Tomáš Šebo: Keď sa snažíte byť na všetko sami, prerobíte

„Aj s odstupom času si myslím, že založiť si ateliér vôbec nie je komplikovaná vec,“ tvrdí Tomáš Šebo. Ako to však urobiť? O tom hovoril na webinári ASB Soft skills. 

Môže to znieť ako fráza z motivačnej literatúry, ale je to pravda. Najdôležitejšie je začať. Tomáš Šebo spoluzaložil ateliér s Igorom Lichým v roku 2004. Aj keď sa poznali už na škole, k rozhodujúcemu kroku sa odhodlali až dekádu po skončení štúdia. V tom čase už mali skúsenosti z pôsobenia vo veľkých zahraničných firmách, no inak začínali na zelenej lúke. Nemali biznisplán, ani veľa financií. Ako hovorí, všetko sa naučili za pochodu. 

Vždy je lepšie učiť sa na cudzích chybách a nie vlastných. Čo by dnes urobil inak? Nesnažil by sa všetko vyriešiť svojpomocne a dal by na rady odborníkov z marketingu či ekonómie. 

„Treba sa vedieť radiť s ľuďmi, ktorí sa do toho rozumejú viac, ako vy. Ak si zaplatíte za spoluprácu s odborníkmi, mnohonásobne sa vám to vráti. Ak sa človek snaží robiť všetko sám, nestíha sa sústrediť na to dôležité a v konečnom dôsledku prerobí,“ hovorí Šebo. 

Z architekta sa pri založení štúdia stáva zároveň aj manažér, ktorý musí riešiť vnútornú organizáciu firmy a musí zistiť, ako pomôcť zamestnancom rásť. „Je veľmi dôležité, akými ľuďmi sa obklopíte,“ zdôrazňuje Šebo. Ako nastaviť platové ohodnotenie, ako zamestnancov motivovať a prečo sú konflikty dôležité? Odpovede nájdete v zázname webináru.