Nazar Zavalidrov: „Dodáme všetko, čo možno zo žuly vyrobiť.“

01 orez
Zdroj: Zavalidrov Stone

Kameň ako tradičný, no zároveň moderný materiál je súčasťou architektúry od nepamäti. Používa sa na dekorovanie, ako aj na úpravu verejných plôch, takže je na trhu stále žiadaný. S Nazarom Zavalidrovom, konateľom spoločnosti Zavalidrov Stone, s. r. o., ktorá vyrába viaceré druhy kamennej dlažby, sme sa rozprávali o výhodách kamennej dlažby a jej využití v modernej architektúre.

Aké druhy kamennej dlažby sú súčasťou portfólia firmy Zavalidrov Stone?

Naša spoločnosť prináša na trh žulovú dlažbu a dlažobné dosky. Sú vhodné do rôznych typov nehnuteľností a ich okolia, keďže využívame viaceré spôsoby povrchovej úpravy. Možno ich využiť pri návrhu luxusnejších projektov, ako aj pri úprave okolia rodinných chát a verejných priestranstiev. Okrem toho si zákazníci môžu z portfólia našej značky vybrať aj gabrovú dlažbu, vhodnú do upršaných oblastí, či tzv. dotykové (hmatové) dlaždice, ktoré uľahčujú orientáciu nevidiacim.

02 Foto pre redakciu Nazar Zavalidrov
Nazar Zavalidrov | Zdroj: Zavalidrov Stone

Aké konkrétne metódy povrchovej úpravy využívate?

V prípade výroby dlažobných kociek nie je, samozrejme, problém rezanie, sekanie, ďalej flambovanie (zdrsňovanie pri vysokej teplote), tromlovanie (vyhladzovanie vo vibračnom bubne), na všetko máme vlastné výrobné kapacity a strojové vybavenie. Pri dlažobných doskách flambujeme, štiepame, upravujeme povrch tlakovou vodou, leštíme ich a satinujeme.

Ktoré dizajnové a funkčné prednosti vami vyrábaných dlažieb architekti najviac využívajú vo svojich projektoch?

Kamenná dlažba je v súčasnosti žiadaná hlavne pre svoju trvanlivosť a odolnosť proti vplyvom počasia a agresívnemu prostrediu, preto je vhodná hlavne do exteriéru. Keď sa správne upraví, nie je len odolná a bezpečná, lebo sa nekĺže, ale aj estetická. Rôzne štýly architektúry nie sú problém, stačí si vybrať vhodnú úpravu a farebnosť – od rustikálnych po luxusné. Udržateľnosť a ekológia sú v architektúre čoraz žiadanejšie. Výhodou našich kamenných dlažieb je, že sú z prírodného materiálu a neuvoľňujú škodliviny ani v lete.

Spomínali ste aj luxusnejšie leštené varianty. Dokáže žula opticky konkurovať napríklad mramoru?

Mramor je opticky jemnejší, oba materiály zaujmú viditeľnou štruktúrou. Hlavný rozdiel medzi mramorom a žulou z praktického hľadiska spočíva v tvrdosti a nasiakavosti. Žula je tvrdšia, menej nasiakavá, preto sa viac hodí do exteriéru a na zaťažované miesta, napr. na kuchynskú dosku. Pozícia mramoru pri dekorovaní predovšetkým interiéru je, samozrejme, nespochybniteľná. Preto aj naša spoločnosť plánuje v budúcnosti rozšíriť svoje portfólio práve o mramorové produkty.

03 JG0B3495
Zdroj: Zavalidrov Stone

Ako reagujete na netradičné požiadavky architektov, projektantov a investorov? Robíte aj zákazky na mieru alebo máte k dispozícii len katalógovú ponuku?

Samozrejme, robíme aj zákazky na mieru. Dodáme všetko, čo možno zo žuly a gabra vyrobiť. Spolupracujeme len so skúsenými remeselníkmi – umelcami v spracovaní kameňa. Tí si poradia aj s naozaj náročným zadaním. Okrem dlažby vyrábame napríklad kuchynské dosky a vane, ale vieme zhotoviť aj sochy a iné dekorácie. Všetko závisí od požiadavky klienta. Na mieru sa mu snažíme prispôsobiť aj cenu.

Dynamiku subdodávateľských reťazcov momentálne ovplyvňuje situácia v súvislosti s celosvetovou pandémiou. Mnohí sa sťažujú na nedostatok surovín, zamestnancov (hlavne zo zahraničia), predlžovanie dodacích lehôt aj zvyšovanie cien. Ako to ovplyvňuje vašu spoločnosť?

Vďaka tomu, že máme dostatok vlastných výrobných zariadení a nadštandardné vzťahy so svojimi obchodnými partnermi, zatiaľ sme výraznejšie obmedzenia nepocítili, aj keď, samozrejme, registrujeme tendencie a dynamiku trhu aj globálny vývoj ekonomiky.

Zavalidrov Stone, s. r. o.
Bajkalská 45 G

821 05 Bratislava

zavalidrovstone@gmail.com

tel: +421 2 22205 303

Advertoriál: Zavalidrov Stone, s.r.o