Poschodové rozdeľovače
Pri projektovom návrhu si treba uvedomiť, že rozdeľovače musia spĺňať špecifické požiadavky vyplývajúce z typu inštalácie. Zároveň musia umožniť prenos a vyváženie požadovaného výkonu.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Rozdeľovače, ktoré plnia svoju funkciu
Rozdeľovače musia totiž spĺňať špecifické požiadavky vyplývajúce z typu inštalácie. Na jeden okruh sa môže napojiť napríklad garsoniéra s tepelnou stratou 2 kW a na druhý okruh mezonet s päťnásobne vyššou požiadavkou na teplo. Na ďalších päť okruhov sa napoja byty 3 + 1 s tepelnou stratou 4 kW. Rozdeľovač musí umožniť prenos a vyváženie požadovaného výkonu. Telo rozdeľovača a jednotlivé napojenia musia mať preto dostatočnú dimenziu a na jednotlivých okruhoch osadené regulačné armatúry. Rozstup jednotlivých vývodov a konzol by mal umožňovať osadenie meračov tepla, filtrov, odvzdušnenia, kompletné zaizolovanie, a to všetko pri kompaktných rozmeroch tak, aby rozdeľovač a zberač bolo možno osadiť do bežnej skrinky na rozdeľovač.
Bežne používané rozdeľovače však týmto požiadavkám nezodpovedajú, a tak sa používajú rôzne „náhradné riešenia“ priamo na stavbe. Príkladom môže byť použitie klasického rozdeľovača na podlahové vykurovanie, na ktorom sa vždy jeden okruh vynechá (napájajú sa okruhy 1, 3, 5 atď.), aby sa zmestili vedľa seba merače tepla, alebo sa použijú rôzne, na mieste vyrobené zvarky, ktorých vzhľad a technické parametre zodpovedajú invencii tvorcu.
Na trhu však už možno nájsť špeciálny rad poschodových rozdeľovačov, ktoré plne zodpovedajú všetkým uvedeným požiadavkám, a dodávajú sa ako plne zmontované a osadené jednotky vrátane merania, regulácie a skrine. Stavebnicové riešenie umožňuje pripraviť zostavu rozdeľovačov vždy podľa požiadaviek projektu a zákazníka. Samotná montáž potom predstavuje iba osadenie skrine rozdeľovača a napojenie už kompletne zmontovanej zostavy.
Poschodové rozdeľovače v bytovom projekte DOCK
Poschodové rozdeľovače našli svoje uplatnenie aj v novom luxusnom rezidenčnom projekte DOCK v pražskej Libni. Inštaláciou prístavných mól pre lode sa v týchto dňoch dokončila výstavba I. etapy odvážneho projektu. Vznikli tu zatiaľ tri nízkopodlažné bytové domy, ktoré majú spolu 60 bytov s nadštandardnou výbavou, atraktívnym vyhotovením a privátnym prístavom. Samostatné domy majú spoločný suterén a všetky majú priamy vstup k vodnému mólu a prístavisku. Každý z nich ponúka 20 bytových jednotiek s dispozíciou od 1 + kk až po 4 + kk.
Každý byt má balkón, terasu alebo predzahrádku s trávnatým kobercom. Súčasťou štandardu sú aj také prvky ako podlahové vykurovanie v kúpeľni s luxusným vybavením, drevené podlahy či centrálna recepcia s obsluhou 24 hodín denne.
Vykurovanie objektov je riešené z kotolne – vždy jedným centrálnym stúpacím potrubím pre každý dom. Na jednotlivých podlažiach sú osadené poschodové rozdeľovače LOGOfloor s ultrazvukovými meračmi tepla s diaľkovým rádiovým odpočtom a vyvažovacími armatúrami. Vďaka tomuto riešeniu sú všetky armatúry kúrenia sústredené na chodbe v jednom spoločnom priestore, čo umožňuje ľahký odpočet spotreby tepla alebo servisný zásah bez nutnosti vstupu do jednotlivých bytov. Profesionálna výroba, izolácie a zostavenie celého kompletu následne zaisťuje nielen stopercentnú funkčnosť, ale aj jednotný vzhľad technického prvku, ktorý neruší ani na takomto luxusnom projekte. Výnimočnosť rezidenčného projektu s výhľadom na Vltavu si povšimla aj odborná porota, ktorá ho nominovala do prestížnej súťaže Best of Reality – Najlepšia z realít 2012 v kategórii Rezidenčné projekty.
Článok vznikol z podkladov spoločnosti Meibes, ktorá je svetovým výrobcom a dodávateľom systémov vykurovacej techniky a v súčasnosti sú na trhu k dispozícii jej poschodové rozdeľovače LOGOfloor.
Foto: Meibes
Článok bol uverejnený v časopise TZB HAUSTECHNIK.