Žilina opäť dobýja výšky

Žilina opäť dobýja výšky

Na mieste bývalej mliekarne Laktis v žilinskej časti Bytčica by mal v blízkej budúcnosti vyrásť polyfunkčný areál CISS City zameraný na administratívne, obchodné a kongresové využitie. Komplexu s celkovou podlažnou plochou 60-tisíc m2 budov má dominovať 42-podlažná veža vysoká 144 m s priľahlou dvojpodlažnou kongresovou sálou s podzemnými garážami.

Postaviť čo najvyššiu budovu však nebolo priamym zámerom jej tvorcov. „Naším cieľom nebolo naprojektovať najvyššiu, ale peknú budovu. Jej pôdorys pripomína ľudské oko – šošovku, ktorá hľadí do budúcnosti. Celý komplex je akýmsi ‚downtown‘ Považia,“ opisuje základný motív riešenia Ing. arch. Alexander Koban zo žilinského architektonického ateliéru KOBACH architects, ktorý je generálnym projektantom. „Projekt má nadregionálny význam. Najmä prichádzajúci zahraniční investori pociťujú potrebu jednej centrály, kde budú obchodovať so slovenskými partnermi. Už dnes máme avízo, že do regiónu plánuje vstúpiť minimálne 20 španielskych investorov, ktorí môžu objekt takisto využiť,“ vysvetľuje autor myšlienky a riaditeľ rovnomennej spoločnosti CISS City, s. r. o., Ing. Milan Cibulka.
Nad vstupnými polyfunkčnými podlažiami, ktoré majú obsahovať reštauračné zariadenia a kongresové priestory, majú byť od 4. po 24. podlažie kancelárie s celkovou rozlohou vyše 20-tisíc m2. Na 25. až 31. podlaží nájde miesto hotel s apartmánmi s kapacitou 220 lôžok. Nad nimi vybudujú 36 bytov a na 40. a 41. poschodí kaviareň. Najvyššie 42. podlažie má byť vyhradené pre vyhliadkovú vežu. Na prízemí a pod ním sa plánuje menšie nákupné centrum. V podzemí stavebného komplexu vznikne približne 400 parkovacích miest, ďalších 250 bude na povrchu. Projekt je zaujímavý konštrukčným a energetickým riešením, čím objekt získa podľa noriem vyššiu bonitu.

Investor by chcel na tento projekt získať územné rozhodnutie do konca mája. Stavať by sa malo začať začiatkom budúceho roka a komplex by mal byť dokončený v roku 2013. Komplex sa má stavať v etapách a okrem samotnej novostavby sa bude aj rekonštruovať viacero priľahlých existujúcich budov. Investor v súčasnosti rokuje s partnermi zabezpečujúcimi prenájom objektov, ktoré sú pripravené na rekonštrukciu; niektorí prenajímatelia sú už pre tieto objekty zazmluvnení. Ohľadom prenájmu priestorov v novostavbe sa začne rokovať až po vydaní územného rozhodnutia, pričom ani pri bytoch sa neuvažuje o predaji, len o prenájme. Ceny prenájmov v novostavbe plánuje developer spresniť po spracovaní projektu na stavebné povolenie. Celkové finančné náklady na stavbu dosiahnu výšku viac ako 2 mld. Sk.

CISS City

Investor: CISS City, s. r. o.
Generálny dodávateľ: CISS Martin, s. r. o.
Generálny projektant: KOBACH architects, Žilina
Úžitková plocha: 60 000 m2
Začiatok výstavby: 01/2009
Ukončenie výstavby: 2013
Celkové náklady stavby: viac než 2 mld. Sk

(mj)
Zdroj: CISS City, PRO GRUP