image 89640 25 v1

Nové číslo časopisu ASB 3/2017

Ako to máte s home office vy? Máte možnosť sa ráno rozhodnúť nejsť do kancelárie, ale ostať pracovať z domu? Vyhnúť sa zápcham na cestách, trmácaniu sa v MHD či beznádejnému hľadaniu parkovacieho miesta? Urobíte si pyžamový deň a úradujete niekde na pol ceste medzi posteľou a chladničkou alebo zodpovedne pri dopíjaní rannej kávy zapínate notebook, prebehnete maily a pustíte sa do svojej agendy?

Namiesto ležérneho pokecu s kolegami pri firemnom kávovare v rámci „houm ofisu“ radšej vyvenčíte psa či hodíte bielizeň do práčky? A čo taká prokrastinácia? Svrbia vás prsty pri pohľade na rozhádzanú knižnicu či neporiadok v garáži? Končí sa váš „houmofisový“ deň vygruntovaným bytom s nočným dobiehaním zameškanej práce? Alebo o pol piatej zaklapnete notebook s odfajknutými položkami v diári? Priznajme si, že okrem kreatívcov, ktorí v klasickej kancelárii trpia ako zvery v klietke, a malého percenta nadmieru zodpovednej populácie, ktorá sa dokáže sústrediť aj v domácom prostredí, nie je práca doma vysloveným bonusom. Ani pre zamestnávateľa, ktorý svojho človeka tak nejako nemá pod kontrolou, ani pre zamestnanca, ktorý doma prichádza o tímového ducha a často aj sebadisciplínu. O to väčšie úsilie vyvíjajú firmy na vytvorenie pracovného prostredia, ktoré bude atraktívne, motivujúce a (viem, to je skôr oxymoron) ľudia sa budú tešiť do práce.

Trh s kancelárskymi priestormi v Bratislave ožil, k existujúcim 1,62 milióna m2 pribudne v najbližších rokoch ďalších približne 300-tisíc m2. Optimizmus v investovaní do administratívnych budov podporuje aj neobsadenosť, ktorá sa v štandarde A a B pohybuje na úrovni menej ako 7 %. Dobré správy prichádzajú aj z ostatných miest. Hoci je trh s kanceláriami v Košiciach menej ako desatinový v porovnaní s Bratislavou, oživenie cítiť aj tam, dopyt vytvára najmä IT sektor. Komplexný prehľad tohto segmentu aj so zaujímavými pripravovanými projektmi či realizáciami nájdete v najnovšom vydaní magazínu ASB. Tak príjemné čítanie!

Predplatné časopisu ASB