Teleskopické manipulátory
Galéria(8)

Teleskopické manipulátory

Teleskopické manipulátory predstavujú skupinu strojov, ktoré svojou univerzálnosťou a efektivitou nachádzajú uplatnenie všade tam, kde treba manipulovať s rôznymi druhmi materiálov. Hoci tieto stroje možno v zahraničí vidieť prakticky na každej stavbe, na Slovensku sa ich využitie donedávna obmedzovalo len na poľnohospodárske účely.


Využitie teleskopického manipulátora

Teleskopické manipulátory sú samohybné kolesové stroje, ktoré vďaka svojej konštrukcii a širokej palete nástrojov (napr. lopate, žeriavovému zariadeniu, montážnej plošine) umožňujú nahradiť jednostranne využívané stroje, ako napr. vysokozdvižný vozík, kolesový čelný nakladač, mobilný žeriav a vysokozdvižnú pracovnú plošinu.

   

Vysokozdvižný vozík

Každodenné nakladacie, vykladacie a prepravné práce predstavujú významnú časť realizácie stavebného diela. V súčasnosti sa na tieto práce využívajú buď vysokozdvižné vozíky, ktoré majú značné obmedzenia z hľadiska nosnosti, prejazdnosti terénu a najmä dosahov, alebo žeriavy, ktoré majú síce lepšie dosahy, ale sú pomalšie a predovšetkým nákladnejšie, čo sa týka sadzieb a ceny práce, v porovnaní s teleskopickými manipulátormi. Riešením – tak z hľadiska efektivity a rýchlosti vykonanej práce, ako aj z hľadiska nákladov – môže byť teleskopický manipulátor.

Rýpadlo a nakladač

Použitím prídavného nástroja – rýpadlovej lyžice s potrebnou veľkosťou a objemom (dodáva sa k manipulátorom podľa požiadaviek) – pracuje tento stroj ako rýpadlo, rozhrňovač, nakladač zeminy a iných sypkých materiálov i v ťažkých terénoch (nerovné a nespevnené podložia).

Mobilný žeriav

Teleskopický manipulátor možno využiť aj ako mobilný žeriav pri zdvíhaní bremien (do 5 t) v závislosti od výšky a modelu manipulátora. Používa sa tiež na zdvíhanie a pridržiavanie oceľových, hliníkových, drevených a iných druhov konštrukcií, oceľových rúr a technologických celkov, ktoré sú montované pod strechou alebo stropnými nosníkmi.

Vysokozdvižná pracovná plošina
S pracovnou plošinou na teleskopickom ramene manipulátora, ktorá je výkyvná horizontálne o 180°, čo zlepšuje prístup k pracovným miestam, možno vykonávať práce aj vo výškach.

Konštrukcia a ovládanie

Teleskopické manipulátory sa navrhujú a konštruujú s cieľom splniť meniace sa požiadavky stavebného priemyslu. V rámci jednotlivých typových radov sa vyrábajú modely s nosnosťou od 2 000 do 6 000 kg a so zdvihom 5 až 25 metrov. Konštrukcia teleskopického manipulátora sa skladá z pevného rámu s dvoma nápravami, ktorý predstavuje nosnú časť konštrukcie stroja. Obe nápravy sú riadené, umožňujú presné ovládanie stroja a pohyb aj v stiesnených priestoroch.

Štandardné sú tri spôsoby riadenia kolies:

  • riadenie prednej nápravy,
  • riadenie oboch náprav – predné a zadné kolesá sa natáčajú proti sebe, čím sa zmenšuje polomer otáčania,
  • krabí chod – všetky kolesá sa otáčajú súbežne v jednom smere, vďaka čomu sa manipulátor môže posúvať do strán.

Niektoré výkonnejšie modely sú vybavené hydraulicky ovládanou výkyvnou nápravou, ktorá umožňuje bočnú niveláciu manipulátora, a prednými stabilizátormi, ktoré zvyšujú stabilitu stroja.

Vďaka motoru a pohonu všetkých štyroch kolies je možný prejazd manipulátora aj cez nerovné a nespevnené podložia. Teleskopické rameno výložníka je uchytené v zadnej časti rámu a pozostáva z dvoch až štyroch dielcov (v závislosti od modelu a výšky zdvihu). Motor je uložený po pravej strane ramena výložníka medzi prednou a zadnou nápravou. Z ľavej strany ramena výložníka je umiestnená kabína. Všetky funkcie ramena i prídavných nástrojov sa ovládajú jednou rukou pomocou ergonomicky tvarovaného joysticka, ktorý sa nachádza v kabíne pri pravej lakťovej opierke vodiča.

S použitím prídavných nástrojov, ako sú napr. paletizačné vidly, naberacie lyžice, rýpacie lyžice, žeriavový hák, naberacie vidlice s drapákom, prepravné nádoby na betón a iné, možno teleskopické manipulátory využiť v rôznych odvetviach hospodárstva.

Záver

Využitie teleskopických manipulátorov je rôznorodé, a preto svoje uplatnenie nachádzajú už aj v malých a stredných stavebných firmách. Stále však existujú firmy, ktoré používajú zastaralé stavebné stroje, pretože ich obstarávacie náklady sú v porovnaní s nákladmi na teleskopické manipulátory nižšie, prevádzkové náklady však tieto rozdiely stierajú. V procese rozhodovania, či kúpiť, alebo nekúpiť manipulátor, existuje i ďalšie riešenie – prenájom. Aj na Slovensku už existujú firmy, ktoré poskytujú služby a prenájom teleskopických manipulátorov. 

Ján Pažin
Foto: Strojné centrum Slovakia

Autor je generálny manažér spoločnosti Strojné centrum Slovakia, s. r. o.