Partner sekcie:
 • Stavmat

Zabudovanie vykurovacej rohože do nivelačného poteru

image 91270 25 v1

Pri kladení vykurovacej rohože do nivelačného poteru dochádza k obaleniu vykurovacích vodičov nivelačnou zmesou, čo zabezpečuje lepší prestup tepelnej energie. Väčšie množstvo poteru a jej homogénnosť prispieva k väčšej akumulácii tepelnej energie a následne k pomalšiemu tepelnému útlmu. Nivelačným poterom sa zároveň vytvorí rovný podklad na kladenie všetkých druhov podlahových krytín.

Príprava podkladu

Podklad musí byť pred nanesením nivelačného poteru suchý, nezmrznutý, pevný, nosný, tvarovo stály, zbavený prachu, mastnoty, olejov, tukov, antiadhéznych prostriedkov a iných nečistôt a bez uvoľnených častí. Teplota podkladu nesmie byť nižšia ako +10 °C.

Podklad sa odporúča prebrúsiť a povysávať. Väčšie lokálne nerovnosti sa opravia opravnou maltou. Na očistený a vyrovnaný podklad sa nanesie celoplošne v rovnomernej vrstve penetračný náter, ktorý sa nechá vyschnúť približne 12 hodín.

Kladenie rohoží

Pred kladením vykurovacích rohoží sa všetky zvislé konštrukcie oblepia obvodovou dilatačnou páskou. Podľa schválenej schémy sa na podklad rozprestrú vykurovacie rohože. Na podklad sa prilepia osadenými samolepiacimi páskami.

Rohož sa osádza min. 50 mm od zvislých konštrukcií. Po uložení rohoží sa prekontroluje prilepenie pások a ich rozprestrenie. Rohože sa dodatočne zafixujú pomocou rýchlej lepiacej malty. Zabráni sa tým vyplaveniu rohože na povrch nivelačného poteru.

Spracovanie poteru

Suchá nivelačná zmes sa nasype do čistej nádoby s vodou (približne 6,5 l vody/25 kg vrece) a rozmieša sa pomocou elektrického miešadla (približne 4 min.) do vytvorenia hladkej homogénnej zmesi. Zmiešaná zmes sa nechá krátko odležať približne 2 až 3 min. a opäť sa krátko premieša. Čerstvá zmes sa naleje na podklad v jednom pracovnom kroku až do požadovanej hrúbky bez prestávok. Typ nivelačného poteru sa zvolí podľa typu podkladu, zaťaženia, hrúbky vrstvy a typu nášľapnej vrstvy.

Na rovnomerné roztiahnutie nivelačného poteru sa použije rakla alebo murárske hladidlo. Nivelačný poter má byť 5 až 8 mm nad drôtmi vykurovacej rohože. Čerstvo rozliaty nivelačný poter sa odvzdušní ježovým valcom. Hotový nivelačný poter sa nechá predpísaný čas vytvrdnúť. Podlahové vykurovanie sa nesmie uviesť do prevádzky minimálne 10 dní po vyliatí poteru.

01 | Príprava podkladu
Podklad musí byť suchý, nezmrznutý, nosný, tvarovo stály a bez nečistôt. Podklad sa pre­brúsi a povysáva. Väčšie lokálne nerovnosti sa opravia opravnou maltou.

02 | Penetračný náter
Na očistený a vyrovnaný podklad sa nanesie penovým valčekom rovnomerný penetračný náter v jednej vrstve. Podľa nasiakavosti podkladu sa riedi s vodou v pomere až do 1 : 1. Penetrač­ný náter sa nechá vyschnúť približne 12 h.

03 | Dilatačná páska
Pred kladením vykurovacích rohoží sa všetky zvislé konštrukcie oblepia obvodovou dilatačnou páskou.

04 | Rozprestrenie rohoží
Podľa schválenej schémy sa na podklad rozprestrú vykurovacie rohože. Na podklad sa prilepia osadenými samolepiacimi páskami. Rohož sa osádza min. 50 mm od zvislých konštrukcií.

05 | Kontrola uloženia rohoží
Po uložení rohoží sa prekontroluje prilepenie pások a ich rozprestrenie. Zvlnené a vyčnievajúce miesta sa zarovnajú.

06 | Bodové fixovanie rohoží
Rohože sa dodatočne zafixujú pomocou rýchlej lepiacej malty. Zabráni sa tým vyplaveniu rohože na povrch nivelačného poteru.

07 | Nivelačný poter
Suchá zmes sa nasype do nádoby s vodou (približne 6,5 l vody/25 kg vrece), rozmieša sa elektrickým miešadlom do vytvorenia hladkej homogénnej zmesi, nechá sa odležať a opäť sa krátko premieša. Čerstvá zmes sa naleje na podklad v jednom pracovnom kroku až do požadovanej hrúbky bez prestávok.

08 | Roztiahnutie nivelačného poteru
Na rovnomerné roztiahnutie nivelačného poteru sa použije tzv. rakľa alebo murárske hladidlo. Nivelačný poter má byť 5 až 8 mm nad drôtmi vykurovacej rohože. Čerstvo rozliaty nivelačný poter sa odvzdušní ježovým valcom.

09 | Vytvrdnutie poteru
Hotový nivelačný poter sa nechá predpísaný čas vytvrdnúť, pričom ho treba chrániť pred nežiaducimi účinkami slnečného žiarenia a vetra, ktoré môžu zapríčiniť príliš rýchle vysychanie. Podlahové vykurovanie sa nesmie uviesť do prevádzky min. 10 dní po vyliatí poteru.

Info o materiáloch:

 • Vykurovacia rohož na priamovýhrevné vykurovanie; dvojžilový vodič s ochranným opletením – vhodné do vlhkých priestorov (kúpeľne, práčovne) a do bežných miestností; kladenie do nivelačného poteru alebo lepiacej malty pod dlažbu; priemer vodiča ∅ 3 až 4 mm, pripojovací vodič – tzv. studený koniec 1 × 3 m
 • Veľmi jemný cementový samonivelačný poter s obsahom rýchlotuhnúcich vysokokvalitných cementov na vyrovnanie podkladov

Čo budete potrebovať

 • Opravná malta
  Jemná výplňová oprávková hmota SF 83 (na cementový poter, betón)
  spotreba: približne 1,5 kg/m2 (na 1 mm hrúbky), papierové vrece, 25 kg    43,80 €
  alebo
  Výplňová a oprávková hmota CA 85 (sadrový poter)
  spotreba: približne 1,5 kg/m2 (na 1 mm hrúbky), papierové vrece, 25 kg    35,70 €
 • Penetračný náter
  Superzáklad D 4 rapid
  spotreba: približne 0,1 až 0,15 kg/m2 (podľa nasiakavosti podkladu), plastové vedro, 1, 5 a 10 kg, 5 kg    35,70 €
 • Dilatačná páska
  Obvodová dilatačná páska samolepiaca RS 50
  výška penovej časti: 45 mm, šírka samolepiaceho pásu: 40 mm, hrúbka: 5 mm, dĺžka: 20 mm, kotúč    50,40 €
 • Vykurovacia rohož
  ECOFLOOR LDTS – 160, 100, 80, 60 W/m2
  typ LDTS 160, ks    od 23,89 €
 • Rýchla lepiaca malta
  Superrýchla lepiaca malta SK 15
  spotreba: podľa potreby , papierové vrece, 15 kg    22,86 €
 • Nivelačný poter
  Nivelačná hmota Objekt plus OS 50
  podklad: cementový poter/betón, max. hrúbka vrstvy: 15 mm, spotreba: približne 1,5 kg/m2 (na 1 mm hrúbky), papierové vrece, 25 kg    20,10 €
  alebo
  Nivelačná hmota Extrém NE 30
  podklad: cementový poter/betón, hrúbka vrstvy: 2 až 30 mm, spotreba: približne 1,7 kg/m2 (na 1 mm hrúbky), papierové vrece, 25 kg    24 €
  alebo
  Nivelačná hmota CA 20
  podklad: sadrový a cementový poter, hrúbka vrstvy: 2 až 20 mm, spotreba: približne 1,5 kg/m2 (na 1 mm hrúbky), papierové vrece, 25 kg    15,60 €
  alebo
  Nivelačná hmota pre exteriér FMA 30
  podklad: cementový poter/betón, hrúbka vrstvy: 5 až 30 mm, spotreba: približne 1,6 kg/m2 (na 1 mm hrúbky), papierové vrece, 25 kg    24,90 €
 • Náradie a pomôcky
  brúska na betón
  priemyselný vysávač
  nízkootáčkové elektrické miešadlo
  murárska lyžica
  ozubená stierka
  plastová nádoba
  penový valček
  odlamovací nôž
  ochranné rukavice
  rakla
  murárske hladidlo
  ježový valec
  klincové topánky

TEXT: pripravené z podkladov firmy Murexin
FOTO: Murexin

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 2/2017.

Komentáre