Budova AC Diplomat na Palisádach 29 v Bratislava.

AC Diplomat je po 20 rokoch v procese obnovy. Ceny energií ovplyvňujú obsadenosť nehnuteľností

Akciová spoločnosť Správa služieb diplomatickému zboru (SSDZ),prevádzkuje administratívny komplex budov AC Diplomat (2004, Baran Projekt) na bratislavských Palisádach. Časť zasklenej fasády zdobia vlajky EÚ a členských štátov a objekt patrí k dobre identifikovateľným v tejto lokalite mestskej časti Staré Mesto.

Komplex má dve podzemné a päť nadzemných podlaží v bloku Palisády 29 a šesť nadzemných podlaží v bloku Palisády 29A. Monolitický železobetónový skelet so stužujúcimi stenami má vertikálne komunikačné jadrá a monolitickú železobetónovú základovú dosku.

Na jar 2023 avizovala SSDZ prípravu komplexnej rekonštrukcie AC Diplomat. V súčasnosti je obnova z väčšej časti v príprave a čiastočne už v štádiu realizácie. Okrem toho sa v tomto roku realizuje nadstavba bytového domu na Kohútovej ulici vrátane výstavby parkovacích státí.

Z plánu na rok 2024

  • Nadstavba bytového domu na Kohútovej ulici 2– 10 vrátane vybudovania parkovacích miest v areáli.
  • Repasovanie okien objektu na Hlavnom námestí 7.
  • V rámci odčlenenia objektov Jančovej ulici 8A a Jančovej8B vybudovanie novej kotolne pre objekt 8A a kompletná rekonštrukcia kotolne pre objekt na Jančovej8B.
  • Modernizácia recepcie objektu na Palisádach 31.

Prevádzkovateľ budovy si zaknihoval tento rok úspech. „V apríli 2024 sme dostali elektronickú verziu certifikátu LEED GOLD pre projekt AC DIPLOMAT Palisády 29&29/A. V blízkom čase očakávame doručenie tohto prestížneho ocenenia v tlačenej verzii. Vnímame to ako pozitívne hodnotenie našej práce a starostlivosti o tento objekt,“ uviedol pre ASB nový generálny riaditeľ SSDZ, Miroslav Tučník.

V rámci rekonštrukcie SSDZ v júli a auguste kompletne vymení v bloku Palisády 29 systém chladenia a vykurovania a do konca roka 2024 chce zrealizovať 1. etapu revitalizácie a opravu porúch vybraných častí balkónov.

Palác na Hlavnom námestí 7 v Bratislave, kde sídli francúzska ambasáda.
Palác na Hlavnom námestí 7 v Bratislave, kde sídli francúzska ambasáda. | Zdroj: SSDZ

V rokoch 2025 – 2026 plánuje obnoviť a zbaviť porúch zateplené fasády blokov Palisády 29 a Palisády 29A, modernizovať ich slaboprúdové rozvody, vybudovať areálové vonkajšie osvetlenie, sanovať nádvorie a inštalovať fotovoltické zariadenia na streche bloku Palisády 29 A.

Jedným z dôsledkov vojenského konfliktu na Ukrajine, ktorý sa začal na jar 2022, je rast cien energií, čo ovplyvňuje výšku nájmov v bytoch aj kancelárskych priestoroch a prevádzkové náklady.

V uplynulom roku SSDZ zvyšovala ceny pre nájomcov bytov veľmi individuálne, a to v záujme udržania vysokej miery obsadenosti. SSDZ tiež umožnila, aby si klient zmenil odberateľa elektrickej energie, v niektorých prípadoch i plynu zo SSDZ na seba ako nájomcu, čo znížilo náklady na energie pre bytové jednotky (zraniteľných odberateľov s regulovanou cenou elektriny a plynu).

Na druhej strane sa SSDZ podarilo získať dotácie z dotačnej schémy Ministerstva hospodárstva SR, čo sa pozitívne prejavilo na hospodárení spoločnosti a zachovaní vysokej obsadenosti nehnuteľností vo vlastníctve spoločnosti.

„Priemerná mesačná cena nájmu štandardných 3- až 4-izbových bytov bez energií a prevádzkových nákladov sa pohybuje od 570 eur do 1 150 eur a priemerná cena v prípade veľkometrážnych nadštandardných bytov siaha až do 2 500 eur. Pri kancelárskych priestoroch je priemerná cena nájmu bez energií a zálohových platieb 11,23 eur/m2,“konkretizoval generálny riaditeľ SSDZTučník.

SSDZ podľa jeho slov napriek úprave cien dosiahla na konci roka 2023 obsadenosť bytov viac ako 98%, 94,6% obsadenosť kancelárskych priestorov a 100% obsadenosť objektov. Začiatkom roka 2024 klesla obsadenosť najmä veľkometrážnych bytov, o ktoré teraz nie je až taký záujem, a SSDZ eviduje dopyty skôr po 2- a 3-izbových bytoch. Väčšina existujúcich nájomcov predlžovala svoje nájomné zmluvy. Odchod klientov je väčšinou spôsobený buď presťahovaním sa do zahraničia, alebo nadobudnutím vlastnej nehnuteľnosti.

Kombináciou viacerých faktorov sa spoločnosti podarilo dosiahnuť za rok 2023 dobrý hospodársky výsledok a dividendu v predpísanej výške. Podľa informácií z portálu Finstat dosiahla v roku 2023 SSDZ tržby 5,39 mil. eur a zisk 337 149 eur.

Správa služieb diplomatickému zboru

Jediným akcionárom spoločnosti SSDZ je Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. SSDZ poskytuje služby diplomatickým misiám a medzinárodným organizáciám na Slovensku, predstaviteľom vlády a ústavným činiteľom SR, štátnym organizáciám aj fyzickým a právnickým osobám.

Jej portfólio je rozmanité a predstavuje špecifické nehnuteľnosti, ktoré sú odlišné svojou veľkosťou, umiestnením, spôsobom využitia, obdobím výstavby, stavom a možno ich rozlišovať na základe mnohých ďalších kritérií. Sú to samostatné objekty, bytové domy, byty, nebytové priestory, v rámci iného členenia historické budovy v centre mesta, luxusné rezidencie, moderné administratívne budovy ako AC Diplomat, ale aj bytový dom panelákového typu v mestskej časti Ružinov.