Inovatívne materiály na tesnenie škár v asfaltových a betónových komunikáciách s testom kvality BAM

BIGUMA Connect
Zdroj: BIGUMA

Materiálmi firmy DGA je vyplnených už niekoľko miliónov kilometrov škár. Nájdete ich na mnohých cestách, diaľniciach, na civilných aj vojenských letiskách atď. Materiály využívajú renomované stavebné firmy pri svojej práci jednoducho preto, že sa na ne môžu spoľahnúť. Zákazníci dôverujú dlhej histórii firmy v odbore a oceňujú aj rady a podporu, ktoré firma ponúka, aby našla pre zákazníkov to pravé riešenie.

Výzva pre 21. storočie

Zmena klímy, fenomén 21. storočia, je jednou z výziev, ktorou sa zaoberá aj výrobca bitúmenových materiálov spoločnosť DGA. Extrémne prejavy počasia si vyžadujú aj aktívne riešenia v systéme hospodárenia pri výstavbe a rekonštrukciách vozoviek.

Aj v Európe sú v dôsledku zmeny klímy poveternostné podmienky čím ďalej extrémnejšie, zanechávajú stopy na cestách a kladú špeciálne požiadavky na výrobky určené na ich stavbu či rekonštrukciu. Aj preto spoločnosť pristúpila ako jedna z mála európskych producentov k výrobe produktov reflektujúcich na tieto zmeny. Chce tým tiež ukázať, že nestojí na mieste a neustále zlepšuje a posúva svoju činnosť dopredu.

BIGUMA N2 Plus
BIGUMA® – N2 Plus | Zdroj: BIGUMA

O kvalite nehovoríme, kvalitu dlhodobo testujeme

Materiály spĺňajú súčasné požiadavky na kvalitu. To ale zďaleka nie je všetko. Niektoré z nich boli v Nemecku podrobené aj testovaniu BAM. Federálny inštitút pre výskum a testovanie materiálov (BAM) je vedecký a technický ústav s najmodernejšími testovacími zariadeniami a vysokými odbornými znalosťami v oblasti testovania a vývoja materiálov.

Spolupracuje na vývoji zákonných predpisov, noriem a technických predpisov na hodnotenie látok, materiálov, štruktúr a procesov. Vývojom a overovaním analytických, testovacích a hodnotiacich metód a modelov, dát a požadovaných štandardov sa pritom zaoberá viac ako 140 rokov.

Čo je BAM test a ako prebieha

Dôležitým faktorom ovplyvňujúcim životnosť asfaltových a betónových plôch je funkčné tesnenie škár. Súčasné skúšobné metódy a normy určujú kritéria kvality materiálov podľa normy len v stave dodávky a raz po použití. Test BAM je však dlhodobým dôkazom kvality produktov aj správania materiálu za takmer skutočných poveternostných podmienok. Testovanie BAM tak predstavuje dôležitú skúšku s ohľadom na životnosť a funkčnosť použitých materiálov.

Podľa BAM je systém tesnenia škár testovaný za podmienok, ktoré sa čo najviac podobajú realite počas celého životného cyklu. Na tieto účely je tento systém vystavený v skúšobni rôznym sezónnym poveternostným podmienkam (jeseň/zima: chlad, vlhkosť, zaťaženie v ťahu, jar/leto: teplo, UV žiarenie, tlak) a podrobený dynamickému dopravnému zaťaženiu.

Po každom cykle je kontrolovaná tesnosť spoja pod tlakom až do 0,45 barov. Tesniaci systém škár musí túto simulovanú sezónnu záťaž zvládnuť bez poškodenia najmenej 9 cyklov.
V Nemecku je už od roku 2016 test výkonnosti čoraz častejšie vyžadovaný pri výstavbe aj rekonštrukcii na veľkých betónových plochách na diaľniciach a letiskách. To platí ako pre zálievky aplikované za horúca, tak aj za studena.

