Revitalizácia územia prinesie nové byty v areáli bývalých zvolenských kasární

Projekt Nádvorná Residence vo Zvolene
Zdroj: Trend Develop

Severnú časť bývalých tzv. Jegorových kasární v okresnom meste Zvolen čaká v budúcnosti výrazná revitalizácia a výstavba čisto mierovej povahy.

Investor Trend Develop plánuje postaviť v centrálnej mestskej zóne bytový komplex Nádvorná Residence s doplnkovou občianskou vybavenosťou. Nádvorná ulica delí územie kasární na severnú a južnú časť.

„V centre mesta je okrem nášho projektu v príprave ešte jedna rezidenčná výstavba, ostatné sú v realizácii alebo sa pripravujú mimo centra mesta,“ povedal pre ASB výkonný riaditeľ investora Stanislav Kúdela.

Dodal, že v minulosti pod ich inými spoločnosťami zrealizovali viacero rezidenčných projektov. Napríklad Bytový komplex Darinka I a Darinka II vo Zvolene s vyše sto bytmi, obytné štvrte v Spišskej Teplici, v Sliači 10 stavebných pozemkov a mnoho stavebných projektov pre iných investorov, najmä z oblasti dopravy.

Vhodných pozemkov v centre je málo

Zvolenská samospráva vyhlásila verejnú obchodnú súťaž na predaj pozemkov a objektov časti bývalých kasární a investor bol úspešný. Podľa neho je to posledný väčší pozemok na výstavbu bytových domov v centre mesta.

Navyše chátral po odchode vojakov. Nachádza sa v centre Zvolena a nebol ani peknou vizitkou pre mesto. „Keďže má vynikajúcu polohu, rozhodli sme sa vytvoriť rezidenčný projekt, ktorý by daný priestor oživil, skrášlil a priniesol kvalitné bývanie pre obyvateľov Zvolena,“ priblížil Kúdela.

Mestské zastupiteľstvo vo februári tohto roka schválilo zmenu územného plánu zóny, ktorá umožnila zvýšenie podlažnosti o jedno podlažie. Investor predpokladá, že do konca marca 2022 bude spracovaná dokumentácia pre územné rozhodnutie a v letných mesiacoch by mohlo byť vydané územné rozhodnutie.

Následne bude pokračovať projektová príprava pre vydanie stavebných povolení. „Na jeseň 2022 až na jar 2023 by sme chceli začať so stavebnými prácami a predajom bytov,“ avizoval budúci postup výkonný riaditeľ investora.

Projekt Nádvorná residence v širšom centre mesta je z dielne zvolenského ateliéru ARCH-AT pod vedením autorizovanej architektky a konateľky spoločnosti Beáty Mikušovej. Ateliér vypracoval v roku 2021 architektonickú štúdiu – obytný komplex Jegorovove kasárne –, ktorá bola využitá v  procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).

Pohľad na celý bytový komplex
Pohľad na celý bytový komplex | Zdroj: Trend Develop

Investor chce postaviť päť bytoviek

Odhad stavebných nákladov v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie bol 10 miliónov eur. Po rapídnom raste cien stavebných materiálov v roku 2021 budú podľa Kúdelu vyššie asi o 20 až 30 %.

Investor plánuje asanáciu opustených garáží, skladov a dielní a stavbu piatich obytných objektov piatimi podlažiami a šiestym ustúpeným v rozvoľnenom urbanistickom usporiadaní. Na typickom druhom až piatom nadzemnom podlaží sú navrhnuté 1- až 3-izbové byty s lodžiami, na šiestom ustúpenom podlaží sú navrhnuté priestrannejšie 3- resp. 4-izbové byty.

V štyroch bytových domoch na prvom nadzemnom podlaží je navrhnutá základná vybavenosť, ktorá obsahuje vstupnú časť a priestor na kočíky a bicykle. Jeden bytový dom, kde má byť občianska vybavenosť, má navrhnuté štyri plné a jedno ustúpené podlažie.

V komplexe je naprojektovaných približne 630 m2 komerčných priestorov. Mala by tam vzniknúť malá zubná klinika. Trend Develop rokuje s možnými záujemcami o prevádzkach, ktoré by obsluhovali obyvateľov, ako napríklad vlasové štúdio, sauna, čistiareň a ďalšie.

Jegorovove kasárne nie sú na Slovensku jediné, kde budú  byty. Podobný pozitívny osud majú kasárne v západoslovenskom Novom Meste nad Váhom, kde je mestská samospráva veľmi iniciatívna vo výstavbe nájomného bývania.

Ďalší projekt je v susednom Brezne, kde v areáli bývalých kasární československej armády stavia žilinský developer dva bytové domy s občianskou vybavenosťou.

Pohľad na vstup do garáže
Pohľad na vstup do garáže | Zdroj: Trend Develop

Nádvorná Residence vo Zvolene

Investor: Trend Develop
Architekt: ARCH-AT
Zastavaná plocha objektmi (bez plochy garáže): 3 211 m2
Počet bytov: takmer 200
Počet parkovacích miest: 154 v garážach a 124 na povrchu

Monika Volekova