Rozvoj Petržalky vyrieši medzinárodná súťaž
Električkový koridor doplnený udržateľnými formami dopravy má nahradiť diskutovanú štvorprúdovku popri Chorvátskom ramene, ktorá je v súčasnosti zakotvená v územnom pláne mesta Bratislava.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Slovenská metropola vyhlásila medzinárodnú súťaž na riešenie rozvojovej osi Petržalky. Je to územie, ktorým bude v budúcnosti viesť nosný systém mestskej hromadnej dopravy a dlhodobo sa tu pripravuje investičný rozvoj.
Do zadania súťaže je premietnutý verejný prísľub primátora Milana Ftáčnika, ktorý v mene bratislavskej samosprávy vyhlásil, že stredom Petržalky pozdĺž Chorvátskeho ramena nebude viesť štvorprúdová komunikácia.
Existenciu iných obslužných ciest má generovať súťaž. Limity možného zastavania územia, zachovania či prípadného rozširovania zelených a oddychových zón a aj prepojenia dopravných systémov budú riešiť tiež odborníci urbanisti a architekti. Dôraz sa bude klásť na komplexný rozvoj mobility, preferovať sa bude verejná doprava, pešie prepojenia a cyklistické trasy.
Pomocou ideovej súťaže návrhov s názvom Riešenie centrálnej rozvojovej osi Petržalky mesto Bratislava získa najlepšie riešenie. To by mal víťaz následne dopracovať v urbanistickej štúdii, ktorá by potom mala slúžiť na spracovanie územného plánu zóny alebo na zmeny a doplnky územného plánu mesta.
Jedným z hlavných cieľov súťaže je overenie konceptu trasy električky pozdĺž Chorvátskeho ramena, ktorá by mala viesť od Šafárikovho námestia až po Janíkov dvor a ktorá sa bude spolufinancovať z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra vprogramovom období v rokoch 2014 – 2020.
Oznámenie o súťaži návrhov je zverejnené na oficiálnej stránke metropoly www.bratislava.sk a tiež vo Vestníku verejného obstarávania.
Súťažné podmienky a súťažné podklady si záujemcovia môžu stiahnuť na stránke www.obstaravanie.bratislava.sk.
Medzi hodnotiacimi členmi deväťčlennej poroty sú okrem zástupcov mesta (napr. hlavná architektka Ingrid Konrad, vedúca oddelenia koordinácie územných systémov Jela Plencnerová) a odborných zamestnancov miestnej samosprávy i reprezentanti externého, medzinárodného urbanisticko-architektonického prostredia (napr. Peter Gero, Patrik Kotas, Alena Kubová-Gauché).
Zdroj ilustračného obrázku: 3D model budov, © EUROSENSE 2013
Zdroj textu: Kancelária hlavnej architektky mesta Bratislava
Úprava: MN
Foto: Dano Veselský