postrehy z pezinka
Galéria(7)

Postrehy z Pezinka

Náš nedávny výjazd do Pezinka (viac v rubrike Regióny) nás naladil na príjemnú letnú nôtu, najmä keď sme sa na mestskom úrade rozprávali o rozličných kultúrnych podujatiach a vinobraní. Na prechádzke mestom sme sa stretli s rôznymi zaujímavými pohľadmi, ktoré vo výpravných knižkách a bedekroch nenájdete. Niektoré sú skôr úsmevné, niektoré viac na zamyslenie, v každom prípade berte naše postrehy s ľahkým letným nadhľadom.

mg 9894 big image
mg 9914 big image
mg 9909 big image
mg 9902 big image
mg 9898 big image
postrehy z pezinka 6086 big image
Ešte že slovo múzeum má medzinárodný charakter. Snaha zaujať návštevníkov mesta novinkou v expozícii viedla k vyveseniu tematického plagátu. Kompetentná osoba si však svoju prácu v exteriéri už zjavne neskontrolovala, takže teraz majú na nejaký čas v Pezin­ku namiesto múzea len Zeum.

Zobytnené podkrovie nie je dnes už žiadnou novinkou. Vždy nás však prekvapí nevyčerpateľný zdroj inšpirácie a tvorivosť bez hraníc. Ak denné osvetlenie, tak nech ho je čo najviac, keď okno, tak poriadne veľké. Z praktického hľadiska sme rozmýšľali, či bude pri umývaní tohto pevne zaskleného okna praktickejšia výsuvná plošina, alebo postačí iba dosť dlhý rebrík. Alebo trpezlivá gazdinka iba počká na poriadny lejak?

O tom, čo nové v meste, informujú aj takéto betónové valce. Zvyčajne sú umiestnené vertikálne. Čo sa skrýva za touto netradičnou kompozíciou, môžeme len hádať. Bol to podgurážený silák, ktorý si v nočných hodinách dokazoval svoju silu? Alebo sa mestom prehnal víchor, ktorý valec pekne uložil vedľa na trávnik? Alebo sa azda narušila jeho statika a na úplné odstránenie už nebol čas ani peniaze?

Každé mesto či mestečko má svoj dom kultúry, ktorého architektúra nesie jasné znaky socialistického realizmu. Súčasná sloboda prejavu však musí dostať, čo jej patrí. Svedčí o tom aj výtvarné a grafické majstrovstvo a vkus autora nápisov názvov zariadení umiestnených priamo v „kulturáku”. Nuž čo, každý pes iná ves.

Novo dobudovaná ulička v centre si priam žiada vonkajšie posedenie. Či však igelitová bandáž exteriérovej terasy poskytne aj príjemný zážitok je naozaj otázka pre majiteľa podniku. Evidentne ide o snahu ochrániť svojich zákazníkov pred nepriazňou počasia a zrejme aj pred nelichotivým pohľadom na zaparkované autá. Škoda, že estetická stránka občas dostane od tej praktickej na frak.

Na záver si môžeme trochu vydýchnuť. Ľahko gýčové, ale predsa len príjemné zákutie sme našli kúsok od Radničného námestia.

Mária Nováková
Foto: Dano Veselský

Článok bol uverejnený v časopise ASB.