Partneri sekcie:
  • Peikko
  • Vaillant
  • STAT_KON
  • SKSI

Akumulátorové náradie – 2. časť: skrutkovače, vŕtačky, kladivá, brúsky, nožnice

Akumulátorové náradie - 2. časť: skrutkovače, vŕtačky, kladivá, brúsky, nožnice

V druhej časti článku o elektrickom náradí pre malú stavebnú firmu sa zameriame na ďalších zástupcov akumulátorového náradia – vŕtačky, skrutkovače, kladivá a brúsky. Vzhľadom na množstvo produktov na trhu si tento stručný výpočet nedáva za cieľ predložiť podrobnú informáciu o každom druhu a príslušenstve na akumulátorovej báze. Veríme však, že prispeje k sprehľadneniu zaujímavých zástupcov tejto kategórie.

Skrutkovače

Nové akumulátorové vŕtacie skrutkovače BOSH Heavy Duty sú určené pre najťažšie aplikácie v extrémnych podmienkach; ide teda o elektrické náradie s vysokým krútiacim momentom pre najväčšie priemery skrutiek a dier. Veľké nárazy, pády, silné údery neznamenajú pre toto odolné akumulátorové náradie problém, pretože ich novokoncipovaný kryt znesie všetko. Vysoký krútiaci moment je pri veľkých skrutkách aj pri veľkom priemere dier daný motorom. Novovyvinutá 2-stupňová celokovová planétová prevodovka zaručuje optimálny prenos síl a dlhú životnosť.

Akumulátorový vŕtací skrutkovač Heavy Duty GSR 24 VE-2 Professional s vysokým krútiacim momentom je odolný a silný vďaka 48 mm vysokovýkonnému motoru s novou generáciou magnetov . Vďaka novej koncepcii zakrytovania je plne funkčný aj po páde na betón z výšky dvoch metrov. Pre optimalizovanú dvojstupňovú planétovú prevodovku s celokovovými planétovými kolmi sa vyznačuje dlhou životnosťou a ideálnym prenosom síl. Uhlíky sú vymeniteľné zvonku. Má ergonomický tvar; skladá sa z mäkkej gumovej tlmiacej vložky, citlivého elektronického vypínača a štíhlej stredovej rukoväte, ďalej z jednoobjímkového rýchloupínacieho skľučovadla systému Auto-Lock s akustickým kliknutím pri uzatváraní. Ďalšími parametrami sú: pätnásť stupňov krútiaceho momentu, poloha vŕtania, možnosť prepínania na pravý/ ľavý chod. Bežne sa dodáva aretácia proti zapnutiu s dobehovou brzdou. Technické údaje: krútiaci moment (maximálny) pri tuhom skrutkovom spoji 85 Nm, pri mäkkom skrutkovom spoji 44 Nm; voľnobežné otáčky pri 1. rýchlosti 0/400 1/min., pri 2. rýchlosti 0/1 300 1/min.; rozsah nastavení krútiaceho momentu – minimálny/ maximálny 2/10 Nm; závit vŕtacieho vretena 1/2 Zoll; kapacita akumulátora 2 Ah; hmotnosť vrátane akumulátora cca 3,00 kg; čas nabíjania cca 0,5 H; stupne krútiacich momentov 15; priemer vŕtania – drevo 40 mm, oceľ 16 mm; priemer skrutiek maximálne 14 mm.

Novinkou na trhu je malý, jednoducho ovládateľný GSR 10,8 V-LI, výkonný vďaka lítiovo-iónovej technológii a silnému motoru. Práve pre lítiovo-iónovú technológiu nedochádza k pamäťovému efektu a samovoľnému vybíjaniu ECP. Elektronickú ochranu akumulátora zabezpečuje poistka proti preťaženiu, prehriatiu a prepólovaniu. Nabíjačka s turbonabíjaním zaručuje, že za 15 min. je akumulátor na 70 % nabitý.

Príklepový vŕtací skrutkovač Makita 8444DWF svojím NiMH (Nikel-metalhydrid) rýchlovýmennym akumulátorom s napätím 18 V a kapacitou 3.0 Ah dosahuje vynikajúce parametre či už v dĺžke nasadenia, alebo v počte zvládnutých operácií na jeden nabíjací cyklus. Aby bolo možné predstavit si silu a komfort, ktorým disponuje, ponúkame zopár dominantných údajov. Zvláda priemer vrtu do ocele 13 mm, do betónu vyvŕta 16 milimetrový otvor a do dreva až 65 mm. Krútiaci moment dosahuje hodnotu od 40 do 80 Nm, rozsah je elektronicky regulovateľný, tak, ako sú regulovateľné otáčky od 0 do 1700 min-1. Prevodovka je trojstupňová, čo umožňuje zvládnuť operácie od citlivého zaskrutkovania, až po razantné vŕtanie do betónu s frekvenciou príklepu 25 500 min-1.

Pre presné skrutkovanie, napr. v sadrokartóne, je navyše k dispozícií nastaviteľných 16 stupňov krútiaceho momentu. Vŕtací skrutkovač váži 2,7 kg a je vybavený rýchloupínacou hlavou s aretáciou vretena a dobehovou brzdou. Samozrejmosťou je pogumovaná rukoväť pre istejšie držanie a tlmenie vibrácií. . Príkladná je aj ergonómia a imidž. Sériovo je dodávaný v kufríku s dvomi akumulátormi a s nabíjačkou.

Vŕtací príklepový skrutkovač Makita 8444DWFE (obr. vľavo) ako aj celú modelovú radu týchto prístrojov od 12 do 18 V spoznáte aj podľa loga MXT (Metal eXtreme Technology). MXT je technológia garantujúca tie najkvalitnejšie materiály, planétové prevodovky s kovovým ozubením, s výkonným motorom Makita s vymeniteľnou kotvou a zvonka vymeniteľnými uhlíkmi. MXT je jednoducho synonymum akumulátorového vŕtacieho skrutkovača pre extrémne náročné úkony.

Vŕtačky

Univerzálne využitie majú uhlové vŕtačky. Napríklad akumulátorová uhlová vŕtačka GWB 7,2 VE je špeciálne vhodná na vŕtanie v stiesnených priestoroch. Priazeň si získava svojím malým rozmerom cez roh – len 21,5 mm, elektronickým riadením, pravým a ľavým chodom na zaskrutkovanie aj vyskrutkovanie a kvalitným niklokadmiovým akumulátorom.

Akumulátorová vŕtačka/skrutkovač so stredovou rukoväťou 12 V-DC980KA. Ide o vysokovýkonné 12 V kombinované náradie na vŕtanie a skrutkovanie. Nastavenie 22 polôh na hodnotu momentu zaisťuje pri skrutkovaní rovnaké výsledky a optimálnu presnosť. Stála hodnota momentu až 42 Nm zaisťuje maximálny výkon. Rýchloupínacie 13 milimetrové skľučovadlo s jednou objímkou s automatickým zabezpečením vretena umožňuje rýchlu a jednoduchú výmenu nástroja jednou rukou. Tri prevodové stupne zabezpečujú optimálny výkon pri práci s veľkým momentom, pri bežnom použití aj pri práci s vysokými otáčkami. Výhodou je takisto ergonomicky navrhnutý spúšťač a gumová rukoväť. Elektronická brzda zlepšuje ovládateľnosť.

24 V príklepová vŕtačka 13 mm na náročné použitie – DW006K. Motor chladený ventilátorom s vymeniteľnými uhlíkmi a dvojitou izoláciou poskytuje stály moment až 65 Nm, čo zaručuje maximálny výkon. Dva pracovné režimy umožňujú náročné príklepové vŕtanie a vŕtanie bez príklepu. Dvojrýchlostná prevodovka, plynulá regulácia otáčok a spínač spätného chodu zaisťujú maximálnu ovládateľnosť. Celokovové jednodielne 13 milimetrové rýchloupínacie skľučovadlo s čeľusťami s doštičkami zo spekaných karbidov a poistkou proti náhodnému uvoľneniu nástroja zabraňuje prekĺznutiu nástroja pri aplikáciách s veľkým momentom alebo pri príklepovom vŕtaní. Bočná rukoväť nastaviteľná v rozsahu 360 stupňov zvyšuje ovládateľnosť a komfort obsluhy a jej gumový povrch znižuje povrchové vibrácie a únavu obsluhy. Technické parametre: krútiaci moment maximálne 65 Nm; voľnobežné otáčky pri 1. rýchlosti 0/450 1/min., pri 2. rýchlosti 0/2 000 1/min.; kapacita akumulátora 2,0 Ah; hmotnosť vrátane akumulátora cca 3,40 kg; maximálny priemer vŕtania: drevo 65 mm, oceľ 13 mm, murivo 18 mm; kapacita skľučovadla 1,5 až 13 mm.

Kladivá

24V kladivo Makita BHR200SJE pochádza zo série Makstar (technológia nabíjania so vzduchovým chladením akumulátora pri nabíjaní a s riadením nabíjacieho procesu cez mikročip – výsledkom je extrémne krátke nabíjanie). Kladivo je vybavené rýchloupínacou hlavou pre nástroje so stopkou SDS-plus a je schopné vŕtať, vŕtať s príklepom a sekať. Príklepový mechanizmus skonštruovaný špeciálne do tohto typu náradia je veľmi výkonný a rýchly. Maximálny priemer vŕtania  do betónu je 20 mm,  do ocele 13 mm a do dreva 27 mm. Napätie akumulátora je 24 V, kapacita je 3,3 Ah. Energia úderu dosahuje úroveň 1,7 J. Náradie je dodávané s praktickým kufríkom a dvomi akumulátormi.

Akumulátorové kladivo GBH 24 VFR 3,0 Ah je štartom do novej výkonovej dimenzie: viac ako 155 otvorov na jedno nabitie (Ø 6 mm, 40 mm hlboko do betónu strednej tvrdosti, s 3,0 Ah akumulátorovým článkom). Obsahuje indikátor stavu nabíjania 24 V akumulátorových článkov. Vyznačuje sa elektronickou motorovou brzdou Electronic, vypínaním príklepu, pravým aj ľavým chodom, bezpečnostnou vypínacou spojkou. Telo kladiva má zabezpečené optimalizované vedenie vzduchu pre dlhšiu životnosť a príklepový mechanizmus s minimálnymi vibráciami. Ďalším parametrom je systém pripínania SDS Plus na rýchlu výmenu vrtáku. Nezanedbateľnú funkciu má prachotesný držiak nástroja vrátane uzáveru akumulátorových článkov s dvojitým zaistením. Otočná pohyblivá rukoväť disponuje nastaviteľným hĺbkovým dorazom, takže kladivo je vhodné aj pre ľavákov. Technické parametre: na jedno nabitie akumulátora viac ako 177 dier do betónu (Ø 6 mm, hĺbka 40 mm do stredne tvrdého betónu); rozsah vŕtania: vŕtací výkon do betónu strednej tvrdosti (objem) 22 ccm/min., do betónu strednej tvrdosti (dĺžka) 440 mm/min.; Ø vŕtania so špirálovými vrtákmi SDS Plus do betónu 4 – 20 mm, do ocele 4 – 10 mm, do dreva 4 – 20 mm; odporúčaný rozsah vŕtania 4 – 14 mm; menovitý príkon 350 W; výstupný výkon 270 W; sila jednotlivých úderov 1,3 J; frekvencia príklepu pri menovitých otáčkach 0 – 4 400 1/min.; hmotnosť vrátane akumulátora cca 4,3 kg; menovité otáčky 0 – 1 000 1/min.; kapacita akumulátora 3 Ah.

Brúsky

Okrem vodiacich fréz sa treba zmieniť o hobľovacích frézach, ktoré sa vyznačujú masívnou hliníkovou základňou, umožňujúcou rýchle obrábanie, presne ofrézovanými hliníkovými pätkami, ľahko odčítateľným nastavovačom hrúbky odoberanej triesky a opierkou, zabraňujúcou poškodeniu povrchu obrobku a nožov. Hoblíky ponúkajú profesionálnemu používateľovi požadovaný výkon, hĺbku rezu a bezpečnosť pri práci. Uvedené parametre sú nevyhnutné pri všetkých aplikáciách. Ďalej sú v ponuke rady kotúčových, vibračných aj pásových brúsok, ktoré uspokoja všetky požiadavky.

Akumulátorová uhlová brúska GWS 14,4 V Professional so sekundovou výmenou kotúčov, ktorá je možná bez použitia nástrojov vďaka upínaniu SDS-Pro. Pre malý kryt prevodovky je ideálna na rezy na úzkych miestach. Ochranný kryt možno prestaviť bez použitia nástrojov; štíhla konštrukcia tela brúsky umožňuje ovládanie jednou rukou. Príjemná práca a dobrá uchopiteľnosť brúsky, čo predstavuje vysoký komfort práce, je dosahovaná prostredníctvom mäkkej gumovej tlmiacej vložky  Softgrip. Technické údaje: kapacita akumulátora 2,6 Ah; napätie článku 14,4 V; voľnobežné otáčky 12 500 1/min.; hmotnosť vrátane akumulátora cca 2,1 kg; nástrčné nástroje Ø hrubovacieho/deliaceho kotúča 100 mm, Ø gumového brúsneho taniera 100 mm.

Uhlová brúska Makita 9500DW na jedno nabitie vydrží pracovať 10 minút. Je určená hlavne na čistenie a brúsenie obrobkov alebo malých plôch. Je ideálna na brúsenie nástrojov a kosačiek, no uplatnenie nájde aj pri značkovaní na asfalt alebo betón. Akumulátor má 7,2 V a brúsny kotúč priemeru 100 mm sa otáča 5 500 krát za minútu.

Nožnice

Akumulátorové univerzálne nožnice GUS 9,6 V – GUS 9,6 V umožňujú strihať nezávisle od sieťovej zásuvky. Sú vhodné na rovné rezy aj rezy v krivkách. Strihací nôž je nastaviteľný podľa materiálu, odtlačovač triesok chráni pred poranením. Je ideálny na remeselnícke práce aj pre priemysel, teda na strihanie látok, plastových fólií, tapiet, lepenky, kože, podlahových krytín atď. Majú ochranný oblúk, a tým bezpečné GUS 9,6 V. Technické parametre: tvar rezného noža: 10 hrán; Ø rezacieho noža 60 mm; počet zdvihov, voľnobeh 1 200 1/min.; hmotnosť vrátane akumulátora cca 1,20 kg; pracovný výkon na jedno nabitie akumulátora: cca 300 m podlahovej krytiny z PVC, cca 180 m kobercovej krytiny; hrúbka 12 mm; kapacita akumulátora 1,7 Ah; hrúbka rezu 12 mm.

TEXT: doc. Ing. Pavel Svoboda, CSc.
Spracované z podkladov firiem Bosch, DeWalt, Makita
FOTO: Bosch, Makita, DeWalt

Autor článku je vedúcim Katedry technológie stavieb na ČVUT v Prahe. Niekoľko rokov vyučuje predmet Dokončovacie práce a s tým súvisiaca drobná mechanizácia. Autor sa tiež zaoberá problematikou technológie výroby a spracovania špeciálnych betónov.

KategórieStavebná technika