Okná & dvere: Riešenia prispôsobujeme ľuďom...
Galéria(3)

Okná & dvere: Riešenia prispôsobujeme ľuďom…

Partneri sekcie:

Zvykli sme si okenné systémy a teda okná rozdeľovať do materiálových skupín. Oknárske firmy sa väčšinou zameriavajú na jednu z nich (drevo, plast alebo hliník). Ak im zadáte požiadavku, spravia komplexnú ponuku na jednej materiálovej báze. Často sa snažia prispôsobiť výrobky možnostiam materiálu. Môže sa teda stať, že na Vašom nádhernom a vysnívanom dome máte okná, ktoré sú síce po technickej stránke v poriadku, ale od pôvodne navrhovaných sú na míle vzdialené...  — Komerčná prezentácia spoločnosti KALYPSO, s. r. o. —

V Kalypse tieto problémy minimalizujeme, pretože k ponukám pristupujeme individuálne. Keďže pracujeme s viacerými materiálovými skupinami, nemáme potrebu prispôsobovať požiadavky klientov jednému materiálu, ale práve naopak. Podľa požiadaviek, ktoré má okno spĺňať, navrhujeme materiál, z ktorého by malo byť vyrobené. Ak nie je možné vyrobiť ho napríklad z plastu, ponúkneme riešenie z hliníka. Jednoducho zadáte svoje požiadavky a na základe nich Vám navrhneme produkt.

Môže sa teda stať, že okná do ulice budú plastové, vchodové dvere a prechod do záhrady či zasklenie bazéna zase z hliníka?

Áno. Znie to možno trocha nezvyčajne, avšak jedine tento spôsob riešenia umožňuje zabezpečiť väčšinu požiadaviek architekta, ktorý Vám navrhol dom, zrejme podľa vašich predstáv. Netreba sa obávať ani výsledného efektu. Zladenie všetkých prvkov je vec, s ktorou sa vo firme KALYPSO radi pohráme. Len ťažko zistíte rozdiely medzi oknami z rôznych materiálov, pretože farebne aj rozmerovo sa dajú výborne kombinovať.

Prečo však majú byť okná na mojom dome z rozličných materiálov?

Každá miestnosť v dome má iné dispozičné riešenie, preto sa aj jednotlivé okenné či dverné prvky musia odlišovať, či už rozmerovými požiadavkami, potrebou vetrania jednotlivých miestností, predpokladaným spôsobom užívania alebo namáhania materiálu. Ako príklad si porovnajme používanie okna a vchodových dverí. Zistíme, že ani tie najpoužívanejšie okná sa nedajú porovnať s namáhaním vchodových dverí, ktoré každý obyvateľ domu použije niekoľkokrát denne a povedzme si, že ani spôsob akým s nimi narábame sa nedá porovnať. Nemalý vplyv na to, aký materiál by sme mali použiť na okná či dvere, má aj bezpečnosť domu či jeho orientácia na svetové strany.

Môžeme to vysvetliť?

Časté sú napríklad požiadavky na ťažké bezpečnostné lepené sklá – pre bezpečnosť domov hlavne na prízemí. Tu je nutné použiť materiál aj kovanie, ktoré bude bezpečne fungovať a nebude potrebný neustály servis a nastavovanie otváraných častí.

Keď už sme pri sklách, ako vyberiem to správne?

Jedným z hlavných parametrov dobrého okna je, samozrejme, vhodné izolačné zasklenie. Je lepšie nechať výber zasklenia na odborníka a poradiť sa so skúseným technikom. Nové trendy totiž zasahujú aj do tejto oblasti a riešenia, ktoré sa nám zdajú ideálne, také už z pohľadu nových technológií nemusia byť. Netreba sa báť napríklad izolačných trojskiel. Práve tento smer sa javí ako cesta budúcnosti, keďže s tepelnoizolačnými parametrami dvojskiel sme zrejme dosiahli vrchol a ďalšie zlepšovanie treba hľadať inde. Pri výbere nových okien je preto vhodné osloviť firmu, ktorá vám aj v tomto smere vie ponúknuť alternatívy.

A čo detaily, zladenie doplnkov a farebné vyhotovenia, nemusím sa obávať zlého výsledného efektu?

Ani pri vzájomnom zladení jednotlivých rozmerových a farebných detailov sa nespoliehame vo firme KALYPSO na náhodu. Roky praxe a skúseností nás učia pohrať sa s každou výzvou tak, aby zákazník odišiel s tým najlepším možným riešením. Nie je preto podstatné, aké okná, dvere alebo fasádu ste si nakoniec vybrali, vedzte, že starostlivosť o zákazníka a objednávku pocítite v každom prípade.

Myslím, že hlavne stavebné firmy u nás oceňujú výhody komplexnej ponuky, v ktorej sú riešenia „pod jednou strechou“ obrovským šetrením času. Význam však majú aj pre jednotlivcov, ktorí si stavajú rodinné domy. Tu sa totiž stále častejšie objavujú veľkorysé riešenia presklení (predovšetkým zo strany záhrad), veľké fasády cez dve a viac podlaží. Ich súčasťou bývajú posuvné či skladacie systémy s takmer bezbariérovým prechodom medzi interiérom a exteriérom, kde je už použitie hliníkových systémov a bezpečnostných zasklení podmienkou. Ostatné okenné konštrukcie domu môžu byť pritom na inej materiálovej báze. V kombinácií rôznych systémov tak nachádzame aj možnosť šetriť množstvo finančných prostriedkov pri zachovaní vysokej užívateľskej hodnoty produktu.

Odpovedala: Adriana Boorová, marketingové oddelenie

Bližšie informácie získate na www.matporiadneokno.sk