Vltavská filharmonie
Galéria(6)

Vltavskú filharmóniu navrhne svetová špička. Súťaž vyhrala vízia dánskeho štúdia BIG

Praha pozná víťaza medzinárodnej architektonickej súťaže na podobu Vltavskej filharmónie, je ním tím dánskeho štúdia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkom Ingelsom a Brianom Yangom.

Rozhodnutie medzinárodnej poroty zverejnilo hlavné mesto Praha spoločne so svojím Inštitútom plánovania a rozvoja (IPR) počas slávnostného večera v Centre architektúry a mestského plánovania (CAMP).

Víťazný projekt moderného hudobného centra, ktoré v budúcnosti vznikne v pražských Holešoviciach, nepracuje len s budovou ako takou, ale prináša aj nápadité riešenia verejného priestoru, počíta so sprístupnením brehu rieky a otvára vonkajšie terasy filharmónie vrátane strechy všetkým bez rozdielu.

Vltavská filharmonie
Vltavská filharmonie
Vltavská filharmonie
Vltavská filharmonie
Vltavská filharmonie

„Pri výbere víťazného návrhu bolo nutné zohľadniť mnoho aspektov. Parcela pre filharmóniu v súčasnosti stretávanie ľudí skôr komplikuje, než podporuje, a tak bol dôraz kladený nielen na architektúru a prevádzku budovy, ale aj na návrh verejných priestranstiev priľahlého okolia.

Vltavská filharmónia sa v podaní dánskeho štúdia BIG stane pulzujúcim centrom života na Vltavskej – smerom na východ od budovy sa bude rozprestierať nový mestský park, južná strana otvorí prístup k vode, na západnej strane vznikne námestie a smerom na sever sa naskytne pohľad na novú mestskú časť Bubny-Zátory. Samotná budova bude záujemcom prístupná zo všetkých smerov a úrovní,“ tvrdí Michal Sedláček, predseda poroty súťaže.

Vltavská filharmonie
Vltavská filharmonie | Zdroj: Bjarke Ingels Group

Pre širokú verejnosť

Ambíciou Vltavskej filharmónie je prilákať nielen fanúšikov klasickej hudby, ale aj širokú verejnosť. Víťazný návrh ateliéru BIG počíta s vybudovaním troch sál, bude sa tu však nachádzať aj hudobné oddelenie a kreatívny hub Mestskej knižnice v Prahe, návštevníci sa môžu tešiť na kaviareň či strešnú reštauráciu a mnohí určite využijú aj ponuku vzdelávacích aktivít.

Strecha bude v prípade Vltavskej filharmónie pokračovaním verejného priestoru námestia – stupňovitá forma umožní záujemcom vyjsť až na jej vrchol, a to bez nutnosti vstupovať do budovy. Každý si tak bude môcť vychutnať jedinečný panoramatický výhľad na celú Prahu.

Vltavská filharmonie
Vltavská filharmonie | Zdroj: Bjarke Ingels Group

„Víťazný návrh bol od začiatku mojím favoritom hlavne z toho dôvodu, že prichádza s niečím, čo v Prahe ešte nemáme. To miesto bude žiť od rieky až po strechu – terasy filharmónie budú verejne prístupné priamo z priľahlého námestia, a tak si budovu bude môcť užiť naozaj každý, aj ten, kto nie je fanúšikom vážnej hudby. Táto architektonická súťaž riešila hneď tri veci naraz.

Samotné okolie metra Vltavská je teraz neutešeným miestom, ktoré na návštevu príliš neláka, ale to sa zmení. Nová budova Pražskej filharmónie zároveň pritiahne do Prahy iný typ turistov, ktorí prídu za kultúrou a nie iba za lacným alkoholom. A napokon, naše mesto potrebuje modernú architektúru, ktorá s veľkou pokorou doplní dielo našich predkov,“ popisuje ambície mesta primátor Zdeněk Hřib.

„Ateliér Bjarke Ingels Group je v súčasnosti absolútnou svetovou špičkou, aj tak ma ale prekvapilo, s čím dokázali prísť. Som presvedčený, že sa budova okamžite stane ikonou, symbolom Prahy. Je otvorená všetkým, demokratická, a predsa má jasné usporiadanie.

