Partner sekcie:
  • Stavmat
  • STAT-KON

Stavanie novej generácie – stavebný systém dotiahnutý do detailov

image 89972 25 v1

Stavebný systém Ytong k portfóliu stavebných dielov od pivnice po strechu teraz pridal niekoľko inovácií, ktoré rozšírili možnosti jeho použitia aj nad rámec hrubej stavby – teraz pod touto značkou vyrábajú tiež vnútorné i vonkajšie omietky a vnútornú stierku. Ďalšie novinky reagujú na potrebu vyriešiť niektoré stavebné detaily a na trh prichádza zakladací izolačný rad tvárnic, žalúziový kastlík a schodisková konzola.

Do stavebného systému Ytong k celkovému portfóliu stavebných dielov pre kompletnú hrubú stavbu až po strechu a komín teraz pribudli produkty pre povrchové úpravy. Nová ľahčená vnútorná omietka a hladená vnútorná stierka boli vyvinuté špeciálne pre prácu s Ytongom. Vnútorná vápennocementová omietka umožní vďaka svojej zrnitosti 0,5 mm vytvárať veľmi hladké povrchy. Je mimoriadne priedušná a urýchľuje tak vysychanie stavby. Jej tepelný odpor λ10 s hodnotou 0,13 W/m.K zvyšuje tepelnoizolačné vlastnosti steny aj celkovú tepelnú pohodu. Vyniká tiež veľkou výdatnosťou, malou spotrebou a jednoduchou aplikáciou bez penetrácie. Pomáha tak k celkovému zrýchleniu povrchových úprav v interiéri.

Ľahčená omietka a výstužná mriežková tkanina

Vnútorná stierka, vystužená vláknami, umožní vytvárať mimoriadne hladké povrchy a pre docielenie extra hladkého efektu je možná finálna úprava brúsením. Je tiež vysoko priedušná, s hydrofilnou schopnosťou – pohlcuje vodnú paru a tým reguluje vzdušnú vlhkosť. Vďaka alkalickému zloženiu znemožňuje rozvoj plesní a rias. Ďalšou výhodou je, že je ľahko opraviteľná po poškodení či úpravách interiéru. Aplikácia je veľmi jednoduchá – stierku nie je potreba vystužovať tkaninou.

Aplikácia vnútornej stierky

Začiatkom tohto roka portfólio uceleného riešenia doplnil žalúziový kastlík, ktorý slúži k bezproblémovej inštalácii žalúzií. Použitie kastlíkov je v mnohých prípadoch rodinných domov už štandardnou požiadavkou a kvalitná príprava tohto detailu veľmi uľahčí montáž. Preto v Ytongu vyvinuli riešenie, ktoré je plne kompatibilný s celým systémom a vhodné pre väčšinu vonkajších žalúzií na našom trhu. Žalúziový kastlík je vyrobený z purenitu, ktorý je vodeodolný, trvanlivý a neobsahuje škodlivé chemické látky. Jeho vlastnosti sú dôležité v nízkoenergetickej a pasívnej výstavbe – umožňuje vykonať detail bez tepelných mostov. Rovnako ako v celom systéme Ytong aj tu mysleli na jednoduchosť. Dĺžka kastlíka sa dá ľahko upraviť pílou na železo, drevo či uhlovou brúskou. Samozrejme je možné u neho používať najrôznejšie estetické povrchové úpravy rovnako ako na fasáde.

Žalúziový kastlík

Teraz vstupuje na trh zakladacia tvárnica Ytong Start. Je určená pre zakladací rad tvárnic nielen pre stavby z pórobetónu, ale aj pre steny z bežného tehlového muriva alebo ľahkého betónu. Ytong Start je opatrený špeciálnou čiastočne hydrofobizačnou vrstvou, vďaka ktorej znižuje vzlínanie vlhkosti pri výstavbe. Použitie zakladacej tvárnice znižuje riziko vzniku plesní v kritických detailoch a zlepšuje izolačné vlastnosti päty stien. Tiež napríklad dopĺňa výškový modul stien.
K systémovému prvku schodiskových stupňov na mieru pribudla aj konzola, vďaka ktorej sa zväčší úžitkový priestor pod schodiskom. Je určená pre jednoduchú a bezpečnú montáž pre schodisko do šírky 1 200 mm.

Použitím celého systému na stavbách sa vykonávajúce firmy aj stavebníci svojpomocou vyhnú celej rade porúch a chýb. Môžu sa tiež spoľahnúť na garanciu, ktorú výrobca poskytuje na všetky svoje prvky, použité v súlade s jeho odporúčaniami a predpismi.

Komentáre