Partneri sekcie:

Veľký prehľad fasádnych omietok

image 65674 25 v1

Fasádne omietky sú jednoducho spracovateľné pastové omietky, pripravené na priame použitie bez ďalšej úpravy. Silikónové omietky na báze silikónových živíc sa vyznačujú vysokou odolnosťou proti poveternostným vplyvom, ako sú napríklad náporový dážď, silný vietor, UV žiarenie, ale aj proti plesniam riasam a hubám.

Používajú sa na vytvorenie farebnej povrchovej úpravy na jadrových omietkach (vápenno-cementové, cementové, sadrové). Omietka je vysoko hydrofobizovaná, a preto obzvlášť vhodná aj na aplikáciu v oblasti soklov. Silikónové povrchové úpravy sa zároveň vyznačujú dobrou paropriepustnosťou, takže sú vhodné aj na tepelnoizolačné systémy s minerálnymi izolačnými doskami či penovým polystyrénom, v mnohých prípadoch aj na sanačné omietkové systémy, ako aj na podklad z vysoko tepelnoizolačného muriva.

Pred ich aplikáciou musí byť povrch čistý, suchý, nezamrznutý, nosný, zbavený prachu, uvoľnených častí a výkvetov, rovnomerne nasiakavý. Nesmie byť vodoodpudivý. Nevhodným podkladom sú vápenné omietky a nátery, plasty, laky, olejové a glejové nátery, drevo, kov.

Fasádna omietka sa aplikuje na podklad antikorovým hladidlom v hrúbke zrna 1; 1,5; 2; 3 mm, a to rovnomerne bez prerušenia. Následne sa štruktúra povrchu upraví požadovaným spôsobom. Pri škrabanej omietke treba povrch ihneď po nanesení upraviť krúživými pohybmi pomocou plastového hladidla. Pri ryhovanej štruktúre zas rovnomernými ťahmi požadovaným smerom (vodorovne, zvislo alebo do kruhu).

Baumit SilikonTop

Použitie

Tenkovrstvová priemyselne vyrábaná pastézna prefarbená omietka na báze silikónových živíc. Ide o vysoko vodoodpudivú tenkovrstvovú omietku, odolnú proti nepriaznivým klimatickým podmienkam, paropriepustnú a ľahko spracovateľnú. Je vhodná na konečnú povrchovú úpravu fasád, na podklady, ako sú tepelnoizolačné systémy, minerálne omietky a stierky, sanačné omietky či betón. Dodáva sa v škrabanej štruktúre s hrúbkou zrna 3; 2 a 1,5 mm alebo v ryhovanej štruktúre s hrúbkou zrna 3 a 2 mm.

Spotreba

Približne 3,2 kg/m2 (hrúbka zrna 2 mm, škrabaná štruktúra),
2,8 kg/m2 (hrúbka zrna 2 mm, ryhovaná štruktúra)

Výdatnosť – 9,3 m2/vedro (hrúbka zrna 2 mm, škrabaná štruktúra),
10,7 m2/vedro (hrúbka zrna 2 mm, ryhovaná štruktúra)

Balenie

Plastové vedro, 30 kg

Orientačná cena

Plastové vedro, 30 kg – 69,48 €

Výrobca: Baumit – www.baumit.sk

weber.pas exclusive

Použitie

Jednoducho spracovateľná sfarbená pastová omietka vyrobená na báze silikónových živíc. Vhodná na ochranu stavby pred poveternostnými vplyvmi, na farebné stvárnenie fasády, ako záverečná vrstva na tepelnoizolačných systémoch. Ide o vodoodpudivý, vysoko priedušný, nehorľavý materiál, odolný proti práchniveniu, stály proti účinkom alkalických zlúčenín a výparom. Dodáva sa v ryhovanej štruktúre s hrúbkou zrna 3 a 2 mm alebo roztieranej štruktúre s hrúbkou zrna 1; 1,5; 2 a 3 mm.

