Poloha budúceho logistikcého centra

Logistické centrum v blízkosti archeoparku a zámku nebude. Investor cúvol

Na západe Slovenska v blízkosti rieky Morava mal vyrásť sto hektárový logistický a priemyselný areál. Srdcom malo byť multimodálne logistické centrum na prekládku kontajnerov s tovarom z Ázie. Investor MLC Holíč však žiadosť stiahol. Okresný úrad v Skalici v tomto prípade zastavil konanie o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA).

Dotknutým samosprávam, ale aj štátnym úradom firma MLC Holíč predložila na jeseň urbanistickú štúdiu. Po jej zhliadnutí však predstavitelia mesta Holíč, ako aj obce Kopčany či Krajského pamiatkového úradu zhodne tvrdili, že s takto navrhnutým projektom nesúhlasia. Informovalo o tom ešte začiatkom novembra občianske združenie OZ Kopčianska Lipka na svojej facebookovej stránke. K zámeru má námietky Národný komitét ICOMOS a po novom aj Slovenský ochranársky snem. 

„Je zrejmé, že tento zámer by v prípade svojej realizácie znehodnotil prírodné, environmentálne, krajinárske a kultúrno-historické hodnoty tohto územia i širšieho okolia, vrátane susednej Českej republiky, pričom jeho ekonomická výhodnosť, urgentnosť a celkový praktický význam sú viac ako sporné,“ povedal Mikuláš Huba z ochranárskeho snemu. 

Podrobné vyhodnotenie vplyvov na životné prostredie a cezhraničných vplyvov na územie Juhomoravského kraja požadovala zasa česká organizácia Deti Zeme. Nákladné prekladisko kontajnerov na viac ako stovke hektárov by bola podľa Detí Zeme obrovským zásahom do krajiny v blízkosti lužných lesov, archeologických a historických pamiatok. Podobný zámer bol asi pred dvoma rokmi predložený v českom Hodoníne, kde sa stretol s odporom verejnosti aj politikov.

Nové prekladisko tovarov malo slúžiť pre západnú časť Slovenska, východnú a strednú časť Českej republiky a Poľsko. Jeho kapacita mala dosiahnuť milión kontajnerov ročne. Náklady na výstavbu odhadol MLC Holíč na približne 200 miliónov eur, prácu by v areáli po jeho dobudovaní malo nájsť 500 ľudí. Stavať chceli začať v prvom štvrťroku 2022. 

MLC Holíč, s.r.o., je projektová spoločnosť vo vlastníctve DOE Europe SE so sídlom v Prahe. Firma sa venuje problematike logistiky a kontajnerovej dopravy medzi Európou a Ďalekým východom.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, raj