Držitelia cien ASB GALA 2022. Zľava: Richard a Juraj Duškovci – ASB osobnosť architektúry a stavebníctva, František, Jaroslav a Pavol Ďurišoví, Destav – ASB Stredná stavebná firma, Martin Laurinčík a Ján Gusko, Adifex – ASB Stavebná firma roka hlasovanie verejnosti, Peter Dovala, YIT Slovakia – ASB Developer roka segment rezidencie 1. miesto, Barbara Zavarská a Illah van Oijen, Punkt – ASB Špeciálna cena, Pavel Pelikán, J&T REAL ESTATE – ASB Developer roka segment rezidencie 2. miesto, Juraj Nevolník, Penta Real Estate - ASB Developer roka segment rezidencie 3. miesto a ASB Developer roka segment administratíva, Ján Három a Ivar Ličko, HB Reavis – ASB Developer roka segment retail, Jozef Adamko, P3 Logistic Parks Slovakia – ASB Developer roka segment priemysel a logistika, Filip Gulan, Corwin – ASB Developer roka hlasovanie verejnosti, Miroslav Potoč a Vladimír Tomáš, Skanska SK – ASB Stavebná firma roka.
Galéria(134)

ASB GALA 2022: Osobnosťami architektúry bratia Duškovci, špeciálna cena pre OZ Punkt

Zaplnené hľadisko bratislavského hotela DoubleTree by Hilton vo štvrtok večer 29. septembra tlieskalo trom osobnostiam a desiatim spoločnostiam, ktoré si na 16. ročníku ASB GALA prevzali svojej ocenenia.

Odborná porota rozhodla, že si novú víťaznú sošku v kategórii Osobnosť architektúry a stavebníctva odnesú bratia Richard a Juraj Duškovci, ktorí za takmer 17 rokov fungovania nimi založenej spoločnosti VI GROUP postavili viac ako 20 projektov.

Medzi najznámejšie z nich možno zaradiť polyfunkčný bytový objekt Matadorka v bratislavskej Petržalke s 29-podlažnou obytnou vežou, rezidenciu Vila Ľadová na Račianskom mýte, apartmánový dom v Zuberci či aktuálne realizované projekty ako polyfunkčné budovy RNDZ v Rači alebo MORUŠE v Ružinove.

ASB GALA 2022 3
ASB GALA 2022 10
ASB GALA 2022 11
ASB GALA 2022 13
ASB GALA 2022 42
ASB GALA 2022 22
ASB GALA 2022 25
ASB GALA 2022 37

V rovnakej kategórii o držiteľovi ceny rozhodovala aj odborná verejnosť, ktorá si vyberala svojho favorita spomedzi spomedzi kandidátov v hlasovaní na webe ASB.sk. Na základe zozbieraných hlasov sa podľa hlasovania verejnosti osobnosťou architektúry a stavebníctva roka 2022 stal Marián Hlavačka.

Niekdajší kľúčový manažér HB Reavis v roku 2010 vstúpil na trh s developerskou spoločnosťou Corwin, ktorá sa profiluje ako zelený staviteľ. Ich projekty – bratislavský Einpark Offices či ľubľanská Vilharia ako prvé vo svojich krajinách získali najvyšší medzinárodný certifikát udržateľnosti LEED Platinum.

„Tento rok je pre nás rokom zmien. S nadšením sme na jeho začiatku uviedli do života nový vizuál časopisu ASB. S ním prišla ruka v ruke aj zmena v podobe obsahu, ktorý výraznejšie reflektuje dianie v stavebnom biznise a developmente. Z vašich reakcií vieme, že to bol krok dobrým smerom,“ povedal na úvod slávnostného večera Peter Halász, konateľ vydavateľstva JAGA GROUP, s. r. o.

Špeciálna cena pre občianske združenie

Počas tohtoročného galavečera sme spoznali aj nových laureátov ocenenia ASB Špeciálna cena. Betónovú sošku v tejto kategórii si za výnimočnú podporu komunitného života a miestnej ekonomiky, prepojenie potrieb obyvateľov s urbánnym rozvojom a architektúrou, ako i zodpovedný prístup ku klimatickým zmenám odniesli zakladateľky občianskeho združenia Punkt Barbara Zavarská a Illah van Oijen.

