podlahy v kupelniach
Galéria(5)

Podlahy v kúpeľniach

Partneri sekcie:

Kúpeľňa je miesto každodenných rituálov spojených s vodou. Vlhkosť vystavuje tento priestor skúške odolnosti. Napriek náročným podmienkam, ktoré v kúpeľni panujú, možno považovať vývoj dizajnových trendov v tejto oblasti za dynamický. Od podlahy sa odvíja celková atmosféra kúpeľne, a preto treba dôsledne premyslieť jej výber. Relaxačnú funkciu kúpeľne umocňujú prírodné materiály, no najobľúbenejšou však naďalej zostáva keramická dlažba. Tak či onak, podlaha v kúpeľni by mala spĺňať tri základné kritériá: mala by spĺňať estetické kritériá, byť teplá a príjemná na dotyk bosou nohou a mala by sa ľahko udržiavať.

dlh drevene podlahy 3 big image
mapei kupelna big image
mapei kupelna 2 big image
dlh kupelna big image
podlahy v kupelniach 6093 big image
Dlažba z keramiky a prírodného kameňa
Tradičným riešením podláh v kúpeľni je keramická dlažba. Dekory, ktoré v súčasnosti ponúkajú kúpeľňové štúdiá, umožňujú stvárniť akúkoľvek predstavu investora. Od štandardnej až po exkluzívnu kúpeľňu. Umožňujú rozvíjať aj netradičné dizajnové koncepty. Aby dlažba slúžila svojmu pôvodnému účelu, treba dodržať isté pravidlá pri jej aplikácii.

Základom je aplikácia hydroizolačnej stierky na starostlivo vyčistený a odmastený podklad, ktorého nasiakavosť je zjednotená penetračným náterom. Vhodné je použiť tekutú a rýchloschnúcu hydroizolačnú stierku. Dôkladné vyhotovenie je nevyhnutné predovšetkým pri nanášaní stierky na prechodoch medzi stenou a podlahou, v rohoch a v miestach okolo odtokov, výpustov a dilatácií. Všetky tieto detaily treba utesniť pogumovaným pásom, ktorý sa vkladá do prvej vrstvy hydroizolačnej stierky. Následne sa nanesie druhá vrstva hydroizolačnej stierky. Po vytvrdnutí hydroizolačnej stierky sa môže prejsť k lepeniu dlažby flexibilným lepidlom. Vzniknuté škáry medzi obkladovými prvkami sa vypĺňajú cementovou škárovacou maltou s nízkou nasiakavosťou alebo epoxidovou škárovacou maltou, ktorá je absolútne nenasiakavá a odolná proti znečisteniu. Na výplň dilatačných škár slúži pružný silikónový tmel alebo sa použijú hotové dilatačné profily s pružným pásom.

Drevo v kúpeľni
Drevo vďaka moderným technológiám postupne preniká aj do kúpeľní. Prírodný charakter a teplo si podmanili mnohých. Umiestnenie dreva v kúpeľni má však svoje pravidlá. V prvom rade si treba uvedomiť, že drevo je materiál, ktorý vždy reaguje na zmeny klímy v priestore (najmä zmenu vlhkosti). Obyčajne sa to prejaví aj zmenou tvaru a rozmeru drevených prvkov. Drevo v kúpeľni môžeme použiť ako v podlahových, tak i v dekoračných, nábytkových a obkladových konštrukciách. Vzhľadom na prostredie v akom drevo používame, treba dôsledne dodržiavať výber materiálov, technológií i voľbu povrchovej úpravy. Odmenou je príjemné prostredie v kúpeľni.

Podklad pod drevo treba pripraviť podobne, ako v prípade keramickej dlažby. Pokiaľ to je možné, treba sa vyhnúť anhydritovému podkladu. Do kúpeľne tak, ako do každého iného obytného priestoru možno použiť širokú škálu drevín (aj niektorých domácich). Hlavnými kritériami výberu sú najmä tvarová a rozmerová stabilita, ako aj odolnosť proti biologickým činiteľom, najmä plesniam a hubám.

