Úrad vlády SR v Bratislave

Prezidentka Zuzana Čaputová zverejnila zoznam členov vlády odborníkov

Premiérom sa stane viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor. Vládu odborníkov vymenuje hlava štátu v pondelok 15. mája. Na čelo ministerstva dopravy, ktoré má v portfóliu aj oblasť stavebníctva, nastúpi po nominantovi Sme rodina Andrejovi Doležalovi - Pavol Lančarič.

Podpredsedníčkou vlády zodpovednou za plán obnovy a využívanie eurofondov bude Lívia Vašáková. Ministrom financií bude Michal Horváth. Ministerstvo vnútra povedie Ivan Šimko. Šéfom ministerstva obrany bude Martin Sklenár. Na post ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí nastúpi Miroslav Wlachovský.

Ministrom hospodárstva bude Peter Dovhun. Za ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vymenuje prezidentka Jozefa Bíreša. Ministrom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie bude Peter Balík. Na čelo ministerstva dopravy nastúpi manažér Pavol Lančarič.

Pozíciu ministra zdravotníctva obsadí Michal Palkovič. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu bude viesť Daniel Bútora. Na čele ministerstva kultúry bude Silvia Hroncová. Ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny bude Soňa Gaborčáková. Rezort spravodlivosti povedie Jana Dubovcová. Ministrom životného prostredia sa stane Milan Chrenko.

Vláda odborníkov nahradí dočasne poverený kabinet Eduarda Hegera, ktorý koncom minulého týždňa požiadal prezidentku o zbavenie poverenia viesť vládu. Rozhodol sa tak po tom, ako ohlásili odchod z vlády ministri Samuel Vlčan i Rastislav Káčer a prezidentka neprijala ani jeden z jeho návrhov, ktoré považoval za stabilnejšie než vymenovanie úradníckej vlády.

Pavol Lančarič

je bývalý predseda dozornej rady telekomunikačnej spoločnosti Orange Slovensko a jej bývalý generálny riaditeľ. Vyštudoval Obchodnú fakultu Ekonomickej univerzity v Bratislave. Po ukončení štúdia bol zodpovedný za viaceré výskumné úlohy na Protimonopolnom úrade SR a bol členom poradného výboru premiéra SR. Neskôr pracoval v spoločnosti Deloitte & Touche ako Senior Consultant. Bol generálnym riaditeľom spoločnosti Tchibo Slovakia, vydavateľstva Rheinische Post Bratislava – Brno – Praha – Düsseldorf pre Slovensko a Česko a generálnym riaditeľov operátora Orange Slovensko.

Pavol Lančarič bol členom správnej rady IT asociácie Slovenska. Bol nominovaný v súťaži Manažér roka 2005, 2006 a 2013 ekonomického časopisu TREND. Za rok 2010 získal ocenenie Krištáľové krídlo v kategórii hospodárstvo za úspešný management firmy počas hospodárskej krízy bez dopadu na zamestnanosť, spokojnosť zákazníkov a akcionárov firmy. 

Zdroj: wikipédia