Veľkoformátové prvky na vonkajšie obvodové steny 5
Galéria(5)

Veľkoformátová výstavba urýchlila realizáciu bytového projektu

Partneri sekcie:

Veľkoformátové prvky na vonkajšie obvodové steny Ytong Jumbo a veľkoformátové tvárnice Silka Tempo usporia pri výstavbe čas, nižšie sú aj náklady na stavbu a na pracovné sily. Potvrdzujú to aj skúsenosti z výstavby projektu SEKO komplex v Trenčíne, ktorý sa začal stavať v polovici minulého roka a ktorý po dokončení ponúkne 24 moderných dvoj- až šesťizbových bytov.

Investorom bytového komplexu je spoločnosť SEKO Komplex s.r.o. z Trenčína, projekt spracovala projektovo-inžinierska organizácia PIO KERAMOPROJEKT, a.s. Trenčín. Stavebné práce vykonala stavebná spoločnosť Tespra Trenčín s.r.o.

Veľkoformátové prvky na vonkajšie obvodové steny 1
Veľkoformátové prvky na vonkajšie obvodové steny 5
Veľkoformátové prvky na vonkajšie obvodové steny 2
Veľkoformátové prvky na vonkajšie obvodové steny 4
Veľkoformátové prvky na vonkajšie obvodové steny 3

„Pre veľkoformátové tvárnice Silka Tempo sme sa rozhodli, pretože nám to navrhol projektant, ktorý argumentoval rýchlejšou výstavbou bytového komplexu,“ povedal František Bouchner, majiteľ stavebnej spoločnosti Tespra Trenčín s.r.o. a dodal, „jeho slová sa potvrdili, stavba prebiehala rýchlejšie. Navyše sme pôvodne počítali s tromi partiami murárov, nakoniec tu pracovala jedna jediná. S veľkoformátovými prvkami sa nám pracovalo veľmi dobre, v porovnaní s klasickými maloformátovými tvárnicami nemuseli naši murári brať veľké prvky do rúk. So žeriavom sa naučili pracovať veľmi rýchlo, jeho obsluha bola skutočne jednoduchá.“

Ing. Michal Lešinský, autor projektu zo spoločnosti PIO KERAMOPROJEKT, jeho slová doplnil:
„V Trenčíne sme stavali podľa nášho projektu obytný súbor SEKO komplex, ktorý po dokončení prinesie do mestskej časti Trenčín-Zlatovce moderný a vysokokvalitný bytový komplex a vyjde v ústrety ako záujemcom o bývanie v tejto atraktívnej lokalite, tak aj očakávaniam investora. V projekte sme použili niekoľko inovatívnych technológií – majitelia bytov určite ocenia napríklad stropné sálavé chladenie a podlahové sálavé vykurovanie. Na nosné steny sú použité veľkoformátové vápennopieskové tvárnice Silka Tempo, ktoré sme navrhli pre ich vysokú nosnosť a výborné akustické vlastnosti. Obvodové steny sú vymurované z veľkoformátových prvkov Ytong Jumbo, v prípade ktorých sme kladne hodnotili ich výborné tepelnotechnické vlastnosti. Pre projekt sme spracovali multidisciplinárny 3D model technológiou BIM. Pre veľkoformátové prvky a tvárnice sme sa rozhodli aj preto, že nám ušetria čas pri projektovaní. Tvárnice Silka majú porovnateľnú nosnosť ako železobetónové konštrukcie, ale na rozdiel od nich nie je pri tvárniciach nutné kresliť výstuže stien. Prednosťou je aj ohľaduplnosť k životnému prostrediu – vďaka tomu, že sme sa rozhodli pre tento materiál, sme v porovnaní s monolitickou železobetónovou konštrukciou ušetrili viac ako 70 ton CO2.“

Veľkoformátové prvky na vonkajšie obvodové steny 4

Vápennopieskové tvárnice Silka Tempo skrátia čas murovania o 60 %

Tieto tvárnice je možné použiť na nosné aj nenosné obvodové vnútorné steny a akustické deliace steny. Okrem skrátenia času murovania znižujú aj fyzickú náročnosť práce. Murovanie prebieha pomocou minižeriava, takže sa dajú ľahko kombinovať s tvárnicami Ytong Jumbo. Vďaka svojej presnosti zvyšujú kvalitu steny. Silka Tempo sa vyrábajú v dvoch šírkach 180 mm a 240 mm, dĺžka je 500 mm a výška 600 mm.

