Pohľad na rokovanie BD 2018 počas otvorenia konferencie

Betonárske dni 2018

Partneri sekcie:

V dňoch 8. a 9.11.2018 sa v bratislavskom hoteli Austria Trend uskutočnil 12. ročník konferencie Betonárske dní (BD). Hotel potvrdil dobrú atmosféru, bezchybný servis a zážitkovú stravu. Aj napriek tomu, že sa v máji tohto roku v Žiline uskutočnila Celoslovenská konferencia fib „Betón na Slovensku 2014 – 2018 sa organizátorom podarilo pripraviť bohatý a zaujímavý program.

Generálni partneri BD 2018 Amberg Eng. Slovakia, Doka, Doprastav, Dopravoprojekt, Geoconsult, Peri, SKSI, Strabag Pozemné a inžinierske staviteľstvo a Váhostav-SK-Prefa svojou podporou umožnili zachovať vysokú odbornú a spoločenskú úroveň stretnutia betonárskych odborníkov.

V dňoch 8. a 9.11.2018 sa v bratislavskom hoteli Austria Trend uskutočnil 12. ročník konferencie Betonárske dní (BD). Hotel potvrdil dobrú atmosféru, bezchybný servis a zážitkovú stravu. Aj napriek tomu, že sa v máji tohto roku v Žiline uskutočnila Celoslovenská konferencia fib „Betón na Slovensku 2014 – 2018 sa organizátorom podarilo pripraviť bohatý a zaujímavý program. Generálni partneri BD 2018 Amberg Eng. Slovakia, Doka, Doprastav, Dopravoprojekt, Geoconsult, Peri, SKSI, Strabag Pozemné a inžinierske staviteľstvo a Váhostav-SK-Prefa svojou podporou umožnili zachovať vysokú odbornú a spoločenskú úroveň stretnutia betonárskych odborníkov.

V rámci otvorenia BD si účastníci konferencie pripomenuli sté výročia narodenia významného betonára a pedagóga prof. Jozefa Trokana († 2002). Počas pôsobenia na Slovenskej vysokej škole technickej (SVŠT) bol dekanom Stavebnej fakulty i rektorom SVŠT. V roku 1968 bol aj ministrom stavebníctva ČSSR.

Z 56 príspevkov uvedených v zborníku konferencie bolo na ústnu prezentáciu vybraných 48 príspevkov. Zaujali najmä príspevky v sekcii Hlavné referáty. Daniel Kóňa zo spoločnosti Prodis plus informoval o stavbe multifunkčného komplexu Sky Park, navrhnutý svetovým architektonickým štúdiom Zaha Hadid Architects.

Rozostavané rezidenčné veže multifunkčného komplexu Sky Park
Rozostavané rezidenčné veže multifunkčného komplexu Sky Park | Zdroj: SKY PARK by Zaha Hadid, Penta Real Estate, s. r. o.

Súbor rezidenčných a kancelárskych veží prináša do novo vznikajúceho centra Bratislavy doposiaľ nepoznanú úroveň bývania a kancelárskych priestorov. Tri obytné veže majú 31 nadzemných podlaží s celkovou výškou 103,80 m.

chvatný pohľad na Bratislavu z 30. poschodia rezidenčnej budovy
Úchvatný pohľad na Bratislavu z 30. poschodia rezidenčnej budovy |

Jaroslav Repa zo spoločnosti Stavokov Projekt referoval o stavbe dlho očakávaného nového Národného futbalového štadióna v Bratislave. Štadión sa stavia v lokalite bývalého futbalového štadióna (legendárneho Tehelného poľa), s kapacitou 22 500 divákov spĺňa najvyššie kritériá štandardov UEFA. Stavba by mala byť dokončená do konca roku 2018.

Popis nosnej konštrukcie budovy projektu budovy Varso Tower vo Varšave, ktorá s celkovou výškou 310 m bude najvyššou budovou v strednej Európe prezentoval Peter Rozložník z developerskej spoločnosti HB Reavis. Koncepčný dizajn navrhla pobočka svetoznámej architektonickej kancelárie Foster+Partners.

Pracovníci spoločnosti Tažené konstrukce predniesli informáciu o návrhu a realizácii sila na cement s obsahom 85 000 ton v areáli Považskej cementárne Ladce. Stena kruhového sila z dodatočne predpätého betónu má priemer 40,0 m a výšku 45,6 m. Jedná sa o najväčšie skladovacie silo na Slovensku.Beat Joss zo spoločnosti Hebetec predniesol príspevok o zhotovovaní vybraných mostov, kde kľúčovú úlohu zohralo zdvíhanie a posun veľkých častí mostných objektov.

Projekt PPP D4R7 v celkovej dĺžke 60 km (z toho 27 km diaľnice D4 a 32 km rýchlostnej cesty R7) je v súčasnosti najväčším infraštruktúrnym projektom v širšom európskom kontexte. Technické riešenia obsahuje približne 1100 stavebných objektov (z toho 116 mostov). Autori príspevku zo spoločnosti D4R7 Construction sa venovali najnáročnejšej ale aj najikonickejšej časti projektu – Dunajské súmostie.

V súťaži o cenu doc. Ing. Jozefa Zvaru za „Najlepšiu diplomovú prácu v oblasti betónových konštrukcií a mostov v roku 2018“, ktorú udeľuje Slovenský národný komitét fib boli vybrané a ocenené tieto diplomové práce:

  • Ľubica Targošová, SvF ŽU v Žiline – Mosty na privádzači Nižná ponad rieku Orava
  • Božena Morávková, SvF STU v Bratislave – Most na D4 cez rieku Dunaj.

Na záver BD 2018 pripravili usporiadatelia odbornú exkurziu na stavenisko multifunkčného komplexu Sky Park v Bratislave. Zaujímavou rezidenčnou budovou, ktorá z 30. poschodia poskytuje úchvatný výhľad na Bratislavu, sprevádzali a odborný výklad poskytli zástupcovia projekčnej a realizačnej firmy.

Fotogaléria a zborník z BD 2018 sú na webovej stránke: www.betonarskedni.sk

Juraj Bilčík, garant BD 2018