Spotreba

Približne 2,7 kg/m2 (hrúbka zrna 2 mm, ryhovaná štruktúra),
3,2 kg/m2 (hrúbka zrna 2 mm, roztieraná štruktúra)

Balenie

Plastové vedro, 30 kg

Orientačná cena

Plastové vedro, 30 kg – 99 €

Výrobca: Saint Gobain Weber – www.weber-terranova.sk

Mapei Silancolor Graffiato

Použitie

Dekoratívna pastová povrchová omietka na báze silikónovej živice s ryhovaným efektom na povrchovú úpravu v exteriéri, dostupná v zrnitosti 1,2 a 1,8 mm. Vhodná na všetky typy bežných odvlhčovacích omietok, na staré nátery, ktoré vykazujú dobrú priľnavosť k podkladu. Odolná proti vode, chráni povrch pred chemickými vplyvmi a vytvára veľmi účinnú ochranu proti zachytávaniu nečistôt. Je tiež vysoko odolná proti UV žiareniu a starnutiu.

Spotreba

Približne 2,2 kg/m2 (hrúbka zrna 1,8 mm, ryhovaná štruktúra)

Balenie

Plastové vedro, 20 kg

Orientačná cena

Plastové vedro, 20 kg – 74,40 €

Výrobca: Mapei SK – www.mapei.sk

JUB Silikónová škrabaná omietka 2.0

Použitie

Omietka vyrobená na základe kombinácie silikónových a iných polymérnych spojív. Je vhodná na minerálne omietky, omietky na cementovej báze, tepelnoizolačné systémy alebo betónové povrchy. Vyznačuje sa veľkou pevnosťou, dobrou paropriepustnosťou, dlhodobou vodoodpudivosťou, odolnosťou proti atmosférickému zaťaženiu a poveternostným vplyvom, ako aj odolnosťou proti napadnutiu riasami a plesňami.

Spotreba

Približne 2,8 kg/m2 (hrúbka zrna 2 mm, škrabaná štruktúra)

Balenie

Plastové vedro, 25 kg

Orientačná cena

Plastové vedro, 25 kg – 64,80 € (biela), 69,60 € (farebné odtiene)

Výrobca: JUB – www.jub.sk

Ceresit CT75

Použitie

Tenkovrstvová silikónová pastová omietka s ryhovanou štruktúrou, ktorá sa dodáva s hrúbkou zrna 2 mm. Je vhodná na vytváranie tenkovrstvových omietkových vrstiev na betónových podkladoch, tradičných omietkach, ako aj na povrchovú úpravu tepelnoizolačných systémov. Odporúča sa použiť na miestach, kde je žiaduca vysoká paropriepustnosť. Zároveň sa vyznačuje vysokou pružnosťou, nízkou nasiakavosťou, odolnosťou proti poveternostným vplyvom, plesniam, riasam a hubám.

Spotreba

Približne 2,5 až 2,7 kg/m2 (hrúbka zrna 2 mm, ryhovaná štruktúra)

Balenie

Plastové vedro, 25 kg

Orientačná cena

Plastové vedro, 25 kg – 78 € až 89,70 € (v závislosti od vybraného odtieňa)

Výrobca: Henkel Slovensko – www.ceresit.sk

Cemix silikónová zatieraná omietka NZC

Použitie

Fasádna tenkovrstvová pastová silikónová omietka vhodná na vytváranie finálnych povrchových úprav stavebných konštrukcií vo vonkajšom aj vnútornom prostredí. Možno ju použiť aj ako kryciu dekoratívnu a ochrannú vrstvu vonkajších kontaktných tepelnoizolačných systémov (ETICS). Vytvára paropriepustný a vodoodpudivý povrch s vysokou pevnosťou. Za bežných podmienok je odolná proti hubám, riasam a machom. Dodáva sa s hrúbkou zrna 1,5; 2 alebo 3 mm.

Spotreba

Približne 3,1 kg/m2 (hrúbka zrna 2 mm, zatieraná štruktúra)

Balenie

Plastové vedro, 25 kg

Orientačná cena

Plastové vedro, 25 kg – 54 € až 96 € (v závislosti od vybraného odtieňa)

Výrobca: Cemix – www.cemix.sk

TEXT: Andrea Dingová v spolupráci s jednotlivými výrobcami
FOTO: Dano Veselský, archív výrobcov

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné Materiály.