Ocenení developeri so zmenami

Medzi developermi v segmente rezidencií došlo k jedinej zmene oproti minuloročnému poradiu. Na treťom mieste vystriedala ITB Development spoločnosť Penta Real Estate. Prvé dve pozície sa podarilo obom developerom z minuloročného poradia obhájiť. J&T REAL ESTATE obsadila opäť druhú priečku, YIT Slovakia zostala na výslní tohto segmentu aj v aktuálnom roku.

V ostatných segmentov prišlo k zmenám. Víťazstvo v oblasti priemyslu a logistiky si odniesli predstavitelia P3 Logistic Parks Slovakia a v sektore administratívy sa tešili zástupcovia spoločnosti Penta Real Estate. Tí so svojimi projektmi: Jurkovičova tepláreň a SKY PARK Offices v Bratislave vystriedali na „tróne“ HB Reavis. Developer, ktorý stojí za projektom Centra Nivy v Bratislave, si však víťazné ocenenie odniesol v segmente retailu.

Najlepším developerom roka 2022 sa však podľa internetového hlasovania stal úplne niekto iný. Odborná verejnosť v hlasovaní najviac vyberala spoločnosť Corwin.

Najlepšou stavebnou firmou je Skanska SK

Pestré možnosti ponúkla tiež kategória stavebných firiem, kde si ocenenie ASB GALA za triumf spomedzi konkurencie veľkých stavebných firiem odniesli predstavitelia spoločnosti Skanska SK, ktorá sa zaoberá stavebnou činnosťou, najmä realizáciou dopravných, občianskych, rezidenčných, inžinierskych a priemyselných stavieb.

Potlesk obecenstva s prevzatím ocenenie si užili aj zástupcovia firmy Destav, ktorých spoločnosť podľa odbornej poroty uspeli v kategórii stredná stavebná firma roka. Spomedzi malých stavebných spoločností sa najlepšie umiestnila firma Bidelnica.

Verejnosť v internetovom hlasovaní o najlepšiu stavebnú firmu roka ukázala na spoločnosť Adifex, ktorá má v súčasnosti nezanedbateľné postavenie vo všetkých odvetviach stavebnej výroby, a to tak v pozemnom, priemyselnom, inžinierskom a vodnom staviteľstve, ako aj v oblasti komplexnej inžinierskej činnosti.

Výsledky ASB GALA 2022

ASB OSOBNOSŤ ARCHITEKTÚRY A STAVEBNÍCTVA
 • Víťaz podľa odbornej poroty: Richard a Juraj Duškovci
 • Víťaz internetového hlasovania verejnosti: Marián Hlavačka
ASB VEĽKÁ STAVEBNÁ FIRMA ROKA
 • Víťaz podľa odbornej poroty: Skanska SK
ASB STREDNÁ STAVEBNÁ FIRMA ROKA
 • Víťaz podľa odbornej poroty: Destav
ASB MALÁ STAVEBNÁ FIRMA ROKA
 • Víťaz podľa odbornej poroty: Bidelnica
ASB STAVEBNÁ FIRMA ROKA
 • Víťaz podľa internetového hlasovania na asb.sk: Adifex
ASB DEVELOPER ROKA V SEGMENTE REZIDENCIE
 • 1. miesto: YIT Slovakia
 • 2. miesto: J&T REAL ESTATE
 • 3. miesto: Penta Real Estate
ASB DEVELOPER ROKA V SEGMENTE ADMINISTRATÍVY
 • Víťaz: Penta Real Estate
ASB DEVELOPER ROKA V SEGMENTE PRIEMYSLU A LOGISTIKY
 • Víťaz: P3 Logistic Parks Slovakia
ASB DEVELOPER ROKA V SEGMENTE Retailu
 • Víťaz: HB Reavis Slovakia
ASB DEVELOPER ROKA
 • Víťaz podľa internetového hlasovania na asb.sk: Corwin
ASB ŠPECIÁLNA CENA
 • Občianske združenie Punkt