Bytové domy Slnečnice POP – nová lokalita aj architektúra

Partneri sekcie:

Štvrť Slnečnice v Petržalke vstupuje do ďalšej etapy. Developerská spoločnosť Cresco Real Estate štartuje predaj nových bytových domov Slnečnice POP v zóne Mesto v tesnej blízkosti plánovanej električkovej trate cez Petržalku. Spolu 360 bytov by malo byť dokončených už v druhom kvartáli 2022.

Bytové domy T1, T2 a T3 pod značkou Slnečnice POP sa odlišujú od doterajšej zástavby zóny Mesto architektúrou aj lokalitou – sú umiestnené v blízkosti plánovanej električkovej trate.

Tri deväťpodlažné bytové domy sú opäť z dielne ateliéru Compass architekti ako väčšina budov v Slnečniciach. „Najnovšia etapa na prvý pohľad prestavuje odklon od charakteru zóny Slnečnice,“ hovorí Ing. arch. Miroslav Čatloš z ateliéru Compass Architekti.

„Racionálny a jednoduchý výraz exteriérov funkčne zapá­ja do kontextu zóny tento najnovší prírastok. Rešpektuje svoje okolie, ktoré sa vo vznikajúcej štvrti postupne sformuje. Projekt bude ťažiť najmä z rozsiahleho parku na sever od bytových domov. Nechce pôsobiť okázalo, krikľavo a rušiť oko vnímavého pozorovateľa.“

Vizualizácia interiéru a terasy v mezonetovom byte – balkón či terasa bude súčasťou každého bytu.
Vizualizácia interiéru a terasy v mezonetovom byte – balkón či terasa bude súčasťou každého bytu
Dopravnú dostupnosť doplní električková trať ktorú hlavné mesto plánuje dokončiť v roku 2023.
V troch bytových domoch bude spolu 360 bytov ktoré by mali byť dokončené už v druhom kvartáli 2022.
Situácia.

Rôzne typy bytov

V ponuke je široký výber rôznych typov bytov od jednoizbových s výmerami od 24 štvorcových metrov cez dvojizbové, najpočetnejšie trojizbové až po rozľahlé štvorizbové byty s plochou od 96 do 140 štvorcových metrov.

Každý byt má vlastný balkón, väčší počet bytov ponúka dokonca dva balkóny orientované na rozdielne svetové strany. Na najvyšších podlažiach sa nachádzajú aj byty s terasou.

Vizualizácia interiéru a terasy v mezonetovom byte – balkón či terasa bude súčasťou každého bytu
Vizualizácia interiéru a terasy v mezonetovom byte – balkón či terasa bude súčasťou každého bytu |

Príde aj cyklotrasa, park a pešia promenáda

Výbornú dopravnú dostupnosť autom priamo z Panónskej cesty a autobusom z blízkej konečnej zastávky Vyšehradská doplní električková trať, ktorú hlavné mesto plánuje dokončiť v roku 2023. Vzniknúť by mala tiež integrovaná zastávka pre električky a autobusy.

Spolu s električkovou traťou má mesto vybudovať aj cyklo­trasu, na ktorú sa v budúcnosti napojí cyklochodník vedúci naprieč celými Slnečnicami. Obyvatelia sa tak prepravia na bicykli zo zóny Viladomy cez zónu Mesto až do centra mesta.

„Pri bytových domoch Slnečnice POP vznikne v budúcnosti s ďalšou výstavbou park, ako aj pešia promenáda, ktorá sa plynulo napojí na bulvár tiahnuci sa od električkovej trate až po nákupné centrum Slnečnice Market. Tu sme pre obyvateľov otvorili už prvú časť bulváru pri bytových domoch A1, A2 a A3,“ približuje Ján Krnáč, výkonný riaditeľ spoločnosti Cresco Real Estate.

Práve neďaleko novej časti Slnečníc, ktorej výstavba sa trojicou bytových domov spúšťa, vznikne v budúcnosti aj stredná a základná škola s materskou školou.

SLNEČNICE POP, bytové domy T1, T2, T3
Miesto: Bratislava-Petržalka
Investor: CRESCO REAL ESTATE, a. s.
Architekt: COMPASS ARCHITEKTI
Počet bytov: 360 bytov
Úžitková plocha: 44 168 m2
Termín výstavby: 1. Q/2020 – 3. Q/2022
Text: red
Vizualizácie, Projektová dokumentácia: COMPASS ARCHITEKTI

Článok bol uverejnený v časopise ASB 3/2020.