Spišský hrad.

Spišský hrad čaká na pokračovanie prerušenej obnovy, nové verejné obstarávanie však ešte nevyhlásili

Slovenské národné múzeum (SNM) zatiaľ na obnovu Spišského hradu, teda Románskeho paláca a západných palácov, nevyhlásilo nové verejné obstarávanie. Počas tohto týždňa by sa malo začať vypratávanie staveniska zo strany predchádzajúceho zhotoviteľa.

Uviedol to pre agentúru SITA riaditeľ múzea Branislav Panis. Múzeum ešte začiatkom júna ohlásilo, že odstupuje od zmluvy o dielo v hodnote viac ako 4,7 milióna eur so zhotoviteľom prác v rámci druhej etapy rekonštrukcie hradu. Dôvodom malo byť najmä dlhodobé a pokračujúce neuhrádzanie splatných záväzkov zhotoviteľa stavby voči svojim subdodávateľom.

Múzeum podpísalo zmluvu so zhotoviteľom vlani 4. júna. Podľa kultúrnej inštitúcie však okrem vyššie uvedeného dôvodu nevykonával či meškal so stavebnými a rekonštrukčnými prácami na Spišskom hrade. „Slovenské národné múzeum považuje, špeciálne v tomto, pre stavebníctvo zložitom období, potrebné vyhlásiť nové transparentné verejné obstarávanie.

Spišský hrad.
Spišský hrad. | Zdroj: Shutterstock

Aj z dôvodu, aby prinieslo príležitosť realizovať rekonštrukciu Spišského hradu záujemcom nielen zo Slovenska, ale aj zahraničia, čo by pre nás, ako verejného obstarávateľa, otvorilo možnosť výberu najvýhodnejšej ponuky,“ vysvetlil Panis.

Po odstúpení zmluvy SNM vykonalo na obnove hradu viaceré menšie odborné práce. Išlo napríklad o dokončenie sanácie hradného brala či kotvenie dočasného prekrytia koruny východnej a južnej steny Románskeho paláca. Ukončený bol tiež reštaurátorský výskum a finalizuje sa návrh na reštaurovanie západných palácov.

„V týchto dňoch očakávame cenové ponuky na ukončenie strechy hradnej kaplnky, kde je potrebné zrealizovať oplechovanie, trvalý odkvapový systém tak, aby bol interiér kaplnky chránený. Vykonávame aj zabezpečovacie práce na ochranu a zaistenie zraniteľných konštrukcií,“ dodal riaditeľ múzea, ktoré plánuje všetky zabezpečovacie práce ukončiť do 30. novembra tohto roka.

Na sanáciu palácov schválila financie vo výške 4,8 milióna eur ešte predchádzajúca vláda na výjazdovom rokovaní v Kežmarku v roku 2019. Ide o druhú etapu obnovy Spišského hradu. Prvú etapu za jeden milión eur Slovenské národné múzeum ukončilo v roku 2020.

Spišský hrad je jedným z najrozsiahlejších stredovekých hradov Európy, vznikol na prelome 12. a 13. storočia. Od roku 1993 je zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou, zároveň je Spišský hradný vrch národnou prírodnou pamiatkou a je aj súčasťou územia európskeho významu Travertíny pri Spišskom Podhradí.

© SITA Slovenská tlačová agentúra