Partneri sekcie:

Dverové systémy v interiéroch II

dverove systemy v interieroch ii

Posuvné dverové systémy predstavujú efektívne riešenie výplní stavebných otvorov. Ich výhodou je hlavne podstatné zjednodušenie dispozície interiéru, ale aj zjednotenie dizajnu dverí s celkovým výtvarným poňatím interiéru. Nie vždy je však možné riešenie prostredníctvom stavebných puzdier so zasúvacími dverami.

Hlavne v prípade, keď ide o rekonštrukciu, pri ktorej z rôznych dôvodov nemožno zasahovať do konštrukcie priečok, je vhodné využiť posuvné systémy s montážou na stenu. Tento systém znamená zároveň úsporu – investičnú aj časovú. I v tomto prípade je k dispozícii niekoľko variantov, ktoré sa odlišujú nosnosťou, spôsobom montáže, doplnkovou výbavou, komfortom používania a v neposlednom rade aj cenou.

Dizajn pre náročných

Ak chce klient v byte či dome kombinovať drevené a celosklenené dvere, nastáva problém, ako obidva posuvné systémy vzhľadovo zladiť. Rovnaká otázka sa môže riešiť v prípade, keď sa na každé dvere v interiéri kladú iné požiadavky, napríklad na funkčnosť či rôzne záťaže dverových krídel. Potom prichádza problém, kde dizajnovo zodpovedajúci sortiment od rôznych dodávateľov zohnať.

Výhodou je, ak môže architekt siahnuť po systéme, ktorého variabilný dizajn umožňuje začlenenie takmer do akéhokoľvek moderného interiéru. Nevýhodou sú pritom hlavne nižšie hodnoty zvukovej izolácie.

Posuvné systémy sa skladajú z pojazdovej koľajnice a vozíkov, na ktorých je zavesené posuvné krídlo. Tieto systémy ponúkajú kompletný sortiment kovaní na posuvné dvere zo skla či dreva. Posuvné systémy sú vhodné do celoskenených konštrukcií použitých v interiéroch na komfortné bývanie aj v reprezentatívnych kancelárskych priestoroch.

Tieto priestory môže oživiť a prevzdušniť sklenená stena, súčasťou ktorej sú sklenené posuvné dvere. Rovnako možno posuvné systémy využívať aj v budovách s vyššími nárokmi na bezbariérovú prevádzku.

Ako vybrať vhodný systém

Pri výbere vhodného riešenia do konkrétneho interiéru je potrebné brať do úvahy niekoľko faktov. Najdôležitejšie sú veľkosť budúceho dverového krídla a jeho materiál. Tie určia predpokladanú hmotnosť dverí. Kvalitné systémy zvládnu drevenú aj celosklenenú výplň krídla, rozdiel je iba v príchytkách a kovaní.

Druhým rozhodujúcim faktorom je možnosť ukotvenia kovania – zložitejšie systémy sa dajú inštalovať na stenu (nad stavebný otvor) aj na strop. Toto riešenie je vhodné predovšetkým do moderných interiérov, v ktorých sa využíva atraktívne prepojenie priestorov cez stavebné otvory na celú výšku miestnosti. Kotvenie do stropu je vhodnejšie aj v prípade ľahkých priečok (napríklad sklenených). V prípade, že stena nie úplne rovná, možno systém podložiť vyrovnávacou lištou.

Treťou charakteristikou, na ktorú treba pri navrhovaníprihliadať, je prístup k samotnému kovaniu. Do systému TRIX ZERO sa dverové krídlo nasadzuje zboku, systém TRIX ONE umožňuje montáž nasadením zboku aj spredu a systém TRIX HEAVY sa montuje spredu bez nutnosti bočného prístupu. Pri systémoch J.A.P. Slovakia: teda nehrá žiadnu úlohu fakt, či ide o kombináciu jedného krídla s pevnou stenou, alebo o dvojkrídlové vyhotovenie – príslušenstvo sa dodáva podľa konkrétneho návrhu architekta.

Variabilita dizajnu

Napriek tomu, že posuvné dvere patria predovšetkým do moderných interiérov, aj tu možno uvažovať o viacerých variantoch tak, aby zodpovedali konkrétnemu dezénovému vyhotoveniu krídel i celkovému poňatiu interiéru. Čelné lišty sú k dispozícii so šírkou 5 až 9 cm. Základnými materiálmi sú hliník a kefovaný nerez. Jedno dverové krídlo môže vážiť od 45 do 90 kg. Špecifickým nárokom vyhovujú zvláštne kovania (v ponuke J.A.P. Slovakia označené ako ROLLO), ktoré vedú dverové krídlo po nerezovej tyči s priemerom 2,5 cm.

Komfortné používanie i montáž

Posuvné systémy J.A.P. Slovakia umožňujú pre ešte komfortnejšie používanie aj inštaláciu synchrónneho otvárania dverových krídel alebo montáž „brzdy“ – tichého dorazu (výnimkou je základný systém TRIX ZERO).

TEXT: Petr Paksi
FOTO: archív J.A.P. Slovakia

Zdroj: PR článok spoločnosti J.A.P. Slovakia

–>–>