Ecofilm C room
Galéria(10)

Pre Fenix Group a Fenix Slovensko je tento rok aj rokom jubileí

Fenix Group, najväčší európsky výrobca elektrických sálavých vykurovacích systémov, oslávi tento rok 30 rokov svojej existencie, 25 rokov od založenia si v roku 2020 pripomína aj spoločnosť Fenix Slovensko, ktorá je po celú dobu významnou súčasťou holdingu Fenix.

O súčasnej situácii v oboch firmách sme hovorili s ing. Cyrilom Svozilom, zakladateľom a predsedom správnej rady akciovej spoločnosti FENIX Group a.s. a Pavlom Jackuliakom, riaditeľom spoločnosti Fenix Slovensko, s.r.o. so sídlom v Banskej Bystrici.

Cyril Svozil
Cyril Svozil
Pavol Jackuliak foto 2
Pavol Jackuliak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ako sa holdingu Fenix dotkla pandémia a opatrenia s ňou súvisiace a zmenil sa dopyt po vašich produktoch?
Cyril Svozil: Súčasná situácia sa nás samozrejme nemohla nedotknúť, ekonomiky v niektorých krajinách aj v celých regiónoch sa úplne zastavili, čo sa doteraz nikdy v novodobej histórii nestalo. Vplyvy na nás sú našťastie rozdrobené veľkým množstvom exportných trhov, na ktorých pôsobíme, hoci boli, bohužiaľ, najviac zasiahnuté práve tie naše zásadné trhy. V minulom roku patrili medzi naše najväčšie odbytiská krajiny ako Česká republika, Francúzsko, Nórsko, Veľká Británia, Slovensko, Rakúsko, Švédsko, Holandsko, Poľsko a Ukrajina a takmer vo všetkých bola ekonomická aktivita na dlhé týždne až mesiace výrazne utlmená.

AES foto2
AES image foto
Parametry a ekonomický přínos AES
Schema domu s AES s piktogramem baterie
Stropní moduly ECOFILM vizualizace
TFT WiFi Black Room
Cyril Svozil
Pavol Jackuliak

Ešte na začiatku roka ste avizovali, že rok 2020 bude rokom s najväčším objemom investícií v jednom kalendárnom roku. Celková suma sa mala pohybovať vo výške 178 mil. Kč, z toho polovica mala smerovať do ďalšej automatizácie výrobného závodu v Jeseníku a viac ako 40 mil. Kč do výstavby nového závodu Fenix Slovensko v Banskej Bystrici. Budete tieto plány realizovať v plnej výške alebo došlo k nejakým úpravám?
Cyril Svozil: Bez ohľadu na pandémiu tento rok vybudujeme novú plne automatizovanú výrobu sálavých vykurovacích panelov za 190 miliónov. Investujeme tiež do novej linky na výrobu vykurovacích káblov a do novej lakovne pre atypické výrobky. Rozbehla sa aj plánovaná výroba domácich batériových staníc AES, nijako sa nemenia ani naše plány s novým závodom v Banskej Bystrici, kde výstavba úspešne pokračuje.

O ktoré výrobky z vášho portfólia je najväčší záujem?
Pavol Jackuliak: Najväčší podiel na predaji majú vykurovacie okruhy a rohože ECOFLOOR a sálavé panely ECOSUN. Je to úplne na mieste – jednou z našich cieľových skupín boli a sú energeticky úsporné objekty, u ktorých v posledných rokoch výrazne rastie záujem o moderné elektrické sálavé vykurovacie systémy. Tieto systémy sú vďaka nízkym obstarávacím a prevádzkovým nákladom a ďalším výhodám (nižšia tarifa na prevádzku ostatných elektrických spotrebičov v dome, prakticky nulové náklady na údržbu, bezobslužná prevádzka a presná regulácia, kúrenie navyše nie je vidieť) trendom doby v oblasti elektrického vykurovania. V obľube je však naďalej sálavé vykurovanie všeobecne, vysoký dopyt je aj po všetkých typoch sálavých panelov ECOSUN. Dôvodom sú principiálne výhody týchto produktov – perfektný vzhľad, nízka cena, úspornosť, jednoduchá inštalácia a regulácia a vysoký tepelný komfort.

