pocet vyrobcov plastovych okien na slovensku vlani klesol o 11
Galéria(1)

Počet výrobcov plastových okien na Slovensku vlani klesol o 11 %

Ekonomická kríza oslabila posledné roky v rámci stavebného trhu aj segment výroby plastových okien na Slovensku. Niektorí producenti plastových okien museli preto minulý rok ukončiť alebo pozastaviť svoju činnosť. Vyplýva to zo štúdie, ktorú spoločnosť Inoutic realizovala na jeseň minulého roka v spolupráci so spoločnosťou MindBridgeConsulting.

pocet vyrobcov plastovych okien na slovensku vlani klesol o 11 7016 big image

Trh plastových okien oslabil aj v ČR a Maďarsku

Počet výrobcov plastových okien na Slovensku sa minulý rok znížil medziročne o 11% na celkovo 127 podnikateľských subjektov. Spoločnosť Inoutic, popredný európsky výrobca PVC systémov pre okná, dvere, ako aj obkladových materiálov a terás z kompozitného materiálu Twinson, v zadanom prieskume zmapovala tiež subjekty pôsobiace v oblasti výroby plastových okien v Českej republike a v Maďarsku. Dvojciferný percentuálny pokles počtu výrobcov plastových okien zaznamenali aj v Čechách, a to o 17 % na 221 podnikateľských subjektov a v Maďarsku o 19 % na 201 subjektov.

Väčšina výrobcov očakáva pokles tržieb

Z geografického hľadiska najsilnejšie zastúpenie majú výrobcovia plastových okien v nitrianskom a trnavskom kraji, zhodne po 25 výrobcoch. Nasleduje prešovský a trenčiansky kraj po 15 výrobcoch. Z prieskumu ďalej vyplýva, že väčšina výrobcov plastových okien na Slovensku očakáva ďalší pokles tržieb. Zaujímavý je aj výsledok štúdie, že 44,5 % výrobcov plastových okien umiestňuje svoje produkty na slovenskom trhu s nulovým exportom. Na druhej strane výrobcov, ktorých export tvorí viac ako polovicu, je len 4,4 %.

Na slovenskom trhu okenných profilov dominujú značky Aluplast, Inoutic, Gealan a Salamander
Čo sa týka značky systémov okenných profilov najviac výrobcov plastových okien na Slovensku využíva profily značky Inoutic, konkrétne 23 výrobcov z celkového počtu 127 subjektov. Systém značky Gealan používa 19 výrobcov a systém Salamander 18 subjektov. Súčasťou prieskumu bolo aj zisťovanie trhového podielu na celkovom objeme trhu plastových okien jednotlivých značiek okenných profilov. Zo zistení vyplýva, že jednotkou na slovenskom trhu je značka Aluplast, nasleduje značka Inoutic. S odstupom nasledujú značky Gealan a Salamander.

Tabuľka č. 1: Počet výrobcov plastových okien podľa krajov

Kraj    Výrobcovia
Bratislavský   13
Trnavský   25
Nitriansky   25
Trenčiansky   15
Žilinský   11
Banskobystrický   11
Prešovský   12
Košický   15


Zdroj: Štúdia spoločnosti Inoutic

Viac informácií o spoločnosti Inoutic nájdete na www.inoutic.sk

–>–>