Partneri sekcie:
  • OSMA
  • STAVMATSTAVEBNINY

Obytné domy v holandskom Gorincheme

image 95587 25 v1

Pri developerskom projekte 3 nových obytných domov v časti Hoogdalen v severoholandskom meste Gorinchem sa architekt Dick van den Dool inšpiroval históriou.

Zladenie estetického projektu so súčasným dizajnom si vyžadovalo odvahu, ale architekt mal presvedčivý príbeh. Jeho návrh vychádzal z bohatej histórie Nieuwe Hollandse Waterline – vojenskej obrannej línie, ktorá vyznačila administratívne a ekonomické srdce Holandska.

Detailný pohľad na tieniace lamely na fasáde domu

„Ploché strechy pripomínajú bunkre a vertikálne drevené fasády zase obranné štíty pre delostrelcov,“ približuje Dick van den Dool. Tieniace sytémy Renson® Cilium® sa veľmi podobajú na otváravé strielne, ktoré delostrelci používali na umiestnenie kanónov do streleckej pozície. Obytné domy sa nachádzajú priamo v streleckej línii zámku Loevestein, vypínajúceho sa nad horizontom, ktorý je podľa architekta Dick van den Doola výrazným svedectvom stredoveku.

Schéma tieniacej lamely

Tieniace sklopné lamely Cilium® perfektne lícujú v zatvorenom stave s fasádou. Keď je slnko nízko nad obzorom, chránia pred nepríjemným svitom, a keď je vysoko, slúžia ako markíza nad oknom, poskytujú príjemný tieň a nebránia vo výhľade. Lamely vytvárajú pri zatvorení aj určitú zábranu proti vlámaniu. Okrem toho má aj dobrú odolnosť proti vetru. Štandardný model je vybavený hliníkovými lamelami Sunclips, ale rám unesie aj obklad Trespa alebo drevené lamely až do hmotnosti 40 kg na modul.

Text: Ľudovít Petránsky

ZDROJ: RENSON

Článok bol uverejnený v časopise ASB.

KategórieFasáda