Partneri sekcie:

Bez dreva si strešné okná už nemožno predstaviť

image 86152 25 v2

Denné svetlo je dôležitou súčasťou zdravého interiéru. Aj napriek tomu je problémom mnohých stavieb malé množstvo okien a iných presklených plôch. Práve v tomto ohľade ponúkajú výhodu strešné okná. Do interiéru totiž privedú až dvakrát viac denného svetla ako fasádne okná.

Prostredníctvom strešných okien prichádza prirodzené svetlo do obytných podkroví, no výrazným trendom v súčasnosti je ich inštalácia do striech jednopodlažných domov. V kombinácii s fasádnymi oknami tak dokážu presvetliť hlbšie časti obytných miestností.

Na materiáli záleží

Drevo a plast – to sú dva základné materiály, ktoré sú primárnymi možnosťami na trhu s oknami. Plastové okná sú lacnejšie ako drevené a investor má menej starostí s ich údržbou. Oproti tomu stojí drevo, ktoré, aj keď si vyžaduje istú údržbu a je drahšie, je väčším lákadlom. Akémukoľvek interiéru dodáva hrejivý pocit a má výborné tepelno-izolačné vlastnosti.

Spoločnosť VELUX už 75 rokov vyrába drevené strešné okná. „Drevené strešné okná VELUX stačí raz za päť rokov natrieť akrylátovým lakom, ktorý je riediteľný vodou a súčasne šetrný k životnému prostrediu,“ hovorí produktový manažér spoločnosti VELUX, Ing. Tomáš Švec.

Súčasné technológie zlepšujú mechanické a fyzikálne vlastnosti dreva. Nízky súčiniteľ teplotnej dĺžkovej rozťažnosti dreva zaručuje, že ani pri výkyvoch exteriérových teplôt  nezmení svoj tvar. Strešné okná sa nedeformujú a nedochádza ani k narušeniu ich izolačných schopností.

Bezúdržbové strešné okná VELUX – drevo, o ktoré sa netreba starať

Trendom v oblasti stavebníctva je tiež vytváranie kombinácií rôznych materiálov, tzv. kompozitov. Spoločnosť VELUX sa rozhodla skombinovať drevený základ strešných okien a obohatiť ich o plast, čím vznikli bezúdržbové strešné okná VELUX.

Bezúdržbové strešné okno VELUX kombinuje vysoko kvalitné materiály: tradičné drevené jadro a vodotesnú vrstvu z odolného polyuretánu, hrubú tri až päť milimetrov. „Jadro je vyrobené z tepelne upraveného dreva TMT – Thermal modified timber. To je počas výroby zahrievané na 175°C, aby vlhkosť v dreve bola nahradená vzduchom, ktorý je efektívnejší izolant. Takto upravené drevo je zároveň viac odolné proti rôznym ochoreniam a súčasne sa nekrúti, ani nedeformuje,“ vysvetľuje Tomáš Švec.

Súčasťou polyuretánovej vrstvy je aj biely lak s UV filtrom, vďaka ktorému ostáva povrchová vrstva biela aj počas pôsobenia slnečného žiarenia. Okno ďalej netreba lakovať, ani sa oň špeciálne starať – strešné okno si zachováva moderný a estetický vzhľad. Povrch je odolný voči poškriabaniu a nedovoľuje usádzaniu špiny v rohoch. Keďže je rám okna z jedného liateho kusu, zbytočné sú aj obavy o zatekanie do jadra.

Praktické využitie si nájdu bezúdržbové strešné okná v priestoroch so zvýšeným výskytom vlhkosti – ako sú kuchyne alebo kúpeľne. Zároveň sú obohatené o výnimočný systém izolácie ThermoTechnology™. V kombinácii so špeciálnym tesnením kvôli lepšej vzduchotesnosti ponúka okno vyššiu energetickú účinnosť a udržiava tak miestnosť v teple.

Tepelne upravené drevené jadro je odolnejšie proti krúteniu, deformácii i ochoreniam dreva

www.velux.sk/3sklo

ZDROJ: PR článok spoločnosti Velux Slovensko spol. s r.o.