krivanska prehliadka
Galéria(7)

Krivánska prehliadka

Obec Kriváň leží neďaleko Zvolena na dôležitom dopravnom ťahu v smere do Košíc. Počtom obyvateľov patrí medzi tie stredné, z historického hľadiska medzi ťažko skúšané najmä v prvej polovici 20. storočia. Vzhľadom na strategickú polohu Kriváňa sídli v obci hneď niekoľko väčších spoločností. Firemné sídla a administratívne budovy postavené popri hlavnej ceste tvoria nezvyčajnú prehliadku tohto typu architektúry.

mg 3866 big image
mg 3902 big image
mg 3899 big image
mg 3889 big image
mg 3884 big image
krivanska prehliadka 6404 big image
Jednoduché a strohé tvary bývajú väčšinou v prospech celkového výrazu stavby. Sivý fasádny obklad pravidelne prerušený svetlíkmi prezrádza, že aj vo farebnosti sa či už autor, alebo investor držali na uzde. Všetkej svojej kreativite nechali voľný priebeh pri koncepcii hlavného vstupu. Snaha o jeho artikuláciu je evidentná a treba uznať, že azda nik sa neodváži pochybovať o dôležitosti tejto časti budovy. Na druhej strane inšpirácia klasicizmom je trochu ťažkým sústom, v geografickom kontexte až komickým. Aká škoda, trochu súčasného tvaroslovia a mohla to byť aj výhra mesiaca!

Rozumný hospodár dvakrát otočí každé euro, kým ho správne investuje. Zlou správou pre architektov je, že investícia do ich služieb sa stále považuje za akýsi nadštandard, ba priam rozmar. V prípade tejto stavby tipujem, že s ňou architekt nemal veľa do činenia. Ak náhodou aj áno, potom isto nemal platný hlas. Aj lacná stavba môže mať nápad, netradičné použitie materiálu alebo aspoň nejaký vtip. Táto budova má okrem evidentnej úspory na materiáloch jedinú prednosť. Pri ružovej fasáde nie je šanca, že by ste si ju nevšimli!

V tomto prípade nebudeme takí kritickí. Kompozícia fasády je triezva, jej farebnosť v podstate tiež. Svet okolo nás je celý farebný, takže doplniť monochromatickú paletu výraznou červenou vyzerá ako dobrý nápad. Plochá strecha s výrazným presahom nad posledným ustúpeným podlažím si vyžiadala oceľové stĺporadie s malým konštrukčným „vtipom“, ktorý na druhom nároží vyvažuje antikorové zábradlie balkóna. Ak si odmyslíme komerčné prekrytie sedenia na letnej terase, tak môže byť!

Autorovi exteriéru tejto stavby sa hravosť trochu vymkla spod kontroly. V duchu hesla menej je viac sa mohol rozhodnúť medzi dekoratívnymi okennými výplňami a nezvyčajnými strešnými čelenkami, o bočnom presvetlení ani nehovoriac. Aby toho nebolo málo, z bohatej vzorkovnice farebných omietok si vybral práve sýtomodrú, ktorá s tyrkysovou zelenou okien vôbec nejde dokopy. Dúfame, že sa len nepodarilo namiešať správny odtieň a bola škoda celú objednávku nepoužiť. Hoci kuchár na rohu sa usmieva a ukazuje palcom hore, u nás je to prehra mesiaca!

Na záver ukážka, ako sa dá použiť výrazná, hoci aj sýtomodrá farba bez toho, aby bol výsledok zúfalý. Akcent nárožia a vstupu bez zbytočných ozdôb, zvyšok fasády poňatý utilitárne, veľmi vkusné umiestnenie loga spoločnosti, to sú výrazové prostriedky, ktorými si majiteľ zabezpečil dobrý prvý dojem a u nás výhru mesiaca!

Mária Nováková
Foto: Dano Veselský

Článok bol uverejnený v časopise ASB.