Autori skvelo pochopili miesto, kam budovu osadzujú, ale prichádzajú s prístupom k verejnému priestoru, ktorý je pre Prahu úplne nový. Nútia nás nad ním viac premýšľať a približujú nás k našej rieke. Už sa teším na BIG koncert,“ dopĺňa Petr Hlaváček, 1. námestník primátora.

Vltavská filharmónia bude zároveň sídlom dvoch orchestrov – Symfonického orchestra hlavného mesta Prahy FOK a Českej filharmónie. Oba orchestre tu nájdu zodpovedajúce rezidenčné priestory, ale aj zázemie na rozšírenie svojich edukačných programov pre verejnosť, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou činnosti oboch subjektov.

Zapojené budú aj hudobné školy najrôznejších úrovní, ktoré budú môcť priestory Vltavskej filharmónie využívať na svoju výučbu. Zástupcovia Českej filharmónie a Symfonického orchestra hlavného mesta Prahy FOK, ako aj Mestskej knižnice v Prahe sa podieľali na spracovaní zadania na architektonickú súťaž, boli prizvaní k porotovaniu súťaže a mohli sa tak vyjadriť k potrebám jednotlivých subjektov.

Vltavská filharmonie
Vltavská filharmonie | Zdroj: Bjarke Ingels Group

Zaujali inovatívnym dizajnom

Víťazný architektonický ateliér Bjarke Ingels Group s pobočkami v Kodani, Londýne, New Yorku, Barcelone a Šen-čene zamestnáva odborníkov z radov architektov, dizajnérov, inžinierov, ale aj teoretikov, ktorí sa zaoberajú architektúrou, urbanizmom, výskumom a vývojom budov.

Mnohé návrhy štúdia BIG, ktoré vzniklo v roku 2005 v Kodani pod vedením dánskeho architekta Bjarkeho Ingelse, sú jedinečné použitím priekopníckych technológií a často vynikajú popieraním tradičných konvencií a rozmerov, ako je to napríklad v prípade Amager Bakke, modernej spaľovne odpadov v Kodani, ktorá zároveň funguje ako lyžiarska zjazdovka, LEGO House v dánskom meste Billund, ktorý pripomína kocky známej stavebnice, alebo budovy Méca (Maison de l’Économie Créative et de la Culture en Nouvelle-Aquitaine) vo francúzskom Bordeaux. Portfólio ateliéru zahŕňa aj návrhy obytných budov, múzeí či výstavných centier.

„Návrh budovy filharmónie vo forme kolonády zaujal svojím inovatívnym dizajnom, ktorý poslucháča pozýva do svojho vnútra a zároveň láka každého na svoju strechu. Nová filharmónia premení Vltavskú zo zjazvenej časti mesta na kultúrne centrum celoštátneho i celoeurópskeho významu. Autori víťazného návrhu skvelo pochopili, že si Praha 7 želala miesto na stretávanie,“ popisuje Jan Čižinský, starosta mestskej časti Praha 7.

Vltavská filharmonie
Vltavská filharmonie | Zdroj: Bjarke Ingels Group

Impulz premeny novej štvrti

„Kultúrne významné budovy boli v Prahe odjakživa umiestňované pozdĺž rieky. Parcela, na ktorej Vltavská filharmónia vyrastie, je poslednou voľnou kultúrnospoločenskou parcelou pozdĺž Vltavy, ktorá sa nachádza v centre Prahy, a tak sme cítili veľkú zodpovednosť za to, aby tu vznikol projekt, ktorý bude slúžiť všetkým Čechom a naplní tento potenciál.

Priali sme si transparentný, dostupný, oslovujúci, skrátka všetkým otvorený dom, ktorý bude živý 24 hodín 7 dní v týždni. Veríme, že víťazný návrh Vltavskej filharmónie túto víziu vďaka starostlivo zvoleným funkciám, budúcej ponuke programu, ale aj inteligentne koncipovanému dizajnu stopercentne naplní,“ dodáva Martin Krupauer, vedúci tímu Vltavskej filharmónie.

Víťazný tím

Štúdio: Bjarke Ingels Group
Autori: Bjarke Ingels, Brian Yang
Spolupracovali: AED PROJECT Aleš Marek, Šárka Schneiderová; John Henley, Karel Košek, Tomáš Hrádek; NAGATA ACOUSTICS Marc Quiquerez, Neza Kravanja; THEATRE PROJECTS Findlay Ross, Mark Stroomer; BURO HAPPOLD George Keliris, Kostis Lysikatos, Michael Keverne; SYSTEMATICA Tiffanie Yamashita; FRONT Marc Simmons, Jill Fredrickson

Pohľad zadávateľa dopĺňa Ondřej Boháč, riaditeľ IPR: „Je rovnako dôležité vnímať, že nová budova Vltavskej filharmónie pomôže naštartovať premenu jedného z momentálne najvýznamnejších pražských brownfieldov – na jeho mieste by mala vzniknúť nová štvrť Bubny-Zátory, ktorá sa v budúcnosti stane domovom pre 25 000 obyvateľov v 11 000 bytoch.

Jednou z výziev, ktorej architekti pri navrhovaní verejného priestoru v lokalite Vltavská museli čeliť, bolo predovšetkým docielenie plynulého prepojenia budovy filharmónie so existujúcou a budúcou mestskou štruktúrou. Toto víťazný návrh spĺňa na výbornú.“

Sála bude hotová do 10 rokov

Medzinárodnú architektonickú súťaž na podobu Vltavskej filharmónie vyhlásilo hlavné mesto Praha spoločne s Inštitútom plánovania a rozvoja hlavného mesta Prahy (IPR) na konci augusta 2021. Do súťaže sa prihlásilo dokopy 115 tímov z 25 krajín, na účasť bolo vopred vyzvaných aj päť renomovaných architektonických ateliérov.

V novembri 2021 oznámila medzinárodná porota vybraných finalistov – tí odovzdali 19 súťažných návrhov, z ktorých v máji 2022 vzišiel víťaz. Medzi umiestnených patria okrem BIG aj Barozzi Veiga + Atelier M1, Bevk Perović Arhitekti, Petr Hájek Architekti a Snøhetta.

Po potvrdení výsledkov architektonickej súťaže zastupiteľstvom hl. m. Prahy v júni tohto roka bude nasledovať rokovanie o zmluve na dopracovanie návrhu, spracovanie projektovej dokumentácie s víťazom a získanie potrebných povolení na zahájenie stavby.

Finálna etapa by mala začať výberom zhotoviteľa stavby v priebehu roka 2026. So zahájením stavebných prác sa počíta o rok neskôr, v roku 2027, nová koncertná sála by mala byť dokončená o 10 rokov, teda v roku 2032.

S víťazným návrhom sa môžu záujemcovia zoznámiť od 19. 5. do 30. 6. v rámci vonkajšej výstavy priamo na Vltavskej, na mieste budúcej Vltavskej filharmónie.

Tu bude od 19. 5. do 27. 5. umiestnený aj informačný kontejner, v ktorom občania získajú odpovede na konkrétne otázky týkajúce sa víťazného návrhu budovy a jej bezprostredného okolia. Na návštevníkov čaká od 19. 5. do 22. 5. aj sprievodný program, ktorý bude pozostávať z koncertov a komentovaných prechádzok.

Finalisti

ALA + OV-A, MVRDV, OFFICE KGDVS + Christ & Gantenbein, Mecanoo + CHYBIK+KRISTOF, Barozzi Veiga + Atelier M1, Sou Fujimoto Architects, Cobe + Lundgaard & Tranberg Architects, ŠÉPKA ARCHITEKTI, Bjarke Ingels Group, Henning Larsen Architects, Carrilho da Graça Arquitectos, JAJA Architects, Bevk Perović Arhitekti, Petr Hájek Architekti, Diller Scofidio + Renfro, Snøhetta, Ateliers Jean Nouvel, David Chipperfield Architects + Jakub Cigler architekti, SANAA.

red