image 86152 25 v2
Galéria(3)

Bez dreva si strešné okná už nemožno predstaviť

Partneri sekcie:

Denné svetlo je dôležitou súčasťou zdravého interiéru. Aj napriek tomu je problémom mnohých stavieb malé množstvo okien a iných presklených plôch. Práve v tomto ohľade ponúkajú výhodu strešné okná. Do interiéru totiž privedú až dvakrát viac denného svetla ako fasádne okná.

115694 01 XXL
119096 02 XXL
126539 01 XXL

Prostredníctvom strešných okien prichádza prirodzené svetlo do obytných podkroví, no výrazným trendom v súčasnosti je ich inštalácia do striech jednopodlažných domov. V kombinácii s fasádnymi oknami tak dokážu presvetliť hlbšie časti obytných miestností.

Na materiáli záleží

Drevo a plast – to sú dva základné materiály, ktoré sú primárnymi možnosťami na trhu s oknami. Plastové okná sú lacnejšie ako drevené a investor má menej starostí s ich údržbou. Oproti tomu stojí drevo, ktoré, aj keď si vyžaduje istú údržbu a je drahšie, je väčším lákadlom. Akémukoľvek interiéru dodáva hrejivý pocit a má výborné tepelno-izolačné vlastnosti.

Spoločnosť VELUX už 75 rokov vyrába drevené strešné okná. „Drevené strešné okná VELUX stačí raz za päť rokov natrieť akrylátovým lakom, ktorý je riediteľný vodou a súčasne šetrný k životnému prostrediu,“ hovorí produktový manažér spoločnosti VELUX, Ing. Tomáš Švec.

Súčasné technológie zlepšujú mechanické a fyzikálne vlastnosti dreva. Nízky súčiniteľ teplotnej dĺžkovej rozťažnosti dreva zaručuje, že ani pri výkyvoch exteriérových teplôt  nezmení svoj tvar. Strešné okná sa nedeformujú a nedochádza ani k narušeniu ich izolačných schopností.

Bezúdržbové strešné okná VELUX – drevo, o ktoré sa netreba starať

Trendom v oblasti stavebníctva je tiež vytváranie kombinácií rôznych materiálov, tzv. kompozitov. Spoločnosť VELUX sa rozhodla skombinovať drevený základ strešných okien a obohatiť ich o plast, čím vznikli bezúdržbové strešné okná VELUX.

Bezúdržbové strešné okno VELUX kombinuje vysoko kvalitné materiály: tradičné drevené jadro a vodotesnú vrstvu z odolného polyuretánu, hrubú tri až päť milimetrov. „Jadro je vyrobené z tepelne upraveného dreva TMT – Thermal modified timber. To je počas výroby zahrievané na 175°C, aby vlhkosť v dreve bola nahradená vzduchom, ktorý je efektívnejší izolant. Takto upravené drevo je zároveň viac odolné proti rôznym ochoreniam a súčasne sa nekrúti, ani nedeformuje,“ vysvetľuje Tomáš Švec.

Súčasťou polyuretánovej vrstvy je aj biely lak s UV filtrom, vďaka ktorému ostáva povrchová vrstva biela aj počas pôsobenia slnečného žiarenia. Okno ďalej netreba lakovať, ani sa oň špeciálne starať – strešné okno si zachováva moderný a estetický vzhľad. Povrch je odolný voči poškriabaniu a nedovoľuje usádzaniu špiny v rohoch. Keďže je rám okna z jedného liateho kusu, zbytočné sú aj obavy o zatekanie do jadra.

Praktické využitie si nájdu bezúdržbové strešné okná v priestoroch so zvýšeným výskytom vlhkosti – ako sú kuchyne alebo kúpeľne. Zároveň sú obohatené o výnimočný systém izolácie ThermoTechnology™. V kombinácii so špeciálnym tesnením kvôli lepšej vzduchotesnosti ponúka okno vyššiu energetickú účinnosť a udržiava tak miestnosť v teple.

Tepelne upravené drevené jadro je odolnejšie proti krúteniu, deformácii i ochoreniam dreva

www.velux.sk/3sklo

ZDROJ: PR článok spoločnosti Velux Slovensko spol. s r.o.