V kúpeľni sa však osvedčili najmä exotické dreviny, ktorým vyššia vlhkosť vadí menej a sú prirodzene odolnejšie proti hubám. Patričnú pozornosť treba venovať aj dilatačným škáram, najmä ich veľkosti v závislosti od druhu dreviny a utesneniu proti zatekajúcej vode. Samozrejmosťou je aj ich kvalitná povrchová úprava – lakovanie alebo olejovanie a pravidelná údržba. Treba však rátať s vyššou cenou. Cenovo je dostupnejšia drevená podlaha z domácich drevín (smrekovec, dub, agát). Niektoré exotické tvrdé dreviny pre exteriér typu bangkirai sa vyhotovujú ako rošt.

Ďalšou alternatívou k exotickým dreveným podlahovým krytinám je takzvané termodrevo. Ide o technologický proces spracovania európskych drevín (agát, jaseň dub a podobne), počas ktorého sa drevo zahrieva a narúša sa štruktúra celulózy. Po termoúprave sa zachová charakteristická štruktúra dreva, zmenia sa len jeho fyzikálne vlastnosti. Drevo získa nižšiu nasiakavosť a vyššiu tvrdosť. Okrem toho bude vynikať dymovým, opáleným vzhľadom. Cenovo je termodrevo prístupnejšie ako jeho exotická alternatíva.

Ak sa teda rozhodnete pre drevo v kúpeľni treba na kvalitne pripravený podklad vyberať dreviny s čo najväčšou stabilitou a zabezpečiť dostatočne veľké dilatačné škáry, ktoré kompenzujú rozmerové zmeny dreva v dôsledku kolísania relatívnej vlhkosti vzduchu. Treba dbať na to, aby na povrchu drevae zbytočne nezostávala dlhodobo voda. Pri výbere drevených podláh do kúpeľne sa vždy treba poradiť sa s odborníkmi.

Podlahové krytiny na báze plastu
Ak túžite po drevenom dekore, je praktickejšie siahnuť po imitácii v podobe napríklad podlahových krytín na báze plastu alebo kameniny. Vinylové podlahy ponúkajú nesporné výhody nielen v širokej škále vzorov a imitácií, ale aj prírodných materiálov. Majú tiež veľmi dobré úžitkové vlastnosti: izolujú zvuk, sú teplé a príjemné na dotyk. Výhodná cena a nízke nároky na údržbu ich začínajú vracať na výslnie aj v iných interiéroch.

Podlahová krytina na báze plastu sa odporúča vyhotoviť s vyťahovaným soklom na stenu, a to aj v prípade kombinácii s keramickým obkladom. Na podlahe sa tak vytvorí vodenepriepustná vanička s oblými rohmi, ktorá sa jednoducho udržiava.

Nižší štandard, ale pritom funkčne prepracované riešenia ponúkajú plastové stenové krytiny, z ktorých voda steká cez vytiahnutý sokel protišmykovej podlahy na báze plastu do špeciálne konštruovaného odtoku, takzvanej guľôčky.

Takéto riešenia uvítajú najmä zdravotnícke zariadenia, ktoré sú charakteristické zvýšenými požiadavkami na hygienu. Pre častú a jednoduchú dezinfekciu je výhodné mať povrchy stien a podláh bez škár. Pre bezproblémovú údržbu a dlhú životnosť je nevyhnutná precízna príprava podkladu.

Ako si správne vybrať
Ak zákazník hľadá poctivú realizačnú spoločnosť alebo zhotovovateľa na kompletné kladenie podlahových krytín nielen v kúpeľni, ale v celej domácnosti, mal by osloviť odborne zdatné spoločnosti s niekoľkoročnými profesijnými skúsenosťami a viacerými referenciami. Väčšinu kvalitných firiem a remeselníkov združuje stavovská organizácia Cech podlahárov Slovenska.

Členovia cechu majú široký prehľad o ponuke a trendoch na trhu podlahových krytín. Každý podlahár preferuje rôzne materiálové riešenia a špecializuje sa na iný druh podláh. V oblasti svojej odbornej kompetencie vám člen cechu určite spoľahlivo poradí s výberom správnej krytiny.