Sortiment elektrických sálavých vykurovacích systémov priebežne inovujete a rozširujete. Na ktoré z posledných noviniek by ste chcel upozorniť?
Pavol Jackuliak: Novinkou v sortimente sálavých vykurovacích panelov sú sálavé keramické panely ECOSUN Ceramic (CR), ktoré ponúkame v štyroch rôznych rozmeroch a štyroch farebných variantoch. Na týchto paneloch sa predstavil tiež úplne nový systém, dovoľujúci flexibilné upevnenie variabilného množstva nerezových držiakov. Obľúbený dotykový termostat TFT prišiel na trh vo variante s možnosťou ovládaním cez wifi sieť, novinkou sú tiež modulové vykurovacie prvky stropného vykurovania ECOFILM MH (Module Heating). Modulový systém sa vyznačuje nielen veľmi jednoduchou inštaláciou, ale s výnimkou finálneho zapojenia tiež nulovými požiadavkami na kvalifikované elektroinštalačné práce.

Termostat FENIX TFT WIFI
TFT WiFi Black Room | Zdroj: Fenix

V úvode ste hovoril o začiatku výroby domácich batériových staníc AES, čo je úplne nový biznis pre Fenix Group. Ako ste sa k nemu dostali a na aké výrobky sa môžu zákazníci tešiť?
Cyril Svozil: Pochopili sme, že budúcnosť spočíva v celkovom riešení. Doteraz spočívala naša aktivita na troch hlavných výrobkových radoch: ECOFLOOR (vykurovacie okruhy a rohože), ECOSUN (sálavé panely) a ECOFILM (vykurovacie fólie). Elektrické sálavé kúrenie má nespornú výhodu v perfektnej presnosti regulácie, flexibilite, a teda v dokonalej kontrole zákazníka nad spotrebou. V moderných budovách v štandarde domov s takmer nulovou spotrebou energie je elektrické sálavé vykurovanie úplne bezkonkurenčne najlepším riešením. Už niekoľko rokov sme sa intenzívne zaoberali myšlienkou ponúknuť zákazníkom ucelené riešenie, do ktorého zapadá okrem vykurovania aj strešná FV elektráreň a vlastné batériové úložisko, ktoré by zabezpečilo plné využitie vyrobenej energie.

Preto sme vstúpili do spoločnosti AERS a vyvinuli malé domáce batériová úložiska AES a veľké priemyselné riešenia SAS. U AES uvádzame na trh ako prvý typ AES 10, čo je akumulačná energetická stanica s výkonom 10 kW s kapacitou úložiska 11,25 kWh. Je to modulárny systém a kapacitu tejto verzie tak bude jednoducho možné rozšíriť až na 22 kWh. Stanicu dodávame zákazníkom v prevedení „all in one“, takže stačí do nej pripojiť len kabeláž z FVE panelov a na druhej strane ju napojiť na vnútornú elektrickú sieť domu. Absencia cenovo dostupného skladovania elektriny dlhú dobu obmedzovala možnosti energetických úspor a znižovanie spotreby. S vývojom nových akumulačných systémov, postupným poklesom ich ceny a s prispením štátnej pomoci sa situácia začína meniť. Zdroje obnoviteľnej energie (najme fotovoltické) spolu s akumulačným systémom začínajú byť cenovo dostupnou alternatívou pre vlastníkovho nehnuteľností. V spojení s výhodami elektrických vykurovacích systémov tak dostáva majiteľ veľmi efektívny nástroj, ktorý mu zabezpečí vysoký tepelný komfort pri zachovaní nízkych prevádzkových nákladov.

Schema domu s AES s piktogramem baterie
Schéma domu s AES s piktogramom batérie | Zdroj: Fenix

ZDROJ: PR článok spoločnosti FENIX SLOVENSKO, s.r.o.