image 82448 25 v1
Galéria(5)

Drevené alebo plastové okná

Partneri sekcie:

Ktoré okná je lepšie si kúpiť: tie lacnejšie plastové okná alebo investovať do rokmi prevereného dreva? Obe varianty sú správne. Či už si kúpite drevené alebo plastové okná, vždy je treba uvedomiť si, čo od okien očakávame a kde si ich kúpime.

drevena okna kategorie2
ALFA barva zlaty dub Zdikov 384 72
Natura78 Tresen Vavrova955 Kolin 28002
PVC okna

Plastové okná nie sú iba lacnejšie

Plastové okna sú stále najžiadanejšie. Zďaleka to nie je dané len ich cenovou výhodnosťou. Veľkou prednosťou je ich bezúdržbovosť, nie je treba zaoberať sa starostlivosťou o ich povrchovú úpravu, a to platí ako pre biele plastové okná, tak aj pre plastové okná vo farebnom vyhotovení. Stačí ich umyť a podľa návodu sa postarať o kovanie, to je starostlivosť, ktorú vyžadujú všetky moderné okná. Pokiaľ si kúpite kvalitné plastové okná, budú slúžiť bez problému desiatky rokov.

Tepelno-izolačné vlastnosti okien sú snáď najviac sledovaným parametrom, a to sa týka ako plastových tak aj drevených okien. V oboch vyhotoveniach sú na tunajšom trhu ponúkané varianty, ktoré sú vhodné pre bežné stavby i pre stavby v pasívnom štandarde, kde sú na tieto prvky kladené podstatne prísnejšie nároky.

Výber okien nie je možné ale obmedzovať len na výber profilového systému, a to platí ako u drevených, tak aj plastových okien. Je treba zvoliť si aj vhodné zasklenie, to vždy tvorí podstatnú časť okna, a preto má na tepelno-izolačné vlastnosti zásadný vplyv.

Kvalita drevených okien

Kvalita drevených okien je daná ich povrchovou úpravou. Tá rozhoduje o tom, koľko starostlivosti im budete musieť venovať pri údržbe. „VEKRA vyrába drevené okná dielcovou metódou. Najprv sú jednotlivé opracované diely okien hĺbkovo impregnované, potom je zostavené celé okno a sú nanášané vrstvy farebného základu a ochrannej lazúry,“ hovorí J. Scheidel, technický manažér značky VEKRA. „Technológii povrchovej úpravy venujeme mimoriadnu pozornosť, preto u drevených okien VEKRA stačí len jednoduchá údržba,“ dodáva J. Scheidel.

Drevené okná sú vyrobené z lepených eurohranolov, vďaka nim majú výborné tepelno-izolačné vlastnosti a taktiež perfektnú tvarovú stabilitu. Drevené okná je možné vyrábať aj vo veľkých rozmeroch i v atypickom tvarovom vyhotovení. Stávkou na istotu sú drevené okna v prípade, že potrebujete riešiť veľké rozmery okien či presklené plochy, ako priechody na terasu či balkón.

Ako vyberať plastové okná

Kvalita plastových okien sa skrýva vnútri profilového systému a poznáte ju často až po dlhšej dobe používania. Plastové okná by mali byť vždy dobre vystužené oceľovou výstuhou či riešené tak, aby poskytovali maximálnu tvarovú stabilitu. Tá je dôležitá hlavne u veľkých okien či dverí na terasu.
Vždy zvažujte, kde budú plastové okná slúžiť. Pokiaľ potrebujete svoj byt viac chrániť pred vonkajším hlukom, väčšou záťažou vetrom či hnaným dažďom, je dobré kúpiť si profilový systém plastových okien so stredovým tesnením. Venujte pozornosť aj možnostiam špeciálneho protihlukového či bezpečnostného zasklenia, prípadne aj ďalším bezpečnostným prvkom okien. Nezabúdajte ani na vhodné vonkajšie či vnútorne tienenie. Pokiaľ vyriešite tieto otázky už pri zakúpení okien, ušetríte si starosti aj peniaze.

www.oknavekra.sk

ZDROJ: PR článok spoločnosti Window holding a.s.