Proxan KV G S
PROXAN® – KV 2 G-S | Zdroj: BIGUMA

Produkty s BAM

BIGUMA® Connect

ČSN EN 14188-1 typ N 2

Rýchle spracovanie bez základného náteru

Kým klasické zálievkové hmoty vyžadujú povinný základný náter, hmotu BIGUMA® – Connect možno nanášať bez neho.

Nové špeciálne polymérové zloženie tohto materiálu poskytuje ideálnu priľnavosť najmä na minerálnych podkladoch. Má vynikajúce adhézne vlastnosti na boky škár a zároveň vysokú odolnosť proti odtrhnutiu. Nanášanie základného náteru a následné sušenie už nie je nutné, čo umožňuje rýchle dokončenie prác na stavenisku a obnovenie premávky na komunikáciách.
BIGUMA® – Connect sa vyznačuje aj vyššou odolnosťou proti starnutiu a UV žiareniu a optimalizovanými vlastnosťami pri tečení a pri nižšej teplote spracovania od 160 °C. Ďalšou výhodou je, že hmota rýchlo reaguje na zmeny tepla a znižuje dilatačné napätie v škáre. Je navrhnutá na možné zmeny šírky škáry o 25 %.

BIGUMA® – N2 Plus

ČSN EN 14188-1 typ N 2

Odoláva veľkej záťaži

Tesniaca hmota BIGUMA® – N2 Plus je ideálnou voľbou pre povrchy ciest so zvýšeným pohybom škár. S činiteľom absorpcie pohybu 35 % je vhodná na použitie na silno zaťažených povrchoch z betónu a asfaltu. Ideálna je pre pristávacie dráhy na letiskách a vďaka svojím skvelým priľnavým vlastnostiam a vysokej odolnosti spoja proti starnutiu je obzvlášť výhodnou voľbou.
COLZUMIX® – Haftgrund N2 Plus je špeciálne upravený transparentný základný náter pre BIGUMA® – N2 Plus. Vďaka svojej vynikajúcej priľnavosti je použiteľný tiež vtedy, keď možno očakávať v dôsledku zloženia betónu kritický priľnavý povrch hrán spár.

PROXAN®KV 2 G-S

Chemicky odolná a vysoko pružná

PROXAN® – KV 2 G-S je rýchlo reagujúca dvojzložková tesniaca hmota na báze polysulfidu pre škáry, ich šírky majú potenciál expandovať až o 35 %. Je vhodná najmä na betónové vozovky, kde sú kladené vysoké požiadavky na absorpciu pohybu, napr. na letiská či diaľnice. Táto tesniaca hmota sa vyznačuje vysokou chemickou odolnosťou, a preto spoľahlivo bráni prenikaniu látok znečisťujúcich vodu. PROXAN® – KV 2 G-S je tekutý a samonivelačný, a preto sa obzvlášť ľahko spracováva.
Základný náter PROXAN® – CP-SR je dvojzložkové spojivo na báze epoxidu určené špeciálne pre tmel na škáry PROXAN® – KV 2 G-S. S výhodou sa používa na predúpravu poréznych sajúcich povrchov, ako je betón, kde vytvára ideálny základ pre následne aplikovanú hmotu.

Produkty s BAM testom boli úspešne použité na diaľniciach, civilných i vojenských letiskách v Európe (Nemecko, Belgicko, Švajčiarsko, Nórsko, Švédsko, Rumunsko) aj v iných štátoch (Kazachstan, Moldavsko, Litva, Lotyšsko, Kirgizsko). Žiadne iné produkty, ktoré sa porovnávajú s materiálmi BIGUMA® a PROXAN®, nemôžu byť nikdy rovnaké, pretože názvy BIGUMA® a PROXAN® znamenajú dlhoročnú tradíciu vo výrobe hmôt na asfaltovej a polysulfidovej báze a zaručujú spomínanú vysokú kvalitu a dlhú životnosť.

Materiály s testom BAM sú kvalitnejšie, prispôsobené na zvládanie rýchlych teplotných zmien. Teplotné rozdiely a rýchle výkyvy teplôt sú v súčasnosti bežným javom. Ochladenie o niekoľko stupňov v krátkom čase má vplyv i na správanie sa materiálu v škárach, ktoré sú viac namáhané. Preto výrobca pristúpil k vytvoreniu nových produktov, ktoré tieto zmeny dokážu lepšie zvládať.

Produkty DGA s prehľadom obstáli v testoch a BAM certifikát osvedčuje, že materiály prejdú s danou kvalitou 10 cyklov (10 rokov). Aj keď sú tieto produkty drahšie, svoju cenu si kvalitou obhája. Pre investorov sú zaujímavé z dlhodobého finančného hľadiska. Eliminuje sa nutnosť opráv, čím sa znižujú nielen finančné náklady, ale aj ďalšie, s rekonštrukciou súvisiace činnosti, a eliminuje sa aj obmedzenie premávky.

Záverom je nutné pripomenúť, že okrem samotnej kvality materiálu sú v rámci použitia a záruky relevantné aj všetky ostatné okrajové podmienky, ako napr. konštrukcia a vek povrchu vozovky, použitie v novom povrchu alebo v rámci opravy. Dôležitým faktorom je, či aplikácia materiálu prebieha presne za optimálnych poveternostných podmienok. Samozrejme, dôležitý je aj postup prác a tiež je potrebné dodržať technologické postupy. Vyššie zmienené referencie sú dôkazom toho, že produkty s testom BAM oprávnene získavajú svoje miesto na trhu a sú správnou voľbou pre zákazníkov, ktorí hľadajú kvalitné riešenie a dlhú životnosť.

PROXAN KV 2 G S Perfomance Test BAM Ergebnisprotokoll
Zdroj: BIGUMA
DGA Group
1.januára 2019 prišlo k zlúčeniu spoločnosti Dortmunder Gußasphalt GmbH & Co. KG, Isoliererzeugnisse Großröhrsdorf GmbH, TEWE Bauchemiegesellschaft mbH a Wm. Hilgers GmbH & Co. KG s cieľom vytvorenia skupiny DGA Group. Pre zákazníkov to znamená lepšie a rýchlejšie služby a oveľa širšie portfólio produktov. Na dokopy šiestich miestach po celom Nemecku sa tak pod hlavičkou tejto skupiny vyrába rozsiahla škála produktov, ktorá pokrýva všetky fázy výstavby ciest – od novej výstavby ciest až po povrchové úpravy a renovácie. Všetky značky, ako BIGUMA®, DOBAU®, PROXAN®, NILA® a COLZUMIX®, sa vyznačujú rýchlym a jednoduchým spracovaním a dlhou životnosťou.
V prípade špecifických požiadaviek na tvorbu povrchov obsahuje ponuka firmy špeciálne produkty na použitie za horúca aj za studena, ktoré sa vyznačujú vysokou prispôsobivosťou voči pohybu, mimoriadnymi adhéznymi vlastnosťami a dlhou životnosťou.
Kvalifikovaní zamestnanci firmy majú k dispozícii moderné laboratória s vysokokvalitným technickým vybavením. Dôležité vlastnosti špecifické pre daný produkt, ako sú stabilita, správanie pri tečení, adhézia, pevnosť spoja a iné, sú priebežne kontrolované a optimalizované, aby bola zaistená trvalo vysoká kvalita. Prispieva k tomu aj úzka spolupráca so skúšobnými laboratóriami a schvaľovacími orgánmi.

BIGUMA logo RGB zakladne

BIGUMA BOHEMIA, s. r. o.
Bratislavská 2808
690 02 Břeclav

tel.: +420 519 325 355

www.biguma.cz

Zdroj: PR článok BIGUMA SLOVAKIA, s.r.o.

 

KategórieInžinierske stavbyZnačky,