Nové číslo časopisu ASB

Nové číslo ASB venujeme Bratislave. Jej rozvoj je neprehliadnuteľný

Vydávame prvé číslo časopisu ASB venované výlučne Bratislave. K tomuto neštandardnému kroku nás inšpiroval vývoj, ktorým Bratislava prechádza. Ak v nej nežijete a zavítate do nej len občas, nestačíte sa čudovať. Dokonca stačí, ak sa zdržujete len na trase práca – škola – domov (a tá akurát nejde cez centrum) a raz za čas zájdete „do mesta“. Bratislava rastie pred očami.

Zamerali sme sa, logicky, na oblasť Mlynských nív, ktorá je pre koncentrovanú výškovú zástavbu nazývaná aj bratislavský downtown. Či sa nám to páči, alebo aj nie, označenie downtown sa natoľko udomácnilo, že inými slovami by sme túto časť hlavného mesta pomenovali len ťažko.

O začiatkoch plánovania výstavby v tejto časti, v tzv. zóne Chalupkova hovorí v rozhovore urbanistka Jela Plencnerová. Keďže autorom územnej štúdie zóny Mlynské nivy, ktorá bude určovať, ako by oblasť mala v budúcnosti vyzerať, je Metropolitný inštitút Bratislavy, oslovili sme aj jeho riaditeľa Jána Mazúra.

Objednať nové číslo ASB

Hľadali sme odpovede aj na to, ako tento prudký rozvoj zvládne doprava, a to individuálna – ešte stále prostredníctvom povinných parkovacích státí zapísaná v slovenských normách – aj hromadná, ktorá má stále čo doháňať. Rozprávali sme sa aj so svetovou líderkou z oblasti dopravy, Janette Sadik-Kahn, ktorá nedávno navštívila Bratislavu.

Komplexnosť čísla sme dotvorili pripravovanými i realizovanými projektmi z Bratislavy. Až na jeden – mestotvorná rekonštrukcia opustenej sklárne v malom francúzskom mestečku Meisenthal nám môže byť príkladom, ako revitalizovať brownfieldy.