most cez rieku malsu
Galéria(8)

Most cez rieku Malšu

Kompletne zrekonštruovaný most cez rieku Malšu v obci Roudné neďaleko Českých Budějovíc bol nominovaný v českej súťaži Stavba roka 2010 za ohľaduplnú rekonštrukciu a zachovanie tradičnej siluety stavby so zreteľom na riešenie sieťových závesov. Získal aj cenu Ministerstva priemyslu a obchodu ČR. Autorom stavby zhotovenej na zákazku Juhočeského kraja je MOTT MACDONALD Praha, spol. s r. o.

1649 big image
3292 big image
3294 big image
3297 big image
3300 big image
3302 big image
most cez rieku malsu 5622 big image
Pôvodný most bol postavený v roku 1892. Vzhľadom na zvyšujúcu sa hustotu dopravy medzi obcami Roudné a Vidov už kapacitne ani záťažovo nevyhovoval, ale konštrukciu, hoci staršiu ako 100 rokov, už považovali za prirodzenú súčasť krajiny.

Nosnú konštrukciu tvorí dvojica oceľových oblúkov s rozpätím 35 metrov, ktoré sú a namiesto bežných masívnych ťahadiel vyplnené subtílnejšou sieťovinou z nehrdzavejúcej ocele. Konštrukcia bola zdvihnutá o 1,5 m vyššie, aby ju nepoškodila ani storočná voda. Mostovka je vyskladaná z prefabrikátov z vláknobetónu a z častí zabetónovanej oceľovej konštrukcie. Nová vozovka je nielen širšia, ale po oboch stranách boli dobudované aj chodníky na zaistenie vyššej bezpečnosti premávky.

Téma mesiaca február: MOSTY

Železobetónové podpery na brehoch sú síce masívne, ale vďaka obkladu z lomového kameňa nepôsobia v krajine cudzo, skôr celú stavbu zjemňujú. Predpokladá sa, že zaberú aj pri veľkej vode a odolajú vymieľaniu a tlaku naplavenín.

 

Ing. arch. Mária Nováková
Foto: Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství

–>–>