Vizualizácia obnovy Námestia SNP v Trnave.
Galéria(4)

Trnava chystá obnovu Námestia SNP. V pláne je aj prekrytie Trnávky

Partneri sekcie:

Krajské mesto Trnava rekonštruuje ďalší verejný priestor. Námestie SNP sa má zmeniť moderný priechodný priestor s parkovou úpravou, fontánou a lavičkami. Začiatok prác ohlásilo v termíne 16. januára.

Podľa informácií z trnavskej radnice, sa má námestie prepojiť s novo zrekonštruovaným Ružovým parkom, kde sa výsledok úprav ukáže po zime. Práce na Ružovom parku sa začali v roku 2021 a cena prác je 2,5 mil. eur.

Obnova Námestia SNP bude stáť 2,8 milióna eur. Mesto získalo na tento projekt nenávratný finančný príspevok vyše 1,8 milióna eur z Integrovaného regionálneho operačného programu IROP 2014 – 2022. Podmienkou je dokončenie investície do konca roka 2023, preto sa bude projekt realizovať naraz v jednej fáze.

Vizualizácia obnovy Námestia SNP v Trnave.
Vizualizácia obnovy Námestia SNP v Trnave. | Zdroj: Ateliér DV

Architektom obnovy je trnavský Ateliér DV, ktorý má v portfóliu rôzne druhy stavieb, vrátane cirkevných a sakrálnych a komplexnú projektovo-inžiniersku činnosť. Pri tomto projekte mesto nevyužilo architektonickú súťaž, ale verejné obstarávanie na projektanta.

„Architektonický návrh z dielne Ateliéru DV je návratom k pôvodnej podobe námestia z 20. rokov z dielne architekta Josefa Mareka,“ konštatovala pre ASB hovorkyňa mesta Veronika Majtánová.

Súčasťou obnovy námestia s parčíkom bude aj oprava historickej technickej pamiatky – mostného prekrytia Trnávky, ktoré je v nevyhovujúcom stave a jeho rekonštrukcia je už nevyhnutná. Hovorkyňa o rekonštrukcii prekrytia uviedla, že na základe diagnostiky a statického posudku a požiadaviek na dopravu po revitalizácii námestia sa stanovili pracovné postupy.

Odstráni sa poškodený betón na viditeľných plochách spodnej stavby a na nosnej konštrukcii a ich povrchy sa budú sanovať, vybúra sa nosná doska cestnom moste pri knižnici a vytvorí sa nová, rebrovaná, a zaizoluje sa povrch nosnej konštrukcie cestných mostov. „Samozrejmosťou bude aj umelecko-remeselná oprava zábradlia a úprava okolia mosta na v tokovom portáli a taktiež oprava dláždenia dna Trnávky,“ dodala.

Vizualizácia obnovy Námestia SNP v Trnave.
Vizualizácia obnovy Námestia SNP v Trnave.
Vizualizácia obnovy Námestia SNP v Trnave.
Vizualizácia obnovy Námestia SNP v Trnave.

Rekonštrukcia Námestia SNP, Trnava

Investor: mesto Trnava
Architekt: Ateliér DV
Náklady: 2,8 mil. eur
Dodávateľ: INGDOP
Realizácia: 1/2023 – 12/2023