Modernizácia vykurovania pomocou tepelného čerpadla

Hoci sú tepelné čerpadlá najobľúbenejším zdrojom vykurovania a chladenia pre novostavby, mnohí majitelia domov nevyužívajú ich výhody, pretože sa mylne domnievajú, že nie sú vhodné pre staršie, existujúce budovy. V skutočnosti je využitie tepelného čerpadla vo väčšine prípadov dobrou voľbou.

Modernizácia vykurovacieho systému pomocou tepelného čerpadla má viacero výhod: investícia do systému, ktorý je pripravený na budúcnosť, znižuje emisie CO2 a z dlhodobého hľadiska znižuje celkové náklady na vykurovanie. Pri inštalácii fotovoltického systému je možné vyrábať elektrickú energiu potrebnú na prevádzku tepelného čerpadla. Pridanie solárneho tepelného systému môže byť užitočným spôsobom ohrevu vody vo vykurovacom systéme. Navyše, na uvedené zariadenia sú k dispozícii aj štátne dotácie!

Zdroj: WOLF

Tepelné čerpadlá sa môžu používať pri teplotách prietoku do 55 °C

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia pracujú tepelné čerpadlá veľmi efektívne a môžu dosiahnuť teplotu prietoku až 55 °C. Vďaka tomu sú ideálne pre existujúce budovy s tradičnými radiátormi. Maximálna teplota prietoku bude potrebná len zriedka. Pokiaľ vonkajšia teplota nie je hlboko pod bodom mrazu, požadovaná teplota prietoku bude oveľa nižšia.

Ako znížiť systémovú teplotu vykurovacieho systému?

Zníženie systémovej teploty vykurovacieho systému má stále zmysel, pretože sa tým zníži množstvo energie spotrebovanej systémom. Tradičné radiátory zvyčajne vyžadujú na vykurovanie obytných priestorov vyššie prietokové teploty ako sálavý vykurovací systém (napr. podlahové vykurovanie). Prechod na podlahové vykurovanie môže trvalo znížiť spotrebu energie v dome a z dlhodobého hľadiska ušetriť energiu a peniaze. Zvyčajne však stačí vymeniť jednotlivé menšie radiátory za modernejšie, aby tepelné čerpadlo fungovalo efektívne.

Zdroj: Wolf Slovenská republika

Dôležitým faktorom je stav izolácie budovy. Čím menej tepla dom stráca cez zle izolovanú strechu, fasádu, okná a dvere, tým menej tepla musí vykurovací systém kompenzovať. Aj izolácia stropu na vyšších podlažiach môže priniesť výrazné zlepšenie.

V prípade existujúcich alebo starších budov sa oplatí vykonať výpočet tepelnej záťaže, aby sa určilo, aký účinný musí byť vykurovací systém, aby spĺňal potreby a požiadavky na komfort obyvateľov.

Zdroj: Wolf Slovenská republika

Tepelné čerpadlo ako hlavný zdroj tepla

Možno uvažujete o kombinácii plynového kondenzačného kotla v existujúcej budove s tepelným čerpadlom. Hybridné vykurovacie systémy majú zmysel len v určitých situáciách. Napríklad vtedy, keď nie je možné dosiahnuť prietokové teploty pod 55 °C. Keďže tepelné čerpadlo spoľahlivo vykuruje dom počas celého roka, nie je potrebný ďalší vykurovací systém.

Tepelné čerpadlo FHA-Monoblok. Jednoducho univerzálne

FHA Monoblok je inovatívne zariadenie vhodné pre novostavby a rekonštrukcie. Je navrhnuté na jednoduchú inštaláciu, dlhodobú spoľahlivú prevádzku a je k dispozícii v piatich verziách (230 V: FHA-05/06, 06/07, 08/10 a 400 V: FHA-11/14 a 14/17). Nižšie výkony tepelných čerpadiel FHA sa používajú najmä v rodinných domoch, zatiaľ čo kaskáda piatich tepelných čerpadiel s výkonom až 70 kW poskytuje riešenia vykurovania aj pre bytové domy a komerčné objekty. Monoblok FHA je vhodný aj na bivalentné a hybridné riešenia s plynovým kotlom.

FHA-Monoblok
FHA-Monoblok | Zdroj: Wolf Slovenská republika

WOLF. Expert na vnútorné prostredie.

Spoločnosť WOLF je už viac ako 30 rokov komplexným dodávateľom vykurovacej, vetracej techniky a vzduchotechniky. Dodávame udržateľné produkty, ako sú tepelné čerpadlá alebo vetracie systémy pre rodinné domy, bytové domy, kancelárske budovy a priemyselné objekty.

Zdroj: Wolf Slovenská republika

Viac informácií nájdete na webovej stránke: www.slovensko.wolf.eu.

Zdroj: PR článok Wolf Slovenská republika s.r.o.