DESIGN SALON 2010 v Bratislave
Galéria(4)

DESIGN SALON 2010 v Bratislave

Od 20. októbra sa po siedmy raz uskutoční v Bratislave výberová prehliadka architektúry a dizajnu DESIGN SALON, ktorú od roku 2003 organizuje združenie Design Slovakia ako odborné sprievodné podujatie veľtrhu nábytku MODDOM. Prehliadka na ploche takmer 500 m2 v hale B stred výstaviska Incheba ponúka aj tento rok hodnotný a pestrý výber z prác domácich a zahraničných autorov, profesionálov a študentov, ako aj ukážky nových trendov a materiálov v oblasti tvorby interiérov a budov.

7. ročník výberovej prehliadky architektúry a dizajnu
20. – 24. október 2010, na veľtrhu MODDOM 2010,  hala B stred, výstavisko INCHEBA
otvorené: 20. – 23. 10. (10.00 – 19.00), 24. 10. (10.00 – 17.00)

Hlavnú časť prehliadky DESIGN SALON 2010 tvorí retrospektívna výstava ARCHITECTURE.SK.05/10 – 1. úroda, ktorá predstavuje na vyše 60 plagátoch tvorbu slovenských architektov a študentov architektúry z obdobia rokov 2005 – 2010.  Kurátorka výstavy architektka Ľubica Fábri: „Ide o výber z prvej fázy dokumentačného zberu, kedy z vyše 100 registrovaných prác vybrala odborná porota na výstavu najhodnotnejšie a najmarkantnejšie práce. Medzi predstavenými dielami sú zastúpení autori z celého Slovenska so všetkými typmi architektonickej tvorby od rodinných a bytových domov cez občianske stavby po riešenia exteriérov. Provokatívnu časť výstavy tvoria vízie a projekty študentov architektúry. Malý autorský medailónik s projektmi rodinných víl a obytných stavieb je venovaný tvorbe architekta Pavla Kosnáča, ktorý súbežne predstavuje prierez tridsiatimi rokmi svojej tvorby aj na rozsiahlej výstave vo vestibule FA STU v Bratislave (18. – 22. 10. 2010).“

Interiérová tvorba študentského dorastu je zastúpená v časti prehliadky INTERIOR WORKS 2009/2010 (kurátor Ivan Petelen, vedúci ÚIV FA STU v Bratislave), ktorá predstavuje rôznorodé aktuálne návrhy interiérov od študentov Ústavu interiéru a výstavníctva FA STU v Bratislave.

Dizajnérske a umelecké kreácie z kovu od autorov z piatich krajín, ktoré vznikli v rámci medzinárodného workshopu METAL INSPIRATIONS 2010 v Košiciach, fascinujú rôznorodými tvorivými prístupmi a kreatívnym využitím kovu v rozmanitých podobách. Kurátor workshopu Jaroslav Jarema, KD FU TU v Košiciach: „Cieľom podujatia, ktoré má v spolupráci s U.S.Steel Košice už osemročnú tradíciu je, aby si účastníci vyskúšali prácu s kovom v autentickom prostredí kovodielní.“ Aktuálny ročník workshopu dosiahol mimoriadne vysokú úroveň a priniesol široké spektrum autorských prístupov – vznikli tu expresívne umelecké artefakty, ale aj pôvabné úžitkové predmety a dizajny s puncom umeleckého remesla.“

Súčasťou prehliadky DESIGN SALON 2010 sú aj aktuálne dizajny dubového nábytku od popredného slovenského výrobcu Javorina, vytvorené dizajnérom Leom Čellárom a svieže novinky z kolekcie sedacieho nábytku škandinávskej značky Materia / Kinnarps. Ako po iné roky, v expozícii DESIGN SALON nájdu návštevníci aj prezentácie k téme aktuálnych trendov – pod názvom High-Tech by Hiteco sú predstavené moderné technológie na inteligentné riadenie budov, trendy v povrchových úpravách budov na roky 2010/2011 z dizajnérskeho štúdia Sto, Plexiglas ako trendový materiál pre interiérový dizajn prezentuje firma Zenit a inšpiratívne novinky v podlahovinách – dizajnové PVC Object Flor a linoleá Armstrong DLW, ktoré predstavuje hlavný partner prehliadky – spoločnosť KORATEX. Ľubica Fábri: “Cieľom našich aktivít je nielen informovať, ale aj inšpirovať a napomáhať vytváraniu dobrých vzťahov spolupráce medzi všetkými subjektmi, od ktorých závisí kvalita architektúry, interiérov – životného priestoru ľudí vo všetkých podobách.”

Ako po iné roky, v expozícii DESIGN SALON 2010 zabezpečuje Design Slovakia stálu informačnú službu – na recepcii expozície nájdu záujemcovia propagačné materiály, odborné publikácie a časopisy, vzorky a vzorkovníky materiálových noviniek, ako aj všeobecné informácie z oblasti architektúry a dizajnu v SR.

Pre záujemcov z radov architektov/dizajnérov a študentov architektúry/dizajnu sú voľné vstupenky na výstavu DESIGN SALON 2010 k dispozícii v kníhkupectve Artbooks na FA STU v Bratislave, Nám. Slobody 19 (www.artbooks.sk).

DESIGN SALON 2010, Bratislava
organizátor: Design Slovakia / Design In
kurátor: Ľubica Fábri, Design Slovakia / Centrum ARCHA
spolupracujúci kurátori: Jaroslav Jarema, KD FU TU v Košiciach, Ivan Petelen, ÚIV FA STU v Bratislave
spolupráca: ÚIV FA STU v Bratislave, KD FU TU v Košiciach

Zdroj: www.designin.sk