krehka krasa pre vynimocnych
Galéria(6)

Krehká krása pre výnimočných

Krištáľové krídlo je jedinečným prestížnym ocenením, ktoré sa laureátom odovzdáva len raz v živote. Vyzdvihuje ich spoločenský prínos, je uznaním ich doterajšej práce a zároveň záväzkom do budúcnosti.

krehka krasa pre vynimocnych 6541 big image
kk 2013 2 jpg big image
kk 2013 5 jpg big image
kk 2013 4 jpg big image
kk 2013 3 jpg big image
Slávnostné predstavenie nominantov a vyhlásenie výsledkov za rok 2012 sa uskutočnilo na galavečere v Sále opery a baletu v novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave 27. januára 2013. Krištáľový večer sa niesol v znamení elegancie a noblesy. Programom, ktorý bol plný vynikajúcich speváckych výkonov, sprevádzal šarmantný Tomáš Maštalír.

V kategórii architektúra získal ocenenie Peter Abonyi. Porota ocenila jeho architektonickú tvorbu, ktorou sa zaradil medzi osobnosti slovenskej architektúry posledných desaťročí. V roku 2012 dokončili jeho výnimočné dielo – sídlo firmy GasOil engineering na okraji Spišskej Teplice pri Poprade. Táto stavba v uplynulom roku získala ocenenie CE.ZA.AR a stala sa aj Stavbou roka 2012.

Architekt Peter Abonyi nám po žatve ocenení z predošlého roka, ktoré sa zavŕšilo práve Krištáľovým krídlom, prezradil: „Je to v prvom rade veľmi príjemné a nečakané prekvapenie. Do súťaže CE.ZA.AR som GasOil prihlásil len vďaka výzve od dodávateľa stavby a bolo to vôbec prvýkrát do tejto súťaže. O to viac ma veľmi príjemne prekvapila takmer nadšená reakcia odbornej poroty zloženej z vynikajúcich aktívne tvoriacich architektov, ktorých tvorbu si bez výnimky nesmierne vážim. Potom sa to takmer zopakovalo pri súťaži Stavba roka, do ktorej sídlo prihlásil priamo dodávateľ stavby. Zhoda ‚náhodných‘ a šťastných okolností sa zavŕšila tým, že ma profesor Bahna navrhol na ocenenie Krištáľové krídlo. Je to veľké zadosťučinenie, že po laickej verejnosti prišlo uznanie aj od verejnosti odbornej, a je to ,samozrejme, aj veľký záväzok. Je to moja prvá väčšia realizácia v profánnej oblasti, preto verím, že budem mať ešte mnoho príležitostí dokázať, že si takéto uznanie zaslúžim. Ocenenie je výnimočné celospoločenským kontextom a tým, že sa viaže na osobu, nie na konkrétne dielo. Bolo pre mňa veľkou cťou ocitnúť sa vedľa takých jedinečných osobností, akou je napríklad profesor Jankovič. Možno to bude znieť ako fráza, ale naozaj sa budem snažiť svojím životom a tvorbou dorásť do takého umeleckého, osobnostného a ľudského formátu.“

Ocenenia v ďalších kategóriách získali:
šport: Danka Barteková
publicistika a literatúra: Timotej Kubiš
hospodárstvo: Michal Štencl
hudba: Dalibor Jenis.
medicína a veda: Oľga Červeňová
výtvarné umenie: Jozef Jankovič
divadlo a audiovizuálne umenie: Jaroslav Vojtek
filantropia: Viera Dubačová

Mimoriadnu cenu získal Peter Kresánek, ktorý vytvoril publikáciu Slovensko – Ilustrovaná encyklopédia pamiatok, ktorá na takmer tisíc stranách ponúka viac ako 1 100 hesiel a 6 000 fotografií s opismi. Je to kniha, bez ktorej sa nezaobíde nikto, komu záleží na kultúrnom dedičstve Slovenska.

Zdroj a foto: Krištáľové krídlo, Mária Nováková

–>–>