Mapei praxi: Tekutá malta zvládne záťaž na podlahe aj na diaľnici

Dopravný úsek D4R7 je jedným z najväčších infraštruktúrnych projektov na Slovensku. Jeho cieľom je prepojiť diaľnicu D4 a rýchlostnú cestu R7, a tým zlepšiť kvalitu dopravy v Bratislave a jej okolí. Pri výstavbe tohto projektu boli využité moderné stavebné materiály a technológie, výrobky spoločnosti Mapei nemohli chýbať.

Zo širokého sortimentu výrobkov Mapei, ktoré sa uplatnili na tejto významnej dopravnej stavbe, sa v zásadnej miere použila epoxidová malta Planigrout 300.

Zdroj: MAPEI SK

Planigrout 300 spoľahlivo upevňuje konštrukčné prvky

Tekutá trojzložková epoxidová malta je výsledkom dlhoročného vývoja v laboratóriách Mapei. Slúži na spoľahlivé na veľmi presné kotvenie. Využíva sa aj do takých konštrukčných výplní, ktoré sú vystavené napätiam, spôsobeným dynamickým zaťažením.

Planigrout 300 sa mieša s tvrdidlom a plnivom, vďaka čomu vznikne tekutá zmes. Aplikuje sa liatím do hrúbky 5 cm a tvrdne vďaka chemickej reakcii približne 8 hodín pri 23 °C. Odoláva mechanickým nárazom aj chemickým prípravkom a perfektne drží.

Zdroj: MAPEI SK

Široké spektrum možností použitia

Tento výrobok spoločnosti Mapei možno využiť pri konštrukčnom zosilnení a opravách nosníkov a stĺpov – liatím do debnenia. Napomáha k opravám poškodených dilatačných škár v priemyselných podlahách, ako aj dráh mostových žeriavov.

Používa sa na vyplnenie veľkých otvorov v betónových podlahách a vďaka svojej odolnosti je ideálnym základom pre lisy a iné ťažké zariadenia. V neposlednom rade ho možno využiť na konštrukčné upevnenie kotviacej výstuže v existujúcich konštrukciách (napr. betónové, kamenné a oceľové), ktoré sú neustále vystavené vibráciám a chemickým vplyvom.

Zdroj: MAPEI SK

Planigrout 300 je súčasťou svetovej architektúry

Epoxidová malta napomáha k stabilite stavieb po celom svete – využitie našla pri stavbe výrobných závodov, športových centier, dopravnej infraštruktúry, aj obytných budov. Najzaujímavejšími príkladmi môžu byť športové zariadenia v Švajčiarsku, metro v Dohe (Katar), Expo v Miláne (2015), či Panamský prieplav v Paname.

Ďalšie príklady možno nájsť na webovej stránke spoločnosti Mapei.

www.mapei.sk

Zdroj: PR článok MAPEI SK