Obnova strechy víkendovej chaty
Strecha patrí k najnamáhanejším konštrukciám domu. Dennodenne musí bojovať so svojimi nepriateľmi, ktorými sú poveternostné vplyvy a čas. Tento zápas sa však často končí práve prehrou strechy. Keďže kompletná výmena strešnej krytiny je nákladnou investíciou, už pri prvotných príznakoch jej poškodenia sa treba poobzerať po vhodnom spôsobe rekonštrukcie.
Poškodenú šikmú strechu musí riešiť nejeden rodinný dom či chalupa. Aj majiteľa murovanej jednopodlažnej chaty v Malej Lehote v časti Debnárov štál oberala o dokonalú pohodu stará a miestami už zatekajúca strecha. Eternitové šablóny jednak prestali plniť svoju primárnu funkciu ochrancu pred dažďom a vlhkosťou, jednak stratili zo svojho príjemného vzhľadu.Renovácia bez odstránenia pôvodnej krytiny
Už niekoľko týždňov však majiteľ chaty v Malej Lehote môže plnohodnotne využívať všetky pôžitky svojho víkendového obydlia. K jeho užívateľskému komfortu prispela efektívna a pritom cenovo nenáročná obnova strechy. Chatu zdobí nová krytina, ktorá streche vrátila jej stratený pôvab. „Navrhli sme rekonštrukciu s asfaltovou krytinou s 3D efektom. Ide o účinný spôsob opravy strechy bez nákladnej demontáže pôvodných eternitových šablón. Daný spôsob obnovy nebol majiteľovi neznámy, preto sme ho nemuseli dlho presviedčať,“ hovorí Ján Perniš z firmy ROPE-TECH, s. r. o., ktorá rekonštrukciu realizovala. Opravou strechy s touto asfaltovou krytinou sa jej životnosť predĺži o ďalších 25 až 30 rokov.
Na rekonštrukciu starej strechy chaty v Malej Lehote sa použilo 295 m2 zvoleného materiálu. Keďže tento spôsob renovácie si nevyžaduje odstránenie pôvodnej krytiny, strechu sa podarilo opraviť už v priebehu piatich dní. „S asfaltovou krytinou s 3D efektom sme strechu rekonštruovali po prvýkrát, obnova však bola bez komplikácií. Aplikácia asfaltovej krytiny totiž nie je náročná ani zdĺhavá, musí sa však vložiť do rúk odborne vyškolenej realizačnej firmy a treba postupovať podľa aplikačného návodu výrobcu,“ zdôrazňuje J. Perniš. Pred začiatkom renovácie šikmej strechy sa z pôvodnej strechy najskôr odstránili nečistoty. Po následnej montáži klampiarskych prvkov a odkvapov sa natavila asfaltová krytina priamo na eternitové šablóny. Na zjednotenie nasiakavosti podkladu a lepšiu priľnavosť asfaltovej krytiny k podkladu sa odporúča podklad pred samotnou aplikáciou krytiny ošetriť penetračným náterom. Keďže asfaltová krytina má na spodnej strane hmotu modifikovanú SBS kaučukom, ktorú netreba nahrievať až do tekutého stavu, na dosiahnutie trvalého spojenia s podkladom stačila krátkodobá tepelná aktivácia. Krytina sa ukladala kolmo na odkvap, pričom osobitnú pozornosť venovala realizačná firma z Prievidze spojeniu krytiny s klampiarskymi prvkami odkvapu či s okrajom strechy. Práve tieto spoje musia byť maximálne vodotesné.
Rekonštrukcia rôznych typov strešných krytín
Asfaltová krytina, ktorá sa použila na opravu strechy chaty v Malej Lehote, sa dá pohodlne aplikovať nielen na eternitové šablóny, ale aj na strechy s asfaltovými šindľami či asfaltovanými pásmi. Ide o celistvú a homogénnu krytinu, ktorá sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti vode a zároveň stabilitou proti UV žiareniu. Nosná vložka krytiny je vyrobená z kombinovanej sklenenej rohože spevnenej mriežkou z vysokokvalitných sklených vlákien. Hydroizolačná krytina modifikovaná SBS kaučukom má dobré mechanické vlastnosti a tiež vysokú pevnosť v ťahu. Patrí do triedy výrobkov, ktoré sú podľa európskeho klasifikačného systému odolné proti vonkajšiemu ohňu BROOF (t1). Keďže asfaltová krytina má hrúbku štyri milimetre, tlmí aj nepríjemné bubnovanie dažďových kvapiek. Nízka hmotnosť krytiny, ktorá je menej ako 5 kg/m2, umožňuje jej využitie aj na strechách so slabšou nosnou konštrukciou.
Dva spôsoby ukladania asfaltovej krytiny
Eternitová strecha chaty v Malej Lehote prišla po určitom čase nielen o svoje funkčné vlastnosti, ale aj o pôvab. Odžité roky boli na nej už jasne vidieť, pôsobila ošarpane a neudržiavane. Rekonštrukcia pomocou asfaltovej krytiny jej však prinavrátila stratený šarm a atraktívny vzhľad. Na tejto krytine majiteľ ocenil jej 3D efekt, ktorý vzniká kombináciou troch farieb hrubozrnného minerálneho posypu a z diaľky vytvára dojem klasickej škridly. Pri výbere vhodnej farby uprednostnil hnedý odtieň, aby strecha poľahky zapadla do okolitej prírody. Zvoleným ukladaním krytiny oblúkmi nahor docielil, že strecha chaty dostala nádych južanskej architektúry. S danou asfaltovou krytinou však možno vytvoriť až dva vizuálne efekty. Ak sa krytina ukladá oblúkmi nadol, získa strecha dizajn tradičnej skladanej krytiny. Na rozdiel od nej však cez tento typ krytiny neprenikne do podstrešného priestoru žiadna voda, a to ani počas samotnej opravy.
TEXT: Ing. Pavol Pekar
FOTO: Icopal
Ing. Pavol Pekar je produktovým manažérom spoločnosti Icopal a.s.
Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály.