image 85731 25 v1
Galéria(7)

Cetrisové dosky so vzhľadom dreva a bridlice

Partneri sekcie:

Fasádne obklady v systéme odvetranej zavesenej fasády nemusia byť iba monotónne unifikované štvorce pripomínajúce po montáži niekdajšiu betónovú prefabrikáciu.

SAM8053
SAM8058
CETRIS PROFIL FINISH
CETRIS PROFIL FINISH bridlice2
P1090077
P1090078

Dobre vyzerajú predovšetkým obklady s prekladanými formátmi. Pri tomto starom a osvedčenom spôsobe, známom predovšetkým zo severských krajín, sa jednotlivé fasádne prvky kladú tak, že sa prekladá vodorovná škára. Vďaka tomu voda po fasáde steká a riziko zatekania pod ňu je aj pri náporovom daždi minimálne.

Pri použití drevených lamiel nastáva väčšinou problém s údržbou. Nutný, periodicky obnovovaný náter rozčlenenej plochy s hranami je v prípade drevených lamiel veľmi náročný. Problém trvanlivosti možno vyriešiť použitím obkladu z cementotrieskových dosiek CETRIS®. Takáto multifunkčná doska zlučuje prednosti dreva a cementu. Vďaka svojmu zloženiu je šetrná k životnému prostrediu, vykazuje (nielen) vysokú nárazovú a mechanickú odolnosť, nepraská, nelúpe sa ani nenapučí pri pôsobení vysokej vlhkosti a farebnosť jej povrchovej úpravy je stála.

Výrobca cementotrieskových dosiek CETRIS®, spoločnosť CIDEM Hranice, ponúka navyše fasádne dosky so štruktúrou verne imitujúcou letokruhy na dreve, prípadne štiepanú bridlicu. Tieto dosky sa vyrábajú s hrúbkou 10 a 12 mm pod obchodným označením CETRIS® PROFIL a dodávajú sa nielen v základnom vyhotovení, ale aj s povrchovou úpravou.

Opláštenie objektu Kresťanského zboru v Českom Těšíne je kombináciou kontaktného zatepľovacieho systému a fasádneho obkladu z cementotrieskových dosiek CETRIS® PROFIL FINISH – drevo. Fasádne dosky CETRIS® sa kladú prekladaným (tzv. loďovým) systémom, prekrytie vodorovnej škáry dosiek pri loďovom ukladaní je 50 mm. Dosky CETRIS® PROFIL FINISH sa upevňujú na zvisle orientované drevené laty pomocou skrutiek do dreva (tzv. vrutov) s plochou rámovou hlavou, a to do predvŕtaných otvorov. Systém PLANK zjemňuje veľkú a členitú plochu fasády. Veľkorozmerné plochy rozčlenené jednotlivými fasádnymi doskami CETRIS® PROFIL FINISH – drevo pôsobia z diaľky oveľa plastickejšie.

Fasádne dosky CETRIS® PROFIL FINISH – bridlica sa používajú predovšetkým vo forme obkladov v systéme s priznanou zvislou a vodorovnou škárou. Spoločnosť INVO s. r. o. postavila postupne v rokoch 2006 – 2012 niekoľko víl a átriových domov v Brne-Žebětíne. Jednotlivé fasády sa líšia tvaroslovím obkladových dosiek. Tie zvisle orientované s červeným odtieňom boli navrhnuté ako čiarový kód, dosky so sivým odtieňom tvoria pásy s profilom bridlice. Druhý rad domov tvoria tri vily s bielym obkladom. Dosky CETRIS® PROFIL FINISH majú na povrchu bridlicový reliéf, ktorý v tomto variante vytvára snovú ilúziu „čerstvého snehu“. Architektonický návrh spracoval Ing. Arch. Jaroslav Černý.

Na stavbu sa dodávali dosky CETRIS® PROFIL FINISH narezané na požadovaný rozmer a s predvŕtanými otvormi. Všetky tieto služby sú zahrnuté v základnej cene dosiek s povrchovou úpravou. Medzi tieto fasádne dosky patrí i cementotriesková doska CETRIS® LASUR. Pri tomto type cementotrieskovej dosky CETRIS® je povrchová úprava vytvorená lazúrovacím vrchným lakom.

Viac informácií o sortimente fasádnych dosiek CETRIS® nájdete na www.cetris.cz.

ZDROJ: PR článok spoločnosti CIDEM Hranice, a. s.