Okná nemusia byť nudné

image 79826 25 v1

Okná a dvere berieme skôr ako funkčný prvok. Očakávame, že budú dobre tesniť a po všetkých stránkach chrániť náš domov. Všimli ste si ale, ako okná, dvere a doplnky k nim dokážu zmeniť vzhľad domu zvonku aj zvnútra?

Pýtame sa za vás Ing. Tomčíkovej, produktovej manažérky tradičnej českej značky VEKRA.

Ako veľmi ľudia riešia dizajn okien?

Vzhľad a hlavne farba okien sú pre zákazníkov naozaj dôležité. A zďaleka nejde iba o okná, ale aj o parapety, tienenie, ale aj napríklad farebnosť okenných kľučiek. Okenné priečky napríklad úplne premenia vzhľad domu. Asi neprekvapí, že dizajnu venujú veľkú pozornosť hlavne ženy. Myslia väčšinou totiž aj na to, či okno doplnia záclonami, poprípade zvolia iba tienenie. Úplne samostatnou kategóriou sú vchodové dvere do rodinných domov, tie väčšinou zákazníci riešia úplne do detailu. Vchodové dvere sú totiž prvé, čo víta obyvateľov aj návštevníkov domu.

Väčšinou okolo seba vidím iba biele plastové okná, nie je to trochu tuctové?

Plastové okná sú u nás stále najviac žiadané. Biela farba síce prevažuje, ale rok od roku rastie dopyt po plastových oknách vo farebných dekóroch, tie totiž dokážu úplne zmeniť vzhľad domu. Stále sú veľmi populárne tzv. drevodekóry, kedy plastové okna imitujú drevo. Drevodekórov sa ponúka veľké množstvo, od svetlých odtieňov napríklad aj s výraznejšou kresbou dreva, až po tmavý odtieň mahagónu. Pokiaľ sa okno podarí, na prvý pohľad ani nemusíte spoznať, že ide o plast. V poslednej dobe ale výrazne rastie obľuba šedých plastových okien, a to hlavne do novostavieb všetkých typov. Plastové okná vo farbe antracitovej alebo čadičovej šedi totiž veľmi dobre napodobnia hliník.

Hodia sa také farby vôbec do interiéru bytu? Neobmedzuje to potom voľbu doplnkov?

Pomerne často ľudia volia farebný dekór plastových okien iba z vonkajšej strany a v interiéri nechávajú bielu, pôsobí veľmi čisto a navyše sa dobre kombinuje s bytovými doplnkami. Pokiaľ napríklad zmeníte štýl aj farebnosť nábytku nemusíte sa zaoberať ešte ladením s oknami. Je potom veľmi dobré tiež zvoliť vhodnú farbu žalúzií alebo iného tienenia a samozrejme farbu parapetov.

Ako je to s tvarom okien, dá sa aj tu vyberať?

Pokiaľ ide o tvar, tam je možné zvoliť obvykle oblé profily namiesto klasických hranatých, to samozrejme zákazníkov tiež zaujíma, ale farebnosť je všeobecne dôležitejšia. Tvar okien hrá väčšiu rolu pri drevohliníkových oknách. To je drahší produkt, kedy je na drevené okná z vonkajšej strany pripevnené hliníkové opláštenie. Tu sa na tvar kladie naozaj veľký dôraz. VEKRA ponúka hneď štyri typy dizajnu opláštenia od klasických hranatých či oblých tvarov až po variantu, kedy je krídlo celkom skryté.

Ako vyzerajú drevohliníkové okná z interiéru, tam je tiež možné zvoliť nejaké farby?

Samozrejme, drevo je možné tónovať do rôznych odtieňov, ale veľmi často si ľudia pri drevohliníkových oknách zvolia pre interiér transparentný dizajn. Drevo je tak vlastne iba ošetrené priehľadným lakom a vyzerá tak úplne prirodzene vrátane kresby dreva. Odlišnosti potom vyplývajú iba z rôzneho vzhľadu zvolenej dreviny. Okrem toho aj drevené okná môžete mať celé prevedené v transparentnom prevedení.

Spomenula ste okenné priečky, tam je asi doba najväčšej slávy už za nami, nie?

Tak úplne sa to povedať nedá. V minulosti boli veľmi populárne tzv. medziokenné priečky, najčastejšie ich poznáme v zlatom prevedení, to naozaj v súčasnosti nie je príliš veľký hit. Ale sú priečky, ako také v tzv. nalepovanom či pevnom prevedení, ktoré sa veľmi dobre uplatnia napríklad pri rekonštruovaných domoch. Tam sú pôvodné okná delené a práve priečky umožnia zachovať pôvodný vzhľad okna. Niekedy ani nie je potrebné deliť veľké okná na menšie, ktoré sa spojujú do zostáv. Možností ako využiť priečky je naozaj veľa.

Ešte sme nehovorili o doplnkoch, z čoho je možné vyberať?

Farby parapetov vonkajších aj vnútorných, farby kľučiek, sietí proti hmyzu, všade tam nájdete veľa možností z čoho vyberať. Pri výbere hrá hlavnú rolu celkový vzhľad a farebnosť domu ako zvonku, tak z interiéru. Väčšinou je to tak, že Vám dodávateľ ponúkne tienenie, parapety, aj kľučky prispôsobené zvolenej farbe okien. Ale môžete si samozrejme zvoliť vlastnú kombináciu. Odporučila by som každopádne navštíviť dodávateľa a prezrieť si vzorky. Fotografie môžu farby skresliť a tak výsledný efekt nemusí byť vždy taký, ako očakávame.

Spomenula ste, že ľudia veľmi starostlivo vyberajú tiež vchodové dvere. O nich si povieme niekedy nabudúce.

ZDROJ: PR článok spoločnosti Window holding a.s.