Galéria(5)

Kvalitné terasy z WPC sú zdravotne nezávadné a šetrné k prírode

Partneri sekcie:

To, že by terasa mala vydržať dlhú dobu funkčná, bezpečná a atraktívna, berieme už ako úplne samozrejmú vec. O to väčší dôraz sa dnes kladie na jej ďalšie prednosti, ako je odolnosť, minimálna náročnosť na údržbu alebo šetrnosť voči životnému prostrediu a zdraviu užívateľov.

Terasa od WPC WoodPlastic produktovy rad Terafest 08
terasa terafest lide 11
Kompozitné dosky Terafest®
Kompozitné dosky Terafest®

V prípade terás z klasického dreva to býva obvyklý jarný rituál. Skontrolovať dosky, vymeniť tie zhnité či inak poškodené, zvyšok prebrúsiť, natrieť, impregnovať. Návody množstva prípravkov, ktoré sa na tento účel ešte nedávno používali, vyzerali skôr ako zoznam bojových látok, ako prehľad najrôznejších varovaní a dôrazných upozornení na účinky nebezpečné pre prírodu i ľudí.

S novými materiálmi a technológiami spracovania prišli aj nové možnosti. Hoci prednosti dreva ako stavebného materiálu zostávajú dodnes nespochybniteľné, stále viac záujemcov o terasu začalo zvažovať výhody a nevýhody drevených dosiek. A je to práve nutnosť pravidelnej, finančne i časovo nákladnej údržby, o ktorú ide väčšinou v prvom rade.

Po predrevolučnej móde záhrad vylepšených karcinogénnymi terasami zo železničných podvalov sa o slovo prihlásila farebná keramika, prírodný kameň, elegantná betónová dlažba a… drevný kompozit. Práve terasy z kompozitu dreva a kvalitného plastu v súčasnej dobe ponúkajú najprirodzenejšiu alternatívu klasických drevených povrchov.

Kompozitné dosky Terafest®
Kompozitné dosky Terafest® | Zdroj: WPC – Woodplastic

Drevo na kompozit Terafest® pochádza z obnoviteľných zdrojov

Hlavným cieľom vývoja WPC bolo eliminovať nežiaduce vlastnosti dreva a zároveň zdôrazniť prirodzenú vizuálnu dokonalosť dreveného povrchu. Drevná múčka z obnoviteľných zdrojov, zdravotne nezávadný a recyklovateľný polyetylén a 100 % ekologické prísady zaručujú mimoriadnu odolnosť dosiek a ich dlhú životnosť pri minimálnych nákladoch na údržbu.

Na tuzemskom trhu sa môžete stretnúť so širokou ponukou importovaných dosiek z WPC, nie vždy vyrovnanej kvality. A práve kvalita samotných dosiek je to, čo dáva zmysel rozhodnutiu preferovať terasu z WPC pred výrobkom z iného materiálu, vrátane dreva. Pre dlhú životnosť terasy bez straty jej kľúčových vlastností je najdôležitejšie to, z čoho a ako sa vyrábajú dosky.

K najvýznamnejším európskym výrobcom a dodávateľom špičkového kompozitu patrí už niekoľko rokov česká spoločnosť WPC – Woodplastic. Jej plnoprofilové dosky Terafest® dokážu vďaka patentovanej zmesi a modernej laserovej technológii výroby Strandex dokonale imitovať celú škálu najrôznejších druhov drevených povrchov.

Kompozitné dosky Terafest®
Kompozitné dosky Terafest® | Zdroj: WPC – Woodplastic

Dosky Terafest® odolávajú všetkým rozmarom počasia

Firma pri výrobe využíva výhradne zvyškové drevo z európskych lesov, ktoré sú obhospodarované tak, aby bola zaistená ich trvalá udržateľnosť. Okrem toho, že terasy, ploty a obklady Terafest® sú recyklovateľné, neobsahujú mäkčené PVC, ale zdravotne nezávadný vysokohustotný polyetylén HDPE. Zamatový povrch dosiek si tak môžu bez obáv užiť aj batoľatá.

Patentovaný materiál ponúka unikátne vlastnosti. Ide predovšetkým o odolnosť a dlhú životnosť. Dosky Terafest® odolávajú všetkým rozmarom počasia – dažďu, snehu, mrazu aj UV žiareniu. Minimálne nasiakavý materiál je rezistentný voči bazénovej chémii aj slanej vode. Dosky sú stálofarebné, nemenia svoj tvar ani nesivejú.

Údržba terás z kvalitného kompozitu spočíva len v občasnom opláchnutí vodou, ideálne pod tlakom, mastné fľaky je možné umyť saponátom. Dvakrát do roka je vhodné odstrániť zo škár prach a nečistoty a terasu omiesť. Vzhľadom na to, že dosky Terafest® sú plne prefarbené, je možné ich v prípade nehody v podobe popálenia dosky horúcim ohorkom z grilu opatrne zbrúsiť.

Kompozitné dosky Terafest®
Kompozitné dosky Terafest® | Zdroj: WPC – Woodplastic

Chcete mať istotu? Stavte na osvedčeného výrobcu

Súčasný boom terás z kompozitu umožňuje vyberať si z veľkého množstva dosiek od celého radu výrobcov a dodávateľov. Pokiaľ chcete mať istotu, že vyberiete správne, mali by ste zohľadniť aj ekologický aspekt. Okrem iného aj preto, že firmy, ktoré na výrobe či predaji WPC skôr len parazitujú a ponúkajú produkty pochybnej kvality, sa s niečím tak nelukratívnym, ako je šetrnosť k prírode vôbec nezdržujú.

www.woodplastic.sk

Zdroj: PR článok WPC – WOODPLASTIC a.s.