Architekti BKPŠ: Na začiatku spolupráce bol Dedeček pre nás pán architekt. Na konci to bol Vlado

Architekti Martin Kusý (vpravo) a Pavol Paňák (vľavo).
Zdroj: Peter Jurkovič

Na jar roku 2022 povedala generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá, že robia všetko preto, aby galériu otvorili pre návštevníkov ešte k jeho koncu. Keď v roku 2016 SNG začala s rekonštrukciou, plánovaná bola na 36 mesiacov. O šesť rokov neskôr galériu konečne otvorili. V rozhovore s architektmi Martinom Kusým a Pavlom Paňákom, ktorí ju zrekonštruovali, sme sa k nej ešte raz vrátili.

V rozhovore s architektmi Martinom Kusým a Pavlom Paňákom sa dozviete:

  • Čo si myslia o reakciách verejnosti na zrekonštruovanú SNG?
  • Ako architekt Dedeček chápal nádvorie?
  • Prečo sa rozhodli celému objektu pridať vstupnú halu?
  • Komunikovali s Dedečkom o charaktere verejného priestoru?
  • Aký prístup zvolili k ikonickému Premosteniu?

Ako vnímate pána architekta Dedečka po ľudskej stránke? Čo vám spolupráca s ním dala?

Keď sme s tým začínali, bol architekt Dedeček pre nás pán architekt. Na konci to bol Vlado a odkázal nám autorské práva na všetku svoju prácu. Bol to človek ušľachtilý v celom zmysle významu tohto už zabudnutého slova. Bola v ňom noblesa, mentalita a intelektuálna sila jeho generácie. Spolupráca s ním nás obohatila ľudsky aj odborne.

Aký bol podľa vás architekt?

Špičkový reprezentant svojej profesie, a to nie len vo svojej generácii. Bol absolútne jedinečný a jeho diela patria do našej kultúrnej klenotnice.

Otvorenie SNG v neľahkej dobe, ktorú teraz žijeme, dokázalo spojiť ľudí, vytvoriť jedinečnú atmosféru spolupatričnosti, kultúrno-spoločenskej radosti. Ako to vnímate?

Tento fakt – v súvislosti s touto stavbou ojedinelý – vnímam pozitívne a v určitej miere aj ako satisfakciu za všetko minulé.

Architekti Martin Kusý (vpravo) a Pavol Paňák (vľavo).
Architekti Martin Kusý (vpravo) a Pavol Paňák (vľavo). | Zdroj: Peter Jurkovič

Ako ste budovu pripravili na to, čo sa s ňou môže postupom času robiť? Stanovili ste isté „mantinely“ a pravidlá. Prosím, môžete ich priblížiť?

Architektúru v jej novosti zažívame v skutočnosti krátko. Jej komplexná kvalita sa vyjaví až v čase jej trvania a užívania. To platí pre mnohé aspekty tejto problematiky – trvácnosť výrazovej presvedčivosti, adaptabilitu na zmenu užívateľského nároku, odolnosť povrchov proti klíme i používaniu, schopnosť starnutia ušľachtilou patinou a mnohé ďalšie „mantinely“.

Pred asi 20 rokmi sa urobila anketa, kde zo 450 opýtaných, 92 % vrátane architektonických profesorov bolo za to, aby sa budova SNG zbúrala. Ako sa dnes verejnosť pozerá na zrekonštruovanú SNG? Myslíte si, že nastal posun vo vnímaní práve takýchto diel?