalupe, mnohým by sa to navyše zdalo maximálne zbytočné. Majitelia jednej takejto stavby v Českom raji tento nápad zrealizovali a rozhodne neurobili chybu. Oslovili ateliér KoOA a na výsledku to (v tom najlepšom zmysle slova) vidieť!

Keď sa niekedy v 19. storočí (dnešní obyvatelia to už nevedia presne) chalupa stavala, ľudia si ťažko mohli predstaviť, aké funkcie bude objekt plniť v novom tisícročí plnom technológií a aké štandardy sa budú od obydlia vyžadovať.

Nová eternitová krytina antracitovej farby

Keďže tu majitelia trávia stále viac času a od posledných stavebných úprav už uplynulo niekoľko rokov, rozhodli sa pre zásah, ktorý jednak zabezpečí potrebné opravy a zároveň im umožní bývať pohodlnejšie a bez väčších kompromisov. Opravili strechu, je na nej nová eternitová krytina antracitovej farby.

Interiér chalupy 2
Pohodlné pracovné prostredie
Interiér chalupy 3
Nová eternitová krytina antracitovej farby
Kuchynský ostrovček
Morenie nazeleno korešponduje s keramikou na kachliach.
Interiér chalupy 4
Nová kuchyňa v chalupe

Tento materiál vybrali naschvál tak, aby zodpovedal zachovanej estetike a nespôsobil iné technologické problémy. Krov by neuniesol niektoré iné materiály, pretože by boli príliš ťažké. Viditeľnú opravu strechy sprevádzala neviditeľná modernizácia rozvodov elektriny. Aj keď… Zvolené zásuvky a vypínače presne zodpovedajú vizuálnej stránke ostatných prvkov interiéru a podčiarkujú celkovú atmosféru a kvalitu riešenia.

Interiér chalupy 3

Kuchyňa a kúpeľňa sú miesta, kde sa požiadavky za uplynulé desaťročia zmenili najmarkantnejšie a najviditeľnejšie. Varenie v „čiernej kuchyni“ už skrátka úplne nevyhovuje, preto bolo treba hľadať nové riešenie. Kachle v izbe sa hodia oveľa lepšie a ostatné potrebné technológie sú neviditeľne skryté do elegantného kredenca. Je v ňom umývačka, plnohodnotný drez, indukčná varná doska…

Kuchynský ostrovček

Potrebu pracovnej plochy uspokojuje ešte druhý kus (tiež z masívneho dreva), ktorý je oproti a dotvára pohodlné pracovné prostredie v tvare písmena „U“, respektíve dvoch rovnobežiek. Morenie nazeleno korešponduje s keramikou na kachliach.

V ďalších častiach interiéru sa objavili jednoduché biele obklady s malými rozmermi, na zemi je červená alebo sivá šesťuholníková dlažba. Zmien nie je veľa, neskúsené oko laika ich možno ani neodhalí.

Morenie nazeleno korešponduje s keramikou na kachliach.

Je to zle? Nie, práve naopak. Kvalitná realizácia drobných zmien je omnoho zložitejšia než veľké koncepty a aj do takýchto projektov je užitočné pozvať odborníka. Ťažká práca je vo výsledku síce takmer neviditeľná, o to väčšiu pozornosť a uznanie si však zaslúži.

Projekt: 2012
Realizácia: 2013/2014

Text: Tomáš Čech – architektonická platforma POLYCHROME
Foto: Juliana Vlčková