Partneri sekcie:

Kráľovná medzi strechami

image 99916 25 v3

Ak ste zástancami klasickej strešnej krytiny, pravdepodobne sa rozhodujete medzi dvoma základnými materiálmi – betónom a keramikou. Zatiaľ čo pri betónovej krytine získate dlhodobú odolnosť strechy, s keramikou si môžete dopriať reprezentatívnejší a hladší povrch strechy. Nová minerálna strešná krytina od Bramacu však ponúka najlepšie z oboch materiálov.

Betónová strešná krytina

Keď staviame dom, každého zaujíma pevnosť a nasiakavosť strešnej krytiny. Medzi hlavné výhody skladanej (betónovej) strešnej krytiny patrí najmä dosiahnutie vyššej pevnosti. Pevnosť je vyššia až o 30 %. Skladaná strešná krytina časom zreje, a tým ešte zvyšuje svoju pevnosť. K tomu si musíte prirátať nízku nasiakavosť. Tá sa pohybuje na úrovni 6 %.  Oproti iným strešným krytinám je až o 40 % nižšia. Strecha je tak viac mrazuvzdorná a odolná proti extrémnym vplyvom počasia. Keď napadne sneh, prší alebo fúka silný vietor, oceníte, ak je vaša strešná krytina robustná. Kvalitná strecha musí mať aj svoju hmotnosť, aby vydržala vonkajší nápor počasia. Musí  byť teda stabilná a odolná. Aj z tohto hľadiska majú skladané strešné krytiny neporovnateľné výhody oproti ostatnými strešným krytinám.

Keramická strešná krytina

Keramické strešné krytiny sú stáročiami overené materiály na pokrývanie striech. Vyrábajú sa z kvalitnej suroviny – prírodnej hliny, ktorá sa vypaľuje pri vysokých teplotách (okolo 1 000 °C). Na rozdiel od skladaných strešných krytín ich možno charakterizovať ako strešné krytiny prémiovejším povrchom, aj keď nie sú také odolné ako skladané krytiny. Ak je krytina vypálená dobre, jej citlivosť na mráz sa prejaví v prvých piatich rokoch. Ak v tomto období obstojí, zachová si svoje vlastnosti počas celej životnosti. Na našom území je vhodná do každej nadmorskej výšky. Treba si však uvedomiť, že ak sa rozhodnete pre výrobcov pálených krytín z dovozu, pálené krytiny nemusia byť výrobou prispôsobené na našu zemepisnú šírku, najmä na tuhé zimy.

Minerálna strešná krytina – Bramac Platinum

Zaujímavú alternatívu k betónovým a keramickým krytinám tvorí nová strešná krytina Bramac Platinum. Spája v sebe tie najlepšie vlastnosti z oboch materiálov. Škridla s jemnou vlnou je najobľúbenejším strešným profilom, takže sa tvarovo hodí na všetky druhy striech a stavieb. Krytina je pevná a odolná proti mrazu a zároveň má mimoriadne hladký metalický povrch. Vďaka unikátnej viacvrstvovej minerálnej skladbe je zabezpečená vysoká životnosť tejto krytiny, až 100 rokov, zároveň sa zvýšila aj jej odolnosť proti extrémnemu počasiu a machom. Z betónových striech si táto krytina zobrala vysokú mrazuvzdornosť, ktorá ochráni povrch pred poškodením mrazom. Toto poškodenie môže nastať pri glazovaných povrchoch bežných pálených krytín.

www.bramac.sk