ako si udrzat pohodlie a teplo domova
Galéria(6)

Ako si udržať pohodlie a teplo domova

Partneri sekcie:

Sklenené plochy tvoriace opláštenie budov sa neustále zväčšujú. Kým v minulosti sa sklo používalo najmä pre svoju priehľadnosť, teraz ponúka aj rad ďalších vlastností, a teda aj rastúcu škálu funkcií: tepelnú izoláciu, ochranu proti slnečnému žiareniu, bezpečnosť aj estetický aspekt. Spoločnosť AGC dnes vyrába širokú škálu mimoriadne výkonných produktov, určených do rezidencií. Ide najmä o izolačné dvojsklá Thermobel a izolačné trojsklá Thermobel TG. Pri výbere zasklenia je vhodné pamätať na určité parametre tak, aby výkon skla vyhovoval vašim potrebám. Najviac treba zohľadniť tepelnoizolačné vlastnosti a ochranu proti slnečnému žiareniu, vzhľad, protihlukovú izoláciu a bezpečnosť. Podľa požiadaviek možno zvoliť to najlepšie možné zloženie (či už ide o izolačné dvojsklo, alebo trojsko), ktoré bude spĺňať požadované kritériá.

ako si udrzat pohodlie a teplo domova 5945 big image
cambron ginst 021 f39v2 big image
corvelyn lip08 f39v2 big image
avion f39v2 big image
a3 c045 f39v2 big image
c0o0097 f39v2 big image

Tepelná izolácia a protislnečná ochrana

V závislosti od orientácie skla, klimatických podmienok danej oblasti a vašich požiadaviek na izoláciu si možno vybrať zo širokej škály úrovne ochrany. Zákazníci, ktorí majú v úmysle postaviť pasívny dom alebo dom s vysokou energetickou účinnosťou, zvyčajne volia izolačné trojsklá, napríklad Thermobel TG TRI.

Izolačné trojsklá sú riešením, ktorým sa dosiahne najvyššia úroveň tepelnej izolácie pri súčasnom udržaní vynikajúcich parametrov svetelnej priepustnosti. V takých prípadoch by sme mali voliť sklá s hodnotou súčiniteľa prechodu tepla Ug nižšou než 0,8 W/(m2 . K) a solárnym faktorom vyšším ako 60 %. Netreba sa obávať prípadného prehrievania v letných mesiacoch. Pasívna stavba je naprojektovaná tak, aby svojím tvarom automaticky riešila aj otázku zatienenia. S izolačným trojsklom Thermobel TG možno udržať náklady na energiu pod kontrolou pri dosiahnutí najvyšších izolačných štandardov (s nízkymi hodnotami Ug = 0,7 – 0,5 W/(m2 . K)). 

Úroveň bezpečnosti

V závislosti od použitia poskytujú niektoré sklá vyššiu úroveň bezpečnosti. Na zvýšenie pevnosti skla a/alebo zníženie rizika v prípade úrazu sa zväčša používajú dva typy skiel:

  • Tepelne tvrdené sklá, ktoré vykazujú tri dôležité prednosti: viac odolávajú mechanickým vplyvom, sú odolnejšie proti tepelným šokom a v prípade prasknutia sa rozbijú na malé, neostré úlomky.
  • Vrstvené bezpečnostné sklá Stratobel, pri ktorých sú sklenené tabule oddelené jednou alebo viacerými fóliami z PVB, vďaka čomu poskytujú najvyššiu možnú úroveň bezpečnosti. Len veľmi ťažko sa dajú rozbiť. Ak sklo predsa len praskne, jeho úlomky ostanú prichytené k fólii z PVB.

Nech už sú vaše požiadavky na izolačné zasklenie akékoľvek, možno im čo najlepšie vyhovieť vďaka presnej špecifikácii vašich potrieb. Spoločnosť AGC ustavične vyvíja sortiment svojich produktov tak, aby vyhovela všetkým vašim požiadavkám.

Hodnota Ug

Súčiniteľ prechodu tepla (Ug) skla musí byť čo najnižší, aby energetické straty boli minimálne a tepelnoizolačné vlastnosti maximálne. Sklá s nízkym prestupom tepla tak umožňujú držať v miestnosti maximálne možné množstvo tepla.

Solárny faktor (SF)

Solárny faktor (SF) vyjadruje percento slnečnej energie, ktorá prestupuje sklom. Čím je jeho hodnota vyššia, tým viac bude schopná využiť bezplatné tepelné zisky a tým menej ju bude treba v zime vykurovať.


Svetelná priepustnosť (LT)

Svetelná priepustnosť (LT) je definovaná ako miera viditeľného svetla, ktoré prestupuje zasklením. Čím je faktor vyšší, tým viac svetla sa dostáva do miestnosti. Ak je daný parameter nižší, zväčša v popoludňajších hodinách, musíme skôr zažať svetlá.

Aby ste získali viac informácií o produktoch spoločnosti AGC Glass Europe, navštívte webové stránky www.YourGlass.com.

–>–>