Cesta do práce na bicykli je už aj v Bratislave realitou

cesta do prace na bicykli je uz aj v bratislave realitou

Bicykel je v škandinávskych krajinách bežným dopravným prostriedkom pre rannú cestu do práce. V Helsinkách alebo Kodani sa na dvoch kolesách prevážajú takmer všetci vrátane úspešných manažérov. V Bratislave preplnenej autami a s nedostatočnou infraštruktúrou to však cyklisti nemajú ľahké. Za zlepšenie podmienok pre cyklistickú dopravu v hlavnom meste bojuje občianske združenie Cyklokoalícia. Práve na ňu sa obrátil fínsko-slovenský developer YIT Reding s ponukou spolupráce.

„Cyklokoalícia pre nás navrhla rozmiestnenie cyklostojanov pre našu administratívnu budovu Reding Tower 2 do vonkajších priestorov pre krátkodobé návštevy a ďalšie do garáží pre zamestnancov. Pripravili aj návrh, ako sa cyklisti najlepšie dostanú k budove z okolitých cyklotrás. Vo Fínsku je jazdenie na bicykli do práce a vo voľnom čase úplne bežné, dokonca aj v zimných mesiacoch. Odmenou za to je zdravšie životné prostredie a zdravší ľudia. Chceme tento trend priniesť aj do Bratislavy, spolupráca s Cyklokoalíciou bola preto logickým krokom,“ uviedol člen predstavenstva YIT Reding, Milan Murcko.

„YIT Reding bol prvý developer, ktorý nás oslovil s návrhom na tento druh spolupráce. Verím, že je to prvá lastovička, ktorá značí zlepšenie prístupu developerských spoločností k cyklistike. Nedávno sme vydali Mapu odporúčaných cyklotrás, ktorú budeme distribuovať aj majiteľom a správcom administratívnych centier ako je napríklad Reding Tower 2. Mapa poslúži ako podklad pre cyklistov, ktorí si chcú nájsť vhodnú trasu k objektu. Pripravujeme aj podobne ladený infoleták, ktorý prinesie zväčšenú mapu okolia Reding Tower 2 s odporúčanými prístupovými trasami pre cyklistov,“ povedal Tomáš Peciar z občianskeho združenia Cyklokoalícia.

Mladí ľudia využívajú bicykel ako alternatívny spôsob dopravy stále viac. Podľa údajov Cyklokoalície jazdí do práce na bicykli 53 % cyklistov. Za najväčší problém v infraštruktúre považujú nedostatok cyklotrás, negatívne vnímajú aj nedostatok stojanov na bicykle a nevyhovujúce dopravné značenie.

Cyklostojany v Reding Tower 2

Cesta na bicykli do práce je pohodlná a má mnoho výhod. Nemusíte čakať na MHD či v zápchach. Na bicykli môžete využiť existujúce cyklotrasy, pokojné cesty, ale aj širšie chodníky. V dopravnej špičke a na vzdialenosti menšie ako 5 km je to veľmi rýchly dopravný prostriedok. Hlavou výhodou ale je, že jazda do práce bicyklom vám dá potrebnú dávku denného pohybu.

www.yit.sk

FOTO: YIT Reding

–>–>

Komentáre