Partneri sekcie:

III veže napĺňajú víziu dobrého bývania

III veže napĺňajú víziu dobrého bývania

Bývanie na Bajkalskej? Pre niekoho nie príliš atraktívna predstava bývania v Bratislave, pre iného lákavá budúcnosť. Víziu dobrého bývania začal napĺňať vydarený Platan, pokračovať by mali III veže. Architektonický projekt je výsledkom spolupráce Ing. arch. Petra Moravčíka s chicagskymi architektmi z renomovaného ateliéru Solomon Cordwell Buenz Associates, Inc. Svojou sedemdesiatštyrimetrovou výškou budú tri budovy dominovať v prostredí športovísk, obchodného centra Polus a priľahlých Millenium Tower.


Nové mestské centrum

Mestská časť Bratislava – Nové Mesto nadobúda nové mestotvorné impulzy. V rámci pripravovaného nového územného plánu hlavného mesta SR sa aj s touto komunálnou sférou počíta ako jednou z perspektívnych výstavieb ďalších mestských centier. Dynamizujúca stavebná činnosť vyvoláva aj nevyhnutnú premenu pôvodných funkcií a tradičných hodnotových predstáv o architektúre. Rozvíjajúce sa obchodné centrá, bytové komplexy, reštauračné zariadenia a v tomto prípade aj ambiciózne športoviská (predpokladaná výstavba Národného štadióna v lokalite Tehelné pole) menia niekdajší obraz „mestom zabudnutej oblasti“.

Nové mestské centrum s bohatou občianskou vybavenosťou potvrdzuje aj pripravovaná výstavba nového rezidenčného komplexu III veže na Bajkalskej ulici. Projekt aj podľa vyjadrenia predstaviteľov samosprávy predstavuje rozľahlý komplex budov moderného mestského centra, ktoré svojou architektúrou a variabilnosťou interiérov dokonale spĺňa predstavy ľudí dynamickej doby o kvalitnom mestskom bývaní. Navyše súčasťou projektu je výsadba stromov a vytvorenie zelenej aleje na Bajkalskej ulici, ktorá bola doteraz iba dôležitou cestnou komunikáciou. Developerský projekt III veže nedávno dostal územné rozhodnutie o povolení jeho výstavby, ktoré odštartovalo etapu prvých prípravných realizačných prác. Projekt realizuje konzorcium renomovaných medzinárodných developerských spoločností – CRESCO Group, Quinlan Private a GE Capital Golub – dcérska spoločnosť General Electric Capital Corporation. Práva výhradného predajcu bytov projektu III veže od konzorcia získala bratislavská realitná kancelária Lexxus.

Ako vznikali elipsy

Komplex tvoria tri výškové veže – 24-poschodové budovy elipsového tvaru, ktoré stoja na štvorposchodovom bloku. Ako však hovorí slovenský architekt Peter Moravčík, tvar veží prešiel dlhým vývojom. „Tému troch veží, ktorú investori vymysleli už dávnejšie, sa pokúšalo pred nami zvládnuť niekoľko architektonických tímov. Ich snaha však nepriniesla finálnu spokojnosť s architektonickým riešením. Možno pozitívny ohlas obytného súboru Rozadol s výškovým obytným objektom nakoniec nasmeroval investorov aj k našej kancelárii. Navrhli sme sústavu troch doskových objektov natočených pod uhlom. Ale ani to ešte nebol koniec hľadania tvaru.“

Akcia sa postupne vyvíjala a do partnerských vzťahov vstúpili spoločnosti z Írska a zo Spojených štátov. Tento fakt, ako aj obrovská investícia okolo dve miliardy korún podmienila spoluprácu Petra Moravčíka s chicagskymi architektmi z projektovej firmy Solomon Cordwell Buenz & Associates, Inc. „Architekt Martin Wolf spolu so svojím mladším kolegom Robertom Mullerom si osvojili našu myšlienku objemov veží natočených pod uhlom, do statiky a filozofie garážového domu vniesli nový poriadok,“ hovorí architekt Moravčík. „Výsledkom množstva objemových alternatív boli dynamické elipsovité tvary veží, ktoré investorov vskutku očarili.“

Veže ponúkajú celkovo 633 bytových jednotiek (211 v každej veži) – od jednoizbových až po luxusné mezonetové apartmány (8) s terasami na 23. poschodí. Byty majú flexibilnú a funkčnú dispozíciu, veľkorysé obývacie priestory. Prvé byty s veľkými panoramatickými oknami sa začínajú od šiesteho poschodia. Všetky obytné jednotky sú vybavené unikátnym systémom vykurovania, ktorý umožňuje individuálnu reguláciu teploty v byte. Cena bytov je diferencovaná podľa podlažia, orientácie na svetové strany a veľkosti obytnej plochy. Bytový komplex vo svojej štvorposchodovej podnoži ponúka obyvateľom nákupnú pasáž, reštaurácie i bezpečné zelené oddychové zázemie na streche podnože. Preto je ideálny pre ľudí preferujúcich mestský život, aktívny oddych a vysoký štandard.

Veže predstavujú synonymum harmónie kvality bývania, estetiky, aktívneho oddychu a dynamiky mestského života. Zámerom projektantov bolo poskytnúť novým obyvateľom tohto komplexu nielen príjemné bývanie, ale aj širokú paletu služieb spojených s bývaním, nadväzujúc pritom na už existujúcu zástavbu a infraštruktúru. Územne je komplex zároveň situovaný len pár minút od historického centra, no má aj výhodné napojenie na diaľničný obchvat D1. Tieto danosti prostredia – možnosti aktívneho oddychu, kultúrneho vyžitia i nákupu a predovšetkým nádherný výhľad na centrum mesta – to všetko boli východiská pri jeho architektonickom a územnom stvárnení.


Názov projektu: III VEŽE
Charakteristika projektu: bytový komplex
Lokalita: Bajkalská ulica
Autori projektu:
Ing. arch. Peter Moravčík, Bratislava
Arch. Martin Wolf, Solomon Cordwell Buenz Associates, Inc., Chicago, USA
Developer:
CRESCO GROUP
GE Capital Golub
Investor: Quinlan Private
Začiatok projektu: jar 2006
Trvanie celého projektu: 5 rokov       
Celková zastavaná plocha: 6 511 m2
Celková podlažná plocha: 103 376,40 m2
Celkový obstavaný priestor: 306 921,10 m2
Občianska vybavenosť: 3 800 m2
Počet podlaží:       
24 nadzemných podlaží
1 podzemné podlažie
Počet obytných podlaží: 19
Rozdelenie podlaží:       
–1. NP: parkovanie
1. NP: obchod, služby, recepcia, vjazd a výjazd z parkoviska
2. NP: parkovanie
3. NP: parkovanie
4. NP: parkovanie
5. NP: zelená strecha, fitness, klub, pivnice
6. až 22. NP: byty
23. až 24. NP: mezonet, penthouse

Celkový počet bytov:
633
Počet bytov/1 veža: 211
Parkovacie miesta spolu: 857

Výška veže: 74 m   

Plánované obchody a služby:
2 reštaurácie
1 kaviareň
trafika
expozitúra banky
čistiareň
lekáreň a iné

(pet)
Vizualizácia: SCB Design + compassgroup