Veľkoformát na vonkajšie obvodové steny Ytong Jumbo vymuruje v jednom kroku osemkrát väčšiu plochu

Prvky Ytong Jumbo navyše znižujú nároky na personál – pri práci s nimi stačia dvaja murári a aj pre nich je vďaka tejto technológii práca fyzicky menej namáhavá. Prvky Ytong Jumbo sa používajú na nosné aj nenosné obvodové a vnútorné steny, stužujúce, výplňové a požiarne steny nízkopodlažných aj viacpodlažných budov. Vyrábajú sa vo dvoch triedach pevnosti – Universal P3-450 a Statik P4-550, rozmery sú 600 mm dĺžka, 750 mm výška, 250 mm šírka. Tvárnice sa murujú strojovo pomocou minižeriavov s montážnymi samosvornými kliešťami.

Veľkoformátové prvky na vonkajšie obvodové steny 2

Súčasťou veľkoformátového sortimentu spoločnosti Xella Slovensko sú aj konštrukčne vystužené priečkové panely Ytong, ktoré sa pri maximálnej výške 3 m vyrábajú na mieru podľa aktuálnej výšky. Panely sú ideálne na veľké plochy s malým členením a požiadavkou na rýchlu výstavbu. Použitie tejto inovácie usporí až polovicu pracovných síl a zväčší úžitkovú plochu. Navyše zabezpečí výstavbu pevných tenkých rovných priečok. Povrch panelov je hladší ako v prípade bežného pórobetónového muriva, čo umožňuje jednoduché vykonávanie povrchových úprav aj vyhotovenie stien bez povrchových úprav. Panely sa spájajú pomocou lepidla FIX P, ktoré je špeciálne vyvinuté pre panely a má vyššiu pevnosť.

Zuzana Michalková, odborná poradkyňa zo spoločnosti Xella Slovensko, spol. s r.o, zdôraznila tiež služby, ktoré Xella Slovensko ako dodávateľ a výrobca veľkoformátových prvkov a tvárnic ponúka realizačným firmám s cieľom uľahčiť im prácu na stavbe: „Stavebné firmy si u nás môžu zapožičať všetku mechanizáciu potrebnú na veľkoformátovú výstavbu – v ponuke máme minižeriavy, kliešte, schodíky nahrádzajúce lešenie, manipulačné vozíky, hevery a ďalšie. Súčasťou našej dodávky sú aj plány kladenia na mieru, naši odborní poradcovia sú, samozrejme, pripravení poskytnúť všetku odbornú podporu.“

Veľkoformátové prvky na vonkajšie obvodové steny 1

Ing. Lucie Šnajdrová, manažérka veľkoformátovej výstavby CZ&SK, vyzdvihla výhody spolupráce už pri príprave projektu: „Technická podpora spoločnosti Xella Slovensko ako dodávateľa zahŕňa aj pomoc v predrealizačnej príprave. Vďaka dostupnosti BIM prvkov bol výsledný model veľkou pomocou pri príprave plánu kladenia. Pri jeho spracovaní sme ušetrili 70 % času a realizačná firma vďaka dôkladne pripravenému plánu kladenia zase pri objednávke materiálu až 5 % nákladov.“

Podrobné informácie o trenčianskom bytovom projekte SEKO komplex vrátane fotogalérie z výstavby nájdete na https://sekokomplex.sk. Všetko podstatné k veľkoformátovým prvkom Ytong a Silka ponúkajú webové stránky www.ytong.sk.

ZDROJ: PR článok spoločnosti Xella Slovensko, spol